Aktuální článek
Alkohol i konopí svádí vysokoškoláky k sexu, liší se však míra rizikového chování

Alkohol i konopí svádí vysokoškoláky k sexu, liší se však míra rizikového chování

  • Výzkumníci z Oregonské státní univerzity ve Spojených státech analyzovali na 284 vysokoškolácích ve věku osmnáct až dvaadvacet let vztah mezi užíváním konopí anebo opíjením se a zvýšenou sexuální aktivitou.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v zářijovém vydání odborného časopisu Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Podle vedoucího autora docenta Davida Kerra z Fakulty psychologických věd bylo cílem ověřit, „zda mladí lidé více inklinují k rizikovému sexuálnímu chování, jako například nechráněnému styku, když jsou pod vlivem alkoholu anebo THC“.

Jako „opíjení se“ bylo definováno množství čtyř a více alkoholických nápojů u děvčat a pěti a více nápojů u chlapců. Všichni účastníci museli každý den po dobu 24 dní zaznamenávat, zda užili konopí, opili se a zda měli sex (s kondomem nebo bez). Stejně jako v dřívějších výzkumech bylo potvrzeno, že nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje pravděpodobnost, že vysokoškoláci budou sexuálně aktivní – a zároveň se zvětšuje šance, že toto chování bude rizikové.

Co se týče konopí, jednalo se o jednu z vůbec prvních studií, která by se zabývala působením rostliny na sexuální aktivitu a související rizikové chování u mladých lidí, přičemž výsledky byly vcelku překvapivé: „Stejně jako v opilosti i pod vlivem konopí se vysokoškoláci oddávali sexuálním hrátkám častěji než za střízliva, nicméně na rozdíl od alkoholu jsme nezaznamenali zvýšené množství nechráněných styků,“ poukazuje na zásadní rozdíl Kerr. Ačkoli to nikdo z autorů studie neřekl nahlas, jejich práce naznačuje, že i když mají mladí lidé pod vlivem konopí větší chuť na sex, neztrácejí hned všechny zábrany a nevystavují se rizikovému chování, jako je tomu zcela běžné právě u alkoholu.

Zdroj: www.jsad.com

Novinky ze světa léčby konopím vám přinášíme ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu – IACM

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!