Double Dutch (DD) je kříženec Warlocka (samec) a Pre-2000 Chronic (samice) a pochází z dílny Magus Genetics. Je to spíše Indica – poměr 70:30. Kvete od osmi do devíti týdnů, v závislosti na podmínkách. DD vykazuje poměrně solidní růstový potenciál, který je způsoben genetikou z Chronicu, ale „množstevním peckám“ typu Power Plant nebo Big Bud se rovnat nemůže. Dosahuje výšky až 80cm.
Jak už jsem říkal, roste poměrně pěkně a zároveň nepotřebuje nějakou extra zvláštní péči. Je to vhodný model pro začátečníky. Jeho výhodou je, že je odolný vůči škůdcům. Já se k DD dostal poměrně náhodou, a to při vybírání řízků pro svůj grow (pěstební cyklus). Musím se přiznat, že o této odrůdě jsem dříve neslyšel, (odrůd je tolik, že člověk prostě nemůže znát všechny. Dříve jsem zkoušel hlavně Bubble Gum a White Widow, ale zdroj kvalitních řezů vyschl a sehnat nového řízkaře, který to dělá opravdu poctivě a s láskou, je téměř nadlidský úkol. Párkrát jsem se slušně napálil, a tak jsem byl nemálo potěšen, že jsem náhodou narazil na člověka, který odvádí opravdu kvalitní práci. Z jeho výběru se mi nejvíce zamlouval právě DD.
Odrůda je to vcelku zajímavá, člověka překvapí hlavně velká listnatost kytek – trhat to při sklizni je fakt peklo. Kytka je taky hodně voňavá, z mých ne příliš bohatých zkušeností zatím nejvíce, takže bacha na sousedy… 😉
Řízky s kokosem
Na svůj grow jsem zasadil 12 pěkně vzrostlých řezů Double Dutch, které byly vysoké cca 17 cm, a umístil je do své pěstební sestavy (mám homebox 80 x 80 x 160 cm, sodíkovou 400W lampu, malý pachový filtr a odtah 280 m³/h). Prostor a okolí mi bohužel nedovoluje rozjet větší palbu v podobě 600W. Co se týče pěstebního média, mám pár zkušeností s kokosem a tak se ho držím. Myslím, že je to na domácí pěstování lepší než hlína. Lépe vysychá, je lepší pro kořeny, ale zároveň je zrádnější – když uděláte chybu, projeví se rychle.
Rozvodnou skříň jsem nastavil na 18 hodin světla a 6 hodin tmy a nechal jsem řezy ještě 4 dny povyrůst. Dorostly do výšky 21 cm a v tu dobu jsem je přepínal na 12/12, tedy na květ. Kytky jsem nechal schválně narůst do této velikosti – po zkušenostech s Bubble Gum, který se krutě vytahuje, jsem chtěl mít kytky menší. Double Dutch ale neroste tak do výšky, takže výsledná velikost kytek byla okolo 53 cm. To už se mi zdá zase málo, moje ideální představa byla vzhledem k rozměrům boxu tak okolo 60 cm. Příště holt budu přepínat později.
Každý grower řeší hnojiva a o tomto tématu se vedou časté rozhovory. Já upřednostňuji jednoduchost, takže jsem zvolil Hesi. Nechci trávit zbytečně moc času u kyblíku s vodou a mixováním správné zálivky z několika lahviček. Jednoduchost Hesi s mou leností celkem koresponduje. Mám kit pro kokos, ve kterém je všechno, co člověk a kytky potřebují. Nemusíte, jako u některých jiných výrobců, míchat několik hnojiv ze složky A a B, ale prostě nalijete do upravené vody odměřenou dávku z určených lahví, změříte EC (elektrickou vodivost vody) a je hotovo.
Pořádný tropy
Na růst jsem používal akorát TNT Complex a Root Complex. Kytky si tuhle fázi ani moc neužily, protože po 4 dnech jsem je přepínal na květ. U balíčku hnojiv je návod, jak postupovat. Kdo nezná, může se ho držet. Kdo už jede na jednom hnojivu po několikáté a měří EC, má svoje dávkování, které je odlišné od doporučeného. Zalévám ručně a zálivku jsem dělal do 10 litrového kyblíku. Důležité je nechat vodu aspoň 24 hodin odstát, zbaví se tak chlóru. PH downem jsem upravil pH na hodnotu okolo 6. Radši měřím pH dvakrát. Poprvé orientačně kapalným pH-metrem a podruhé přesně upravuji dle výsledků elektronického. Pokud budete používat pouze elektronický měřák (a náhodou bude špatně zkalibrovaný), tak se může stát, že budete mít příliš nízké pH a spálíte svým kytkám kořeny a tím je buď zabijete, nebo silně poškodíte. Důsledky jsou jasné – špatná sklizeň. EC měřím taky, člověk si tak vybuduje svůj systém dávkování hnojiv v závislosti na kvalitě svého zdroje vody.
V růstu jsem zalil jenom 2x, každý druhý den. V dřívějších growech, když jsem neměl tak velké řezy, jsem zaléval každý druhý až třetí den, resp. podle toho, jak byl kokos proschlý. Teplotu ve skříni jsem se při růstu snažil držet okolo 25°C, což při použití 400W úsporné lampy není zas tak velký problém. Odtah byl tak na 30% výkonu, což se mi zdálo OK, zapnutý byl i větrák na ofuk, který pěkně rozháněl vzduch a vlhkost. Vlhkost vzduchu si můžete díky zvlhčovačce udělat takovou, jakou potřebujete. Já jsem měl okolo 80% vlhkosti, což je optimální. Kdo nemá zvlhčovačku, musí dávat do skříně mokré ručníky, misky s vodou nebo stříkat vodu na stěny skříně z rozprašovače. Zvlhčovačka vám tyto činnosti ušetří. Doporučuji tuto věc koupit – stačí tak jednou za dva dny doplnit vodu a je to. Vlhkost pak jde celkem dobře regulovat podle síly odtahu a výkonu zvlhčovačky. Kromě výše uvedeného jsem kytkám ve fázi růstu žádnou další pozornost nevěnoval.
Už to kvete
Na květovou fázi jsem po dobu prvních tří týdnů používal jen základní květové hnojivo Hesi Coco, od čtvrtého týdne jsem začal postupně přidávat PK 13/14. Do každé zálivky taky přidám dvě kapky Supervitu, což je mix vitamínů a podpůrných látek. Asi tak jednou do týdne jsem do zálivky přidal ještě PowerZyme, směs enzymů podporující růst palic a zdraví rostliny. Tyto hnojiva mi vyhovují hlavně svou jednoduchostí. První dva týdny květu jedu většinou podle návodu, pak začnu měřit EC a přizpůsobovat a zvyšovat dávky hnojiv. EC zálivky každý týden zvyšuji, až se v 7. týdnu dostanu na konečných 2,1. Psát sem dávkování postrádá smysl, protože každý má jinou kvalitu vody a dávkování hnojiv si musí přizpůsobit. Já mám vodu celkem dobrou, výchozí EC čisté vody je okolo 0,3, takže doporučené dávky hnojiv s přehledem překračuji.
Zálivku jsem opět dělal do odstáté vody s upraveným pH. Zaléval jsem tak jednou za dva až tři dny. Kytky jsem prolil a nechal je vysychat. Ze začátku jsem dával 0,3 litru a zvyšoval úměrně stáří a apetitu kytek. Ke konci květu nebyl problém zalít každou kytku litrem zálivky. Od půlky osmého týdne jsem až do posekání (61. den květu) jsem zaléval pouze upravenou vodou s přidaným Final Solution.
Teplota při květu se mi pohybovala okolo 25–27°C. Teď je počasí growu poměrně nakloněno, člověk se nemusí jako v létě strachovat, že to odtah nezvládne a ve skříni budou tropy. Vlhkost vzduchu byla při startu cca 50%, v průběhu klesla pod 40% a na konci jsem měl vlhkost okolo 33%.
Na poslední dva dny pravidelně zhasínám, po této době kytkám na pár hodin pustím zase světlo a pak sklízím. Paličky jsem rozstříhal na menší, dal do sušící sítě, odtah nastavil na minimum a sušil je asi osm dnů. Během té doby jsem je párkrát obracel a kontroloval, jestli se někde náhodou nedělá plíseň. Paličky jsou menší, kompaktní a hrozně moc voní.
Díky za možnost podělit se o svoje postupy a přeji Všem, pro které je pěstování koníčkem, dobrou sklizeň a příjemný podzim.