Aktuální článek
Při testování nového léku blokujícího endokanabinoidní systém zemřel ve Francii jeden člověk a dalších pět skončilo na JIP

Při testování nového léku blokujícího endokanabinoidní systém zemřel ve Francii jeden člověk a dalších pět skončilo na JIP

  • V poslední době se farmaceutické firmy snaží vyvinout syntetické léky blokující a omezující fungování endokanabinoidního systému – a právě při testování jednoho takového preparátu došlo ve městě Rennes k tragédii, kterou média okamžitě připsala „léku s obsahem konopných látek“. Ve skutečnosti se ale jednalo o syntetický preparát, který s konopím nemá nic společného.

Nezahrávejme si s endokanabinoidním systémem

Okolnosti této tragédie zdůrazňují důležitost endokanabinoidního systému – ještě před dvaceti pěti lety neznámého regulačního mechanismu v lidském těle –, který ovlivňuje činnost metabolismu a mnoho důležitých fyziologických procesů. Nový zkoušený lék, Bia10-2474, se tak připojil k dalšímu léčivu s názvem rimonabant – oba slouží k blokování části endokanabinoidního systému a v obou případech skončilo klinické testování katastrofálně.

Výzkum Bia10-2474 prováděla francouzská společnost Bial, podle níž tato nová látka blokuje enzymy, které mají na starost přirozené odbourávání kanabinoidů v těle ve chvíli, když již nejsou potřeba. Endokanabinoidní systém zahrnuje také enzymy, jejichž funkcí je odstraňovat z těla kanabinoidy, které již organismus nepotřebuje – a právě narušení tohoto procesu ohrozilo účastníky klinického pokusu na životě. Zablokování těchto enzymů má za následek, že se tělo přebytečných kanabinoidů nedokáže zbavit, což by teoreticky mělo způsobit zvýšení hladiny endokanabinoidů v těle a tím i tlumení bolesti. Přesný důvod, proč klinické testování skončilo tak neúspěšně, zatím není znám, mezitím ale mnohá média po celém světě neváhala označit testovaný lék za derivát nebo výtažek z konopí – ve skutečnosti se jednalo o syntetickou, laboratorně vyrobenou látku, která s přírodním konopím nemá nic společného.

Média po celém světě neváhala označit testovaný lék za derivát nebo výtažek z konopí – ve skutečnosti se jednalo o syntetickou látku, která s přírodním konopím nemá nic společného.

Nesmyslná snaha nahradit přírodu

Dřívější testování podobné látky také skončilo neúspěchem. Syntetický preparát rimonabant blokoval kanabinoidní receptory CB1 a měl být používán k léčbě poruch příjmu potravy. Tato látka prošla v Evropě řadou klinických testování, než byla stažena kvůli množství vedlejších účinků zahrnujících deprese, nespavost, anorexii, úzkostné stavy a dokonce i sklony k sebevraždě a vraždě. Překvapivě také hrozil zvýšený výskyt rakoviny, což ukazuje, jak nebezpečné může být blokování kanabinoidních receptorů v lidském těle.

Endokanabinoidní systém chemicky řídí všechny fyziologické funkce a celý metabolismus. Tento důmyslný systém vyvinutý naším DNA produkuje chemické látky obsahující určité informace a pokyny, které předávají do specifických receptorů. Tyto chemické látky se nazývají endokanabinoidy a váží se na kanabinoidní receptory typu CB1 a CB2 – stejně tak se na ně váží kanabinoidy obsažené v rostlině konopí, které ale na rozdíl od syntetických preparátů (jako Bia10-2474 nebo rimonabant) nemají tak závažné vedlejší účinky a převládají u nich ty zdravotně prospěšné.

Jakou roli zde hraje konopí?

Kanabinoidy nacházející se v konopí nevykazují žádné vedlejší účinky, které by nás ohrožovaly na životě, nicméně kvůli prohibici této rostliny coby drogy je pro vědce po celém světě stále velmi těžké zkoumat jejich působení. Druhým zásadním „problémem“ je nemožnost patentovat léčivou rostlinu, kterou si může každý vypěstovat doma sám, čímž rostlinné kanabinoidy ztrácejí v očích farmaceutických koncernů jakoukoli přitažlivost. Namísto toho vidíme vcelku zoufalou snahu vyvíjet jejich syntetické a jednoduše patentovatelné příbuzné, jejichž užívání může skončit i smrtí – jak jsme se přesvědčili před několika dny ve Francii.

Zdroj: cannabisdigest.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!