Aktuální článek
Konopí na nemoci střev

Konopí na nemoci střev

  • Konopí je běžně užíváno pacienty trpícími chronickými zánětlivými nemocemi střev.

Mezi chronické zánětlivé nemoci střev jsou řazeny hlavně Crohnova choroba (CD) a ulcerózní kolitida (UC). Jsou to nemoci, které vznikají z dosud ne přesně známých příčin. Ukazuje se, že těmito chorobami trpí stále mladší a mladší lidé. Nejedná se o smrtelná onemocnění, ale o nemoci, kterým člověk musí přizpůsobit celý svůj životní styl. Velké množství pacientů se v průběhu let nevyhne operaci. V těžkých případech může onemocnění znamenat úplnou sociální izolaci pacienta v důsledku neočekávatelných průjmových záchvatů.

Podle studie otištěné v European Journal of Gastroenterology and Hepatology je mezi pacienty trpícími těmito nemocemi užívání marihuany velmi rozšířené. Mezinárodní tým vědců z Mount Sinai Hospital (Kanada, Toronto) do studie zahrnul 100 pacientů s ulcerativní kolitidou a 191 s Crohnovou chorobou.

Podle získaných údajů srovnatelné množství pacientů z obou skupin uvedlo, že konopí konzumují  již delší dobu (51 a 48 procent) nebo ho začali užívat až v poslední době (12 a 16 procent).

Z dlouhodobých uživatelů potvrdilo 33 procent pacientů s UC a 50 procent s CD užívání marihuany ke zmírnění symptomů, provázejících tato onemocnění, nejčastěji bolestí břicha, průjmů a nechuti k jídlu.

Autoři dodávají: „Užívání konopí mezi těmito pacienty je zvláště rozšířeno mezi skupinou, která již prodělala nějakou střevní operaci, trpí chronickými bolestmi břicha, a také všeobecně nízkou kvalitou života. Terapeutické účinky kanabinoidů u těchto nemocí si i v budoucnu zasluhují naši pozornost.“

Podle webových stránek americké vlády clinicaltrials.gov v této době probíhá dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie studie v Meir University v Izraeli, která se zaměřila na účinek inhalace látek z konopí na tyto zánětlivé střevní nemoci.

Podle níže uvedeného zdroje doplnil a upravil MUDr. David Žák

Zdroj: http://norml.org/index.cfm?Group_ID=8647

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!