Aktuální článek
V Chile byl zahájen provoz největší legální plantáže léčebného konopí v Latinské Americe

V Chile byl zahájen provoz největší legální plantáže léčebného konopí v Latinské Americe

  • V úterý 19. ledna se oficiálně začalo pěstovat konopí na největší zemědělské farmě nejen v samotném Chile, ale v celé Latinské Americe. Jedná se o další významný milník v přijímání dříve nelegální rostliny jako léčiva.

Vedoucí projektu uvedli, že na plantáži blízko městečka Colbun nacházejícího se 275 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga pěstují celkem 6 900 rostlin – takové množství by mělo pomoci až 4000 pacientů z celého Chile.

První experimenty

Zahájení provozu předcházel úspěch menší experimentální pěstírny v Santiagu, která se z bezpečnostních důvodů nacházela na utajeném místě, a byl spuštěn právě v době, kdy chilský kongres diskutuje o dekriminalizaci držení a pěstování malého množství konopí pro osobní potřebu.

Ana Maria Gazmuriová, ředitelka nadace, která za konopnou farmou stojí, uvedla, že názory na konopí se v poslední době v dříve konzervativním Chile výrazně mění: „Díky zde pěstovaným rostlinám budou lidé moci na vlastní oči vidět, jak může být konopí užitečné,“ sdělila agentuře Reuters. Gazmuriová je také známá jako hvězda místní telenovely z osmdesátých let a propagátorka celostní medicíny.

Cílem farmářů je sklidit mezi dubnem a květnem zhruba 1,5 tuny konopí. Na celý proces bude dohlížet vládní zemědělská inspekce.

Koordinátoři projektu také sdělili deníku La Tercera, že hodlají spolupracovat s řadou laboratoří a univerzit na výzkumu léků na bázi konopí, jimiž lze léčit mimo jiné pacienty s chronickou bolestí, rakovinou či epilepsií.

Konopná prohibice dostává v Jižní Americe na frak

Mezi další latinskoamerické státy, kde se přístup ke konopí začíná zásadně měnit, patří bezesporu Uruguay. Ta se v roce 2013 rozhodla pro úplnou legalizaci – a toto rozhodnutí upoutalo pozornost celého světa. V listopadu loňského roku zase mexický Nejvyšší soud povolil v bezprecedentním rozsudku pěstování omezeného množství této rostliny. Koordinátoři projektu uvedli, že hodlají spolupracovat s řadou laboratoří a univerzit na výzkumu léků na bázi konopí, jimiž lze léčit mimo jiné pacienty s chronickou bolestí, rakovinou či epilepsií.

O měsíc později se k tomuto trendu připojil i prezident Kolumbie Juan Manuel Santos, který vydal výnos, v němž legalizuje léčebné konopí. Současně však upozornil, že boj proti nelegálním pěstírnám a obchodu s touto rostlinou v zemi stále pokračuje. Gazmuriová uvedla, že někteří členové vlády jí v uskutečnění plánu bránili – zdržovali udělení povolení a znesnadňovali práci celému jejímu týmu. Zároveň ale dodala, že současná středolevá vláda je velmi liberální a kromě uvolnění protikonopné legislativy se zde snaží prosadit i reformy týkající se potratů a registrovaného partnerství.

„Většina občanů podporuje zákony, které nastolují rovnost mezi pohlavími, umožňují potraty a legalizují konopí,“ prohlásila Gazmuriová.

Zdroj: www.reuters.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!