Aktuální článek
Závislost na lécích proti bolesti vyměnila superstar amerického fotbalu za konopí

Závislost na lécích proti bolesti vyměnila superstar amerického fotbalu za konopí

  • Bývalý hvězda týmu Chicago Bears Jim McMahon tvrdí, že mu neprávem kriminalizovaná rostlina pomohla zmírnit následky zranění utrpěných v průběhu aktivní kariéry.

McMahon přijel do Chicaga, aby spolu s bývalými spoluhráči oslavil 30. výročí vítězství Bears v Super Bowlu. Navštívil také promítání dokumentárního filmu 30 za 30, který pojednává o úspěších týmu a zabývá se mimo jiné McMahonovými vleklými zdravotními obtížemi.

Plejáda zranění

Šestapadesátiletý bývalý zadák trpí mnoha problémy, jejichž příčinou jsou opakované otřesy mozku, zlomenina krčního obratle a další zranění utrpěná během patnáctileté sportovní kariéry v americké Národní fotbalové lize (NFL). Před lety mu byla diagnostikována začínající demence, která je provázena silnými bolestmi hlavy, depresemi, výpadky paměti a potížemi se zrakem a řečí. Patří mezi bývalé i současné hráče, kteří společně žalují NFL ze zanedbávání a špatného léčení otřesů mozku.

Ve srovnání s analgetiky na předpis mu konopí nezpůsobuje otupělost a malátnost.

Své obtíže McMahon před veřejností netají a nedávno do novin uvedl, že se po chiropraktické terapii zaměřené na uvolnění poškozené krční páteře cítí výrazně lépe. Zároveň se bez okolků přiznal, že léky proti bolesti užíval ve vysokém množství už jako aktivní hráč a zbavit se závislosti na nich mu pomohlo až konopí předepsané lékařem.

Průkazku opravňující ho užívat a kupovat konopí k léčbě získal McMahon ve své domovské Arizoně, kde byla konopná léčba uzákoněna všeobecným referendem již v roce 2010. Než zkusil zelenou medicínu, k tlumení silných bolestí v ramenou, krku a pažích podle vlastních slov užíval měsíčně až 100 tablet léku Percocet.
„Prášky ale páchaly víc škody než užitku,“ tvrdí dnes bývalý profesionální sportovec. „Konopí pro mě byl dar z nebes. Tlumí bolest nebo mi alespoň pomáhá na ni zapomenout.“

S ranním jointem dál dojdeš

Normální den pro něj dnes začíná jointem. Pokud se necítí dobře, kouří konopí i odpoledne a pravidelně pak večer před spaním. Přednost dává sedativním odrůdám, které mají vyšší obsah THC a tedy i silnější psychoaktivní účinky. Ve srovnání s analgetiky na předpis mu konopí nezpůsobuje otupělost a malátnost. McMahon se pokoušel v léčebném konopí i podnikat, z tohoto nápadu ale nakonec sešlo. Aby se vyhnul nařčení z finančních vazeb na odvětví, zrušil plánovanou schůzku se zástupcem firmy Cresco Labs, která se v Illinois zabývá šlechtěním, pěstováním a prodejem léčebného konopí, a rozhodl se raději nezištně pomáhat dalším pacientům.

Jeho svědectví přichází právě v době, kdy se Bruce Rauner, guvernér státu Illinois, chystá rozšířit seznam zhruba 40 chorob, jež je na území státu možné legálně léčit konopím, o dalších osm položek. Tento krok je podporován státní radou a mezi schválené diagnózy by tak nově měly patřit i chronické bolesti, u nichž nezabírá konvenční léčba.

Většina pacientů, kteří v jiných státech s funkčním systémem léčebného konopí dostávají svou medicínu na předpis, užívá rostlinu právě k léčbě nebo zmírnění bolestí. V Coloradu nebo Kalifornii je takový postup v souladu se zákonem, Illinois je ale v tomto ohledu zatím bohužel striktně proti. Podle právníků pracujících pro stát je totiž kategorie „chronická bolest“ příliš široká a vágní a mohla by potenciálně umožňovat zneužívání konopí.

Nesmyslná kritika

Navzdory svědectví McMahona a dalších milionů pacientů po celém světě nemá zatím léčba konopím plnou podporu Americké lékařské asociace ani dalších institucí. Někteří kritici argumentují, že nemocní pouze nahradí jednu drogy jinou, a obávají se, že ho budou pacienti užívat v kombinaci s dalšími preparáty.

McMahon se bez okolků přiznal, že léky proti bolesti užíval ve vysokém množství už jako aktivní hráč a zbavit se závislosti na nich mu pomohlo až konopí předepsané lékařem.

Pravdou ovšem je, že zatímco konvenční léky proti bolesti způsobily v americké společnosti doslova epidemii úmrtí z předávkování, jejichž počet se mezi roky 1999 a 2013 zvýšil více než čtyřnásobně na loňských 22 000, nezaznamenalo Středisko pro kontrolu a prevenci chorob ani jediný případ smrtelného předávkování konopím a většina odborníků se domnívá, že něco takového je prakticky fyzicky nemožné.

V zájmu objektivity je třeba říci, že dlouhodobé užívání konopí ve vysokých dávkách může mít negativní dopad na kognitivní schopnosti člověka, a to především u adolescentů. Lékaři poukazují také na rizikovost konzumace konopí kouřením, která může ohrožovat dýchací soustavu. Za vhodnější způsoby užívání se považuje vaporizace, vnější užití ve formě extraktů nebo mastí a konzumace konopných potravin.

Jasné výsledky

Obhájci rostliny se s jejími odpůrci shodují na tom, že ačkoli chybí solidní dlouhodobé výzkumy, dobré výsledky konopí při léčbě bolesti již byly prokázány. Rozbor několika v mnoha ohledech si odporujících studií provedený v roce 1999 odborníky z Institutu medicíny ukázal, že účinky některých složek konopí při tlumení bolesti jsou srovnatelné například s kodeinem. Americká Národní akademie věd ve své zprávě tehdy uvedla, že kanabinoidy, aktivní látky obsažené v konopí, vykazují „významné, leč zatím ne zcela jednoznačně průkazné přínosy při tlumení bolesti především u pacientů s rakovinou“.

Zdroj: www.chicagotribune.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!