Aktuální článek
Proč nám bude chybět „Prcek“ El Chapo Guzmán

Proč nám bude chybět „Prcek“ El Chapo Guzmán

  • Prcek byl jednou z nejvýraznějších postav na scéně mezinárodního obchodu s drogami, ale teď, když je znovu – nyní již snad natrvalo – ve vězení, bude mnoha lidem chybět. Takový člověk se náramně hodil politikům, policistům, státním úředníkům i široké veřejnosti – a proč? Jednoduše proto, že jsme na něj mohli házet vinu za krveprolití spojené s válkou proti drogám.

Al Capone byl hlavní postavou organizovaného zločinu během éry alkoholové prohibice, Pablo Escobar bude zase navždy spojován s kolumbijskými kokainovými válkami a jméno Usáma bin Ládin bylo dlouho nálepkou pro mezinárodní terorismus.

Zjednodušující nálepky

Je mnohem jednodušší obvinit a pronásledovat nechvalně známou skupinu lidí či jedince než se podívat na nepříjemnou pravdu skrytou za jejich jednáním. El Chapovi se jako nejhledanějšímu zločinci věnoval po dlouhá léta nejeden palcový titulek, díky čemuž se noviny lépe prodávaly, pátrací akce napomáhaly odůvodnit spoustu podezřelých investic a politici zastávající represivní přístup mohli zase jednou dělat ramena při odvážných projevech o ochraně nevinných občanů.

Mediální cirkus kolem El Chapa odvedl pozornost veřejnosti od podstaty samotné války proti drogám, která se nutně točí okolo stávající nabídky a poptávky těchto látek.

Pod touto pozlátkou se ale ukrývá vrstva špíny – krajní chudoba a emigrace v Mexiku i jiných jihoamerických zemích zapletených do obchodu s drogami a zcela neadekvátní přístup k drogám a léčbě závislosti ve Spojených státech a dalších konzumních zemích.

Obviňování drogového krále, jako je Guzmán, ze současných problémů s heroinem v celé Americe je typickou ukázkou mylného uvažování o dané problematice – snadno tak lze zamaskovat skutečnost, že za většinou případů předávkování stojí legální opioidní léky na předpis, a ne heroin. Navíc bylo prokázáno, že čtyři z pěti uživatelů heroinu ve Spojených státech se k němu dostali právě přes opioidní léky. Přesto si Prcka všímáme více než praktik farmaceutických koncernů.

Veřejný nepřítel

Z El Chapa se po jeho druhém útěku z vězení stal veřejný nepřítel číslo jedna – po jeho dopadení by se tak mohlo zdát, že ve válce proti drogám konečně vítězíme. To, jak celá tato kauza proběhla, ale zároveň upozorňuje na žalostný stav mexické byrokracie a úplatnost spousty místních funkcionářů. Mediální cirkus kolem El Chapa však odvedl pozornost veřejnosti od podstaty samotné války proti drogám, která se nutně točí okolo stávající nabídky a poptávky zakázaných substancí.

O prázdné křeslo se teď popere několik ještě tvrdších a mazanějších kriminálníků jak z kartelu Sinaloa, tak z dalších obávaných drogových gangů.

Tato válka si v Mexiku během posledního desetiletí vyžádala více než 60 000 obětí a způsobila naprostý rozklad spousty místních komunit – přesto se za tu dobu objem drog pašovaných z Mexika do Spojených států nijak zvlášť nesnížil.

A to se pravděpodobně nezmění ani po odstranění Guzmána. V uniklé interní zprávě Ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojených států z roku 2010 je uvedeno: „Odstranění klíčových osob nemá na množství pašovaných drog výrazný vliv… Trvalé zadržení či smrt klíčové osobnosti v organizaci podílející se na takových činnostech sice může dlouhodobě ovlivnit funkčnost dané skupiny, ale nic nenaznačuje tomu, že by tento postup snížil celkový přísun drog do Spojených států.“

Začarovaný kruh

Pokud se bude historie opakovat, černý trh s drogami se po zatčení El Chapa znovu přizpůsobí a spousta věcí se změní spíše k horšímu než k lepšímu. Měli bychom pamatovat na to, že Prcek se k moci dostal jednoduše tak, že využil oslabení mexické a kolumbijské konkurence poté, co na ně policie provedla sérii zátahů.

Teď se o jeho prázdné křeslo popere několik ještě tvrdších a mazanějších kriminálníků jak z kartelu Sinaloa, tak z dalších obávaných drogových gangů. Důsledkem toho bude místní obchod s drogami ještě komplikovanější, roztříštěnější, krvavější a těžko zvladatelnější. Jeho vůdci se budou navíc mnohem lépe skrývat. Osobně jsem sice rád, že obávaný Guzmán je zpátky za mřížemi, kam po právu patří, a odkud snad znovu neuteče, ale obávám se toho, co přijde nyní.

Tato situace se dá perfektně rozebrat pomocí Darwinovy teorie – drogová válka napomohla Prckovi do výšin, ale pak ho svrhla, protože byl příliš velký a mocný, mocnější než samospráva a vláda. Jeho následovníci na sebe ale nenechají dlouho čekat a zcela jistě se přizpůsobí – budou se držet mnohem více při zemi, aby nebyli tak nápadní. Naprostá většina z nich ví, že v této branži není žádoucí být známou tváří. A všichni také moc dobře vědí, že peníze se budou hrnout dál, ať už s El Chapem, nebo bez něj.

Zdroj: www.theguardian.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!