Aktuální článek
Mark Zuckerberg navštívil vězení v rámci protestu proti současným protidrogovým zákonům

Mark Zuckerberg navštívil vězení v rámci protestu proti současným protidrogovým zákonům

  • Michelle Alexanderová, uznávaná právnička a spisovatelka bojující za rasovou rovnost v trestním systému, nedávno získala jeden podstatný „like“, když svým posledním bestsellerem přiměla zakladatele Facebooku a jednoho z nejbohatších mužů planety Marka Zuckerberga k tomu, aby navštívil kalifornské státní vězení v San Quentinu a začal se aktivně zajímat o reformu nefunkčního systému.

V legendárním San Quentinu pobýval svého času třeba i slavný beatník Neal Cassady, který zde strávil dva roky za prodej konopí.

Právo a spravedlnost? Těžko

Zuckerberg se podle svých slov k „výletu“ do vězení odhodlal poté, co si přečetl nejnovější publikaci Alexanderové s názvem The New Jim Crow, jež pojednává o rasové nerovnosti v trestním systému projevující se zejména v oblasti drogových přečinů. Autorka upozorňovala především na to, že Afroameričané a Hispánci dostávají za držení a prodej konopí neúměrně vyšší trestní sazby.

Zuckerberg během návštěvy ve věznici hledal mezi trestanci navštěvujícími lekce programování možné budoucí zaměstnance.

„Afroameričané a Hispánci jsou za držení a prodej konopí trestáni mnohem častěji než bílí občané, ačkoli uživatelů je mezi bělochy procentuálně více. Společnost fungující na principech spravedlnosti nemůžeme vybudovat za pomocí nerovného obviňování – současný přístup jednoduše nemůže a nikdy nebude fungovat,“ uvedl Zuckerberg po návštěvě San Quentinu na facebookových stránkách legalizační organizace Marijuana Majority.

Odborník na drogovou problematiku z organizace Drug Policy Alliance Matt Ferner k tomu v deníku Huffington Post dodává: „Počet obyvatel Spojených států představuje jen pět procent z celkové světové populace. Zároveň se zde ale nachází dvacet pět procent všech vězňů na Zemi. A téměř čtyřicet procent jsou Afroameričané.“

Druhá šance pro všechny

Zuckerberg rovněž tvrdí, že všichni si zaslouží druhou šanci – a během návštěvy ve věznici hledal mezi trestanci navštěvujícími lekce programování možné budoucí zaměstnance.

Afroameričané a Hispánci dostávají ve Spojených státech za držení a prodej konopí neúměrně vyšší trestní sazby než běloši.

 „Ve společnosti Facebook se při výběrových řízeních o trestní rejstřík uchazečů nezajímáme. Nechceme mít předsudky o lidech, co v minulosti udělali chybu nebo byli semleti nespravedlivým systémem – naopak jim chceme poskytnout druhou šanci,“ vysvětluje jednatřicetiletý multimiliardář.

Také Sean Parker, jeden z dalších mladých miliardářů a bývalý Zuckerbergův kolega, v současnosti bojuje za reformu zákonů týkajících se konopí. Parker (kterého ve filmu Sociální síť hrál Justin Timberlake) se stal jedním z hlavních sponzorů a propagátorů kalifornského hnutí za legalizaci, o které budou občané rozhodovat letos na podzim.

Pokud tito dva magnáti spojí síly a přispějí k ukončení prohibice, rekreačním uživatelům konopí tím nejen usnadní hledání práce, ale zejména je zbaví neustálé hrozby vězení.

Zdroj: www.civilized.life

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!