Aktuální článek
Logické klamy – klamy, spočívající v odvádění pozornosti

Logické klamy – klamy, spočívající v odvádění pozornosti

  • Logické klamy jsou způsoby, jak zmást náš úsudek. Jak vypadá jejich využití v protikonopné propagandě, ale nejen v ní?

Falešné dilema

Falešné dilema je jeden z nejstarších triků, jak ošálit čtenáře. Můžeme mu nadhodit dvě protichůdná tvrzení, která vyvolávají dojem, že máme jen dvě možnosti, buď – anebo. Typickým příkladem je tvrzení „buď jsi proti legalizaci konopí, nebo patříš k těm feťákům“. Taková věta se může jevit jako logicky správná, ale zamlčuje, že je nespočet dalších možností. Méně okatý příklad falešného dilematu je věta „buď nekouříš trávu vůbec, nebo jsi jeden z těch feťáků“. Falešné dilema je často užíváno, pokud se projednává nějaké emocionálně zatížené téma, u kterého se snadno konstruují nesmyslné důsledky.

Argument oslovující nevědomost (ad ignorantiam)

Ad ignorantiam je naproti tomu postoj, který znemožňuje jakoukoliv protiargumentaci a typicky ho používají náboženské organizace. Uvádí se prohlášením, že nedostatek nebo nemožnost důkazů protistrany znamená naší pravdu. V konopném kontextu by to mohla být například věta „nikdo dosud naprosto přesvědčivě nedokázal, že konopí nezpůsobuje rakovinu, proto ji způsobuje“, což je trochu přitažené za vlasy, přesto tento argument některé organizace používají. Z kategorie nevyvratitelných tvrzení se dá uvést „tráva způsobuje, že se lidé cítí vnitřně nešťastní, přestože vzbuzují zdání opaku“.

Šikmá plocha (slippery slope)

Šikmá plocha nastiňuje nějakou objektivně nepravděpodobnou až nemožnou posloupnost událostí, která vede k ničivému konci. „Když legalizujeme trávu, povede to k tomu, že ji začne kouřit téměř každý, takže nakonec uvidíme zkouřené poslance, moderátory i děti na základních školách“; něco takového, jen možná v trochu mírnější podobě, slýchám nebo čtu každou chvíli a nikdo se nepozastavuje nad tím, že se jedná o naprostou absurditu. Šikmou plochu používají k argumentaci nejčastěji populističtí politici a chorobní moralisté.

Úhybný manévr (red herring)

Anglický název tohoto argumentačního manévru odkazuje na praktiku, kdy se při honu na lišku používal ke zmatení honicích psů uzený sleď. Dalším vhodným názvem by mohla být falešná stopa. Falešná stopa je něco jako přehození výhybky. V jednu chvíli káráte manželku za přílišné utrácení v době pracovní neschopnosti, načež vám vyčte, že jste si za předloňské prémie koupil nový počítač. Z konopného světa můžu uvést tento příklad: „V čem je prohibice konopí prospěšná?“ „Vždyť loni jsme zabavili přes 50 tun marihuany!“ Všechny výše uvedené metody matení čtenářů operovaly s nedostatkem vlastních argumentů. Výhybka přichází na pořad ve chvíli, kdy argumenty naprosto dojdou, proto se častěji vyskytuje v ústním dialogu.

Příště se můžete těšit na něco o logických klamech založených na využití emocí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!