Aktuální článek
Kanadský legalizační sen

Kanadský legalizační sen

  • Hlavní zprávou pozdního podzimu je bezesporu vítězství liberálů v kanadských parlamentních volbách, kteří se v kampani zavázali k tomu, že budou legalizovat konopí. Jak se ale můžete sami přesvědčit, ani zbytek světa nezahálel.

Mezinárodní 

15. až 20. listopadu se v Ženevě uskutečnilo každoroční setkání Odborné komise pro drogové závislosti (ECDD), která je součástí Světové zdravotnické organizace a poradním orgánem Komise OSN o omamných látkách (CND). Letošní ročník byl oproti předchozím výjimečný, protože se jednalo o poslední „ladění not“ před Mimořádným zasedáním Valného shromáždění OSN o drogové problematice (UNGASS) v dubnu příštího roku. Na jednáních dostali prostor i zástupci Mezinárodní koalice pacientů pro léčebné konopí (IMCPC), která sdružuje pacientské organizace z třinácti zemí.

Kanada 

19. října proběhly parlamentní volby, v nichž na celé čáře zvítězila Liberální strana Justina Trudeaua, který pár dní po nástupu do funkce premiéra oficiálně vyzval ministryni spravedlnosti Jody Wilson-Raybouldovou, aby zahájila proces postupné dekriminalizace a legalizace konopí na federální úrovni. Podle Trudeaua představuje legalizace konopí „jednu z vládních priorit“. Na vzniku potřebné legislativy a jejím uvedení v platnost se má kromě ministerstva spravedlnosti podílet i ministerstvo vnitra a zdravotnictví. Odborníci očekávají, že celý proces potrvá minimálně jeden rok.

 

Spojené státy 

V polovině října byly zveřejněny oficiální statistky, podle nichž se do Colorada v letech 2013 a 2014 přistěhovalo více než 200 000 lidí, díky čemuž se stát uprostřed Skalistých hor vyšvihl na pozici třetího nejoblíbenějšího amerického státu. Za boomem posledních dvou let stojí velmi pravděpodobně i legalizace konopí a následný vznik nového a rychle se rozvíjejícího odvětví.

Na Aljašce

Dne17. listopadu rozhodl úřad zodpovídající za vytvoření regulovaného trhu s konopím (Marijuana Control Board) o tom, že
největší americký stát se stane zároveň prvním, kde budou mít lidé možnost konzumovat konopí přímo v předem určených prodejnách a klubech.
mexiko 5 4. listopadu rozhodl Nejvyšší soud o tom, že pěstování, držení a užívání konopí pro rekreační účely je legální, a to s ohledem na dodržování základních lidských práv a svobod. Rozhodnutí se zatím týká pouze žalující strany v jednom případu a neznamená, že rostlina byla legalizována v celém Mexiku. Budou-li ale následovat další podobné rozsudky, vznikne precedent, jenž by mohl výrazně přispět k ukončení prohibice v této zemi

Irsko

2. listopadu oznámil ministr pro národní drogovou strategii Aodhán Ó Ríordáin, že začátkem nového roku představí návrh na úpravu Zákona o zneužívání drog, po jehož schválení bude v zemi dekriminalizováno držení a užívání malého množství drog a budou zavedeny takzvané injekční místnosti, kde si nitrožilní uživatelé drog budou moci aplikovat zakázané látky v hygienickém prostředí, aniž by jim za to hrozil postih ze strany státu. Detailní rozbor situace v Irsku si můžete přečíst v Legalizaci č. 34.

Rakousko 

1. ledna vstoupila v platnost reforma trestněprávního systému, podle níž nákup a držení menších množství drog nepovede jako dříve k trestnímu stíhání, ale místo toho bude nutné nahlásit se místnímu zdravotnímu úřadu, který rozhodne o léčbě. V případě nespolupráce bude zahájeno trestní stíhání.

Německo 

Zástupci německé vlády pod vedením poslance vládnoucí SPD Edgara Frankeho v listopadu navštívili Uruguay, aby získali informace o legislativě legalizující produkci a prodej konopí, kterou tato jihoamerická země schválila v roce 2013. 

Nizozemsko 

Další rána byla zasazena částečné holandské legalizaci ze strany Asociace nizozemských měst, která 30. listopadu předala vládě oficiální doporučení, aby přistoupila k regulaci pěstování konopí. Podle Derricka Bergmana z VOC
(organizace bojující za ukončení konopné prohibice) se na první pohled může zdát o správné rozhodnutí, ve skutečnosti se však jedná o pokus zlikvidovat většinu coffeeshopů, které by musely projít složitým „výběrovým řízením“ s mnoha omezeními. Starosta Haarlemu Bernt Schneiders prohlásil, že by v důsledku zaniklo až 60 procent coffeeshopů.

Rumunsko 

Nizozemský HempFlax, jedna z největších evropských společností podnikajících v oblasti pěstování a zpracování technického konopí, v polovině října oznámil, že investuje 5 milionů euro v rámci expanze do Rumunska.

Česká republika 

První listopadový víkend se v Praze konal v pořadí již šestý ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest, který opět navštívilo kolem 30 000 lidí. Představil se i rekordní počet vystavovatelů z celého světa a nemohla chybět ani odborná konference, které se jako každý rok zúčastnili světově uznávaní experti na léčbu a výzkum společně se zástupci pacientů, aktivistů a pěstitelů. Magazín Legalizace byl jedním z hlavních mediálních partnerů a spolek Legalizace.cz zde oficiálně zahájil již osmý ročník akce Semínka seniorům, v jejímž rámci poskytuje zdarma osobám starším osmnácti let semena léčivé rostliny konopí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!