Aktuální článek
Letošní odhad tržeb v americkém konopném průmyslu: 6,7 miliard dolarů

Letošní odhad tržeb v americkém konopném průmyslu: 6,7 miliard dolarů

  • K legalizaci se dnes přiklání čím dál více států nejen v Americe – díky tomu se konopný průmysl z nejistých začátků vyvinul v seriózní odvětví a je stále na vzestupu. Jak přesně velký je ale v současnosti trh s legálním konopím? Nový průzkum provedený jednou z předních investičních společností ukazuje, že celkový obrat v tomto oboru vzrostl jen ve Spojených státech během roku 2015 o 17 procent na 5,4 miliard dolarů a v letošním roce se očekává jeho další růst o 25 procent na 6,7 miliard.

Když si uvědomíme, že první výdejny konopí pro rekreační uživatele konopí se v Coloradu otevřely teprve před dvěma lety, jsou tato čísla opravdu ohromující.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

V pondělí 29. února statistická divize konopné investiční společnosti ArcView zaměřená na průzkum trhu vydala již čtvrtou ročenku zkoumající stav amerického trhu s legálním konopím. Ve shrnutí průzkumu je uveden odhad tržeb v tomto odvětví až do roku 2020 – tou dobou by se tyto příjmy mohly vyšplhat na neuvěřitelných 21,8 miliard amerických dolarů (více než půl bilionu korun). Pro představu – tou dobou by tento trh mohl být silnější než Národní liga amerického fotbalu, která za loňsky rok zaznamenala obrat přibližně 12 miliard a v roce 2027 má za cíl dosáhnout obratu 25 miliard dolarů.

Odhaduje se, že obrat z prodeje konopí rekreačním uživatelům bude mít na trhu do roku 2020 podíl až 53 procent.

Odborníci ze společnosti ArcView předpokládají, že složená roční míra růstu konopného průmyslu bude v příštích několika letech téměř 30 procent. „Myslím, že v roce 2016 se objeví další vlna investorů a podnikatelů. Také očekáváme, že spousta lidí, kteří dosud v tomto oboru chodili kolem horké kaše, se do něj pustí naplno,“ prohlásil Troy Danton, generální ředitel společnosti.

Statistická divize ArcView Market Research každoročně vydává nejčastěji citované průzkumy a odhady vývoje trhu s legálním konopím a v listopadu minulého roku se stala partnerem prestižní analytické firmy New Frontier. Podle Daytona je díky této nové spolupráci letošní zpráva „nejobsáhlejší a nejkomplexnější z dosud vydaných“.

Průzkum se nezaměřuje pouze na obrat pěstitelů a výdejen prodávajících konopí pacientům a rekreačním uživatelům, ale sleduje i další tok peněz spojený s prodejem legálního konopí – to zahrnuje výrobky neobsahující THC prodávané přes různé dovážkové služby, stejně jako náklady a výdaje spojené s tzv. konopnými pečovateli, kteří tuto rostlinu legálně pěstují a dodávají předem určeným blízkým osobám, jež mají od lékaře předpis a doporučení konopí užívat.

Proč konopný trh sílí

Konopí je sice podle amerických federálních zákonů stále nelegální, ale veřejnost se podle průzkumů v posledních letech k jeho legalizaci přiklání čím dál více. Po listopadových volbách ve Spojených státech pravděpodobně přibude několik dalších států, v nichž bude povolen prodej konopí za účelem rekreačního užívání. Čtyři americké státy již konopí plně legalizovaly a celkem 23 jich umožňuje jeho prodej na lékařský předpis.

Pro rozvinuté trhy s konopím, jako je například ten v Kalifornii (zatím tedy jen s léčebným), stále hraje zásadní roli zisk z prodeje konopí k léčbě – produkty pro rekreační uživatele ale budou růstu trhu v několika příštích letech stále výrazněji napomáhat. Odhaduje se, že obrat z prodeje konopí rekreačním uživatelům bude mít na trhu s touto komoditou do roku 2020 podíl až 53 procent. To by znamenalo, že v následujících čtyřech letech vzrostou prodeje rekreačním uživatelům o 1150 procent.

V roce 2016 se objeví další vlna investorů a podnikatelů.

Obrovský skok v prodejích konopí rekreačním uživatelům vyplývá z toho, že za sebou máme první celý rok, kdy se rostlina volně prodávala nejen v Coloradu, ale i ve státě Washington. K celkovým tržbám letos přispěje navíc plná legalizace v Oregonu, která byla schválena v referendu na podzim roku 2015.Z dostupných dat za minulý rok je zřejmé, že tržba z prodeje konopí bez lékařského předpisu se v Coloradu během pouhých 11 měsíců loňského roku zvýšila oproti předchozímu roku o 68 procent.

Podle Johna Kagiana, odborného ředitele analytické sekce společnosti New Frontier a autora letošního průzkumu konopného trhu, přispěl k celkovým tržbám také prodej konopných poživatin. „Tyto výrobky jsou mnohem dražší než samotná rostlina – tím vznikají v přepočtu větší tržby,“ uvedl.

Legalizovat budou pravděpodobně i další státy

Podle Daytona poroste trh s konopím především díky změnám v zákonech, které přijdou v nadcházejících letech. Letos na podzim může o legalizaci rozhodovat až šest dalších států, nemluvě o latinskoamerických zemích a některých evropských potenciálních adeptech.

Výnosy z prodeje konopí k léčbě v Kalifornii mají dlouhodobě významný podíl na celostátních celkových tržbách – a pokud podle očekávání v říjnu občané toho nejlidnatějšího amerického státu zlegalizují i rekreační užívání konopí, dočkáme se bezprecedentního růstu celého sektoru.

Z dostupných dat za minulý rok je zřejmé, že tržba z prodeje konopí bez lékařského předpisu se v Coloradu během pouhých jedenácti měsíců loňského roku zvýšila oproti předchozímu roku o 68 procent.

Do té doby budou podnikatelé v konopném průmyslu získávat mezi investory a obchodními partnery stále více důvěry. „Množství lidí pohybujících se ve světě podnikání a financí doteď čekalo a pozorovalo, jak se to s konopným sektorem bude vyvíjet,“ tvrdí Dayton a zároveň předpovídá, že se to právě v letošním roce změní.

Stabilní vzestup tržeb láká čím dál více investorů (a motivuje je, aby se do tohoto odvětví nebáli vložit více peněz). První náznaky tohoto trendu se už začaly objevovat – loni se například jednalo o investici společnosti Funders Fund založené miliardářem Peterem Thielem ve výši 75 milionů dolarů.

Zdroj: time.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!