Aktuální článek
Konopné čípky na menstruační bolesti

Konopné čípky na menstruační bolesti

  • Mohl by se vaginální čípek stát konečnou odpovědí na menstruační nebo dokonce porodní bolesti?

Možná jste si mysleli, že vědci s lékem na tyto obtíže už nikdy nepřijdou, opak je ale pravdou – právě teď se na trhu objevily první konopné vaginální čípky.

California dreamin’

Tyto malé čípky z kakaového másla se před pár dny začaly prodávat v Kalifornii. Jedná se o přírodní alternativu k ostatním přípravkům tišícím menstruační bolesti. Čípky obsahují jak psychoaktivní THC, tak CBD, jsou veliké přibližně jako tampon a dokáží uvolnit svalstvo bez omamných účinků.

Pomoci by měly především ženám se silným průběhem premenstruačního syndromu (PMS) a odhadovaným pěti milionům pacientkám s endometriózou by mohly podstatně zlepšit kvalitu života (při tomto onemocnění se částečky endometria nacházejí mimo dutinu děložní, což pacientkám způsobuje silné bolesti – pozn. překladatele). Pokud se tento lék osvědčí při potlačování menstruačních křečí, mohl by se v budoucnu používat i pro mírnění porodních bolestí.

 Stane se konopný vaginální čípek budoucností gynekologie?

Za produktem stojí společnost Foria, jež v říjnu loňského roku přišla i s konopným lubrikantem. Čípky se prodávají pod obchodním názvem Foria Relief a dle výrobců mají uvolňující účinky, zmírňují bolesti zad a potlačují úzkost.

Vždy jsem se potýkala s nesnesitelnými bolestmi a tyto čípky mi proti nim pomáhají jednoznačně nejvíce.

V přepočtu za přibližně za 1 100 korun dostanete balení obsahující 4 čípky, z nichž každý obsahuje 60 mg THC a 10 mg CBD. Podle společnosti Foria by měly být skladovány na chladném místě a užívat je lze kdykoli – několik dnů před menstruací i v jejím průběhu. Výrobci upozorňují, že přípravek může být užíván zároveň s tampony, ale bez souhlasu lékaře by se neměl kombinovat s jinými léky na bolest. Pokud čípky fungují tak, jak je inzerováno, měly by začít účinkovat po 15–30 minutách po zavedení.

Protože je tento výrobek zcela nový, není ještě jasné, jestli je doopravdy účinný. Konopí je podle federálních zákonů stále nelegální – proto Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration) léky vyrobené z konopí neschvaluje, což společnost Foria na svých stránkách jasně uvádí. Jediné, co zákaznicím zbývá, je přečíst si recenze ostatních uživatelek, ty ale samozřejmě musíme vždy brát s rezervou.

Svědectví spokojených pacientek

„Endometrióza, se mi vrátila i po částečné hysterektomii,“ píše Desiree Maligroová. „Když se můj stav zhorší, tak mívám silné bolesti, vypadám, jako bych byla těhotná, a zánět mi působí i na močový měchýř. Foria mi jako jedna z mála dokáže doopravdy pomoci.“

Konopné vaginální čípky jsou pouze moderním způsobem podávání prastaré medicíny, kterou ženy užívaly po celá staletí.

„Když jsem se dnes ráno probudila se silnými menstruačními křečemi, ihned jsem sáhla po konopných čípcích,“ popisuje svou zkušenost Kelly Rae Stinnerová. „Odjakživa se potýkám s nesnesitelnými bolestmi a tyhle čípky mi proti nim pomáhají jednoznačně nejvíce.“ Pokud Foria Relief opravdu menstruační bolesti potlačuje, je tomu tak díky tomu, že obsahuje dva zmíněné kanabinoidy – THC a CBD. První působí na nervy a „blokuje bolest“, druhý potlačuje zánět a působí proti křečím doprovázejícím ovulaci a menstruaci.

Nápaditý inovátor

Matthew Gerson nepatří mezi „konopodnikatele“, kteří měli od počátku jasnou vizi, že zbohatnou díky „zelené horečce“. Podle interview pro magazín Vice se chtěl původně stát buddhistickým mnichem, ale pak ho přednáška z platformy TED inspirovala, aby společně se spolupracovníky založil firmu na výrobu kondomů Sir Richards.

Kondomy této společnosti jsou vyráběny bez použití zbytečných chemických přísad a splňují veškeré zdravotní požadavky. Gerson díky tomuto podnikání cestoval po celém světě a přitom se toho spoustu naučil o sexualitě a zdravotních problémech s ní spojených. Společnost Foria založil právě na základě těchto poznatků – a v souladu se svou slabostí pro konopí, se kterou se nikterak netají.

Nový přípravek se sice v regálech běžných obchodů zatím neobjevil, už nyní ale víme, že hlavním tématem reklamní kampaně jsou poznatky o tom, jaký vztah měly ženy ke konopí v minulosti. Podle Gersona jsou čípky pouze moderním způsobem podávání prastaré medicíny, kterou ženy užívaly po celá staletí.
„Tato rostlina se v minulosti napříč všemi kulturami používala na mírnění příznaků spojených s menstruací,“ prohlásil Gerson. „Nyní chceme ženám znovu zpřístupnit její léčivou sílu extrahovanou za použití moderních technologií.“

Historické zkušenosti k nezaplacení

V tomto ohledu se konopný businessman rozhodně nemýlí. Podle analýzy historických pramenů, jejíž závěry byly publikovány roku 2008, se konopí využívalo v porodnictví a gynekologii minimálně od 9. století. Překlad arabského textu z tohoto období prozrazuje, že šťáva z konopných semínek se používala na „léčbu migrény, tišení bolestí dělohy a jako prevence potratu“.

„Pokud je konopí podáváno v dostatečném množství, dokáže zajistit téměř bezbolestný průběh porodu.“ Pharmacotherapeutics, Materia Medica and Drug Action (1928)

Další důkazy se objevují v perských písemnostech z 11. a 13. století a v čínském textu z roku 1596, kde je uvedeno, že ženy užívaly konopí na „poruchy menstruace“. Nejslavnější ženou, která ho používala na ženské obtíže, je bezpochyby královna Viktorie – na problémy spojené s menstruací jí údajně pravidelně předepisoval konopí lékař sir John Russel Reynolds.

Další důkazy o využívání konopí za tímto účelem se objevují v odborném článku z roku 1928 zahrnutém v publikaci Pharmacotherapeutics, Materia Medica and Drug Action. Autoři zde této rostlině připisují schopnost „příznivě působit na děložní svalovinu“ a navrhují, že by se měla používat na mírnění „bolestivých menstruačních křečí“. Nakonec uvádějí, že konopí má „obecně značný vliv na bolesti vnitřních orgánů“.

Bezbolestný porod

Ve stejné práci se objevuje zmínka dalšího možného příznivého účinku konopí. Autoři uvádějí: „Pokud je tato látka podána v dostatečném množství, dokáže zajistit téměř bezbolestný průběh porodu. Podle dostupných informací nemůže konopí podané ženě při porodu ohrozit zdraví dítěte.“

Zmínky o jeho užívání při porodech se objevují i ve starších textech, a ačkoli jsou tyto informace jistě zajímavé, dnešní věda je ještě bude muset potvrdit. Vědecký výzkum konopí se ale rozbíhá velmi pomalu a na studie, které by potvrdily nebo vyvrátily domněnky o účincích konopí na menstruační a porodní bolesti, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Podle analýzy historických pramenů se konopí využívalo v porodnictví a gynekologii minimálně od 9. století.

Celá řada odborníků a lékařů sice věří ve schopnost konopí mírnit bolest, ale jen pár z nich podporuje užívání u těhotných žen. Současný výzkum poukazuje na to, že například THC může škodit mozku ve vývinu, a proto by ji většina lékařů nastávajícím matkám pravděpodobně nedoporučila. V některých zemích také existují právní normy, podle nichž by žena užívající konopí v těhotenství mohla být obviněna z týrání dětí. Na druhou stranu existují studie, které ukazují na prospěšné vlastnosti THC a dalších látek na vývoj plodu, jako například nejnovější výzkum z Nového Zélandu.

Kvůli nejednoznačným výsledkům a celkově nedostatečnému počtu výzkumů v této oblasti se společnost Foria na svém webu rozhodla vyhnout zmínce u užívání nového přípravku v těhotenství. Prozatím tedy mohou oficiálně pomáhat s ženskými potížemi jen těm příslušnicím ženského pohlaví, které těhotné nejsou.

Zdroj: www.thedailybeast.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!