Aktuální článek
Flashback: Krám s extází

Flashback: Krám s extází

  • Nebývalý poprask v evropských politických kuloárech způsobila mládežnická organizace nizozemských Liberálních demokratů. Rozhodla se totiž v centru Amsterodamu otevřít první kamenný obchod s taneční drogou extází.

Rozhořčení, které pochopitelně zmobilizovalo i represivní orgány, ale brzy vzalo za své. Jednalo se totiž o jednorázovou kampaň zaměřenou na snížení rizik při užívání drog, která v netradičním podání reagovala na nedávné úmrtí tří mladých lidí po požití MDMA na festivalu Amsterdam Dance Event. Obchod otevřel začátkem týdne krátce před polednem a zájemcům prodával různobarevné pilulky věrně připomínající extázi. Netrvalo dlouho a bylo jasné, že se skutečně nejedná o drogy, nýbrž o vyražené placebo.

Sami organizátoři k povedené akci uvedli: „Snažíme se alespoň minimální počet lidí odradit od užívání, případně je informovat o možnostech minimalizace rizik, která jsou s extází pevně spjatá. Zároveň bychom rádi politickou reprezentaci upozornili na výhody státní regulace, která na rozdíl od černého trhu dovede podobným tragédiím předcházet.“ Skupina při této příležitosti spustila webové stránky a petici, která by dekriminalizaci oficiálně uvedla jako téma do holandského parlamentu. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!