Aktuální článek
Na ostří listu – Proč fandit konopnému byznysu?

Na ostří listu – Proč fandit konopnému byznysu?

  • Stavebnictví a potraviny, dvě rychle se rozvíjející konopné branže. Na ostří listu přinášíme odpovědi dvou jejich představitelů: Steve Allin je dlouholetý průkopník a dalo by se říct guru konopného stavění, Boris Baňaszase za posledních 15 let nasbíral pořádnou kupu informací, kontaktů i zkušeností, které začíná přirozeně zhodnocovat v konopném byznysu. Proč vlastně fandí konopí a rozhodli se do něj investovat svůj čas, energii i peníze?

Co vás přivedlo ke konopnému byznysu

Steve Allin: Na začátku láska k rostlině konopí a má fascinace alternativními technologiemi, zvláště stavebními.

Boris Baňas: V roku 1996 som si v USA kúpil malú knižočku od Johna Rouluaca Industrial Hemp. Veľmi ma to zaujalo, keďže dovtedy som vedel o konope skôr z tej druhej stránky. Knižku sa nám s priateľmi podarilo vydať v slovenskom preklade v roku 1999. Zhruba vtedy sme založili aj neinvestičný fond Prečo nie konope?, ktorý sa staral o propagáciu konopného priemyslu. A odvtedy sa to so mnou pomaly začalo viezť. (Hádam nie z kopca.) Už v roku 1999 a 2000 sme mali osiate výskumné políčka s konopou a bojovali sme za zosúladenie slovenskej legislatívy s európskou ohľadne pestovania a používania technickej konopy. Toto sa nám podarilo až v roku 2009. Zhruba od roku 2006 pravidelne navštevujem konferenciu EIHA.org, kde sa stýkam so špičkou EÚ a svetového konopárskeho hnutia a priemyslu. A bolo dobré stretnúť sa tento rok aj s Johnom Roulacom a vidieť, ako dobre sa mu darí. Momentálne sa venujem hlavne obchodu s potravinárskymi produktmi z konopného semienka.

Myslíte si, že by se využití konopí mělo rozvíjet, a proč?

Steve: Konopí je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které máme (jako živočišný druh), abychom přežili tu šlamastyku, do které jsme se sami dostali.

Boris: Jednoznačne áno! Konopa má vynikajúce predpoklady na ekologický spôsob pestovania a je použiteľná v bezodpadovom výrobnom procese. Okrem toho šetrí energiu. Podľa najnovších analýz spotrebujeme na výrobu jednej tony krátkeho konopného vlákna 5 GJ celkovej energie. Pre porovnanie uhlíkové vlákno „zožerie“ 280 GJ, polypropylénové 75 GJ a sklené vlákno cca 35 GJ.

Jaké hlavní překážky rozvoje konopářství vnímáte?

Steve: Dohody OSN, které podepsala většina zemí. Všichni je podepsali bez znalosti věci a pod tlakem Spojených států. Vyvázání se z těchto dohod by znamenalo, že vlády se stanou skutečnými. Ať tak anebo tak, téma vznikajícího konopného hospodářství je jako problém slepice a vejce: k získání investic potřebujete trhy. K získání trhů potřebujete produkty. K získání produktů potřebujete mít nástroje ke zpracování. Nástroje ke zpracování vyžadují investice.

Boris: Musíme si uvedomiť, že konopa nie je zázračná plodina. Jej potenciál je síce všestranný, jeho aplikácia je ale možná iba v nejakom existujúcom výrobno-obchodnom priestore s vytvorenými dlhoročnými vzťahmi. Proces prenikania konopy do rôznych sfér priemyslu je preto zdĺhavý a musíme si dobre premyslieť, akou cestou sa uberať, aby naša energia nevyšla nazmar. Videli sme skrachovať aj veľkých hráčov s konopným vláknom, čo nabáda na obozretnosť. Po právnej stránke je momentálne vysoko na agende bruselských úradníkov harmonizácia obsahu THC v kŕmnych zmesiach a potravinách, keďže nám doteraz chýba spoločný prístup v tejto veci. Takže sa aktívne zapájame do prípravy tejto legislatívy.

Jaká z oblastí využití konopí je podle vás v nejbližších letech nejslibnější?

Steve: Konopné stavitelství je tvořivou cestou, kterou se může vydat většina lidí. Není to něco, co jen tak koupíme z regálu, ale cesta, jak sami tvořit. Konopí pro stavební účely potřebuje minimum zpracování a je považováno za první krok k rozvoji nově vznikajícího průmyslového odvětví.

Boris: Dr. Michael Carus pred niekoľkými rokmi hovoril o priemysle plastových kompozitov s prírodnými vláknami ako o spiacom obrovi. Ekonomická kríza zamiešala karty aj tu. Za posledné roky vidím veľký posun v aplikáciách v stavebníctve, hlavne v západnej Európe. V našom regióne vidím prekážku v nedostupnosti pazderia, resp. v jeho vysokej cene. Česká republika je naopak jedným z európskych lídrov v konopnej kozmetike. Veľmi sľubne sa hýbe aj svetový trh s konopnými potravinami, s cca 20 % medziročným rastom. Európa tu ide vo veľkom závese za USA a Kanadou.

Jak myslíte, že bude vypadat hospodářské využití konopí za deset let?

Steve: Vše záleží na tom, jak se lidstvo vyrovná s ropným zlomem a ekonomickými problémy, které přináší. Doufejme, že malokapacitní výroba se rozběhne v mnoha regionech světa, že se rozvine a rozmnoží.

Boris: Ak by ste sa ma spýtali v roku 1996, tak by sme tu už mali mať green heaven. Ako som spomínal, veci sa hýbu pomaly, ak ide človek hlavou proti múru, väčšinou si ju rozbije.

Jaký by podle vás měla dopad legalizace marihuany na konopářství?

Steve: Za prvé, získat investice bude snazší. Skončilo by taky směšné zasahování úředníků do pěstování konopí a v zemích, jako je Ukrajina, by policie nemohla požadovat ohromné sumy peněz za „hlídání“ sklizených rostlin. Nemyslím si, že by lidé hned nutně kupovali více konopných výrobků, ale myslím, že lidé z konopné branže by mohly uvažovat o rozšíření do oblasti „Cannabis“ produktů. Samozřejmě, USA by začaly vyrábět konopné materiály ve velkém, což by zasáhlo Kanadu, ale ta by snad získala nové rozvíjející se trhy a přestála tak propad.

Boris: Ono sú to v podstate dva odlišné svety. Ale pestovatelia legálnej trávy by si konečne mohli povedať, že podnikajú v konopárstve.

Jak byste popsali rozdíl mezi marihuanou a technickým konopím?

Steve: Jedna z nich je choulostivější léčebná bylina a ta druhá vitální, silný zdroj nepostradatelných materiálů.

Boris: Skúste kúpiť jednu tonu semienok odrody White Widow a osejte s ňou 50 hektárov. Naopak, ubalte si jointa z konopného čaju.

Zajímáte se o léčebné využití konopí? Podepsal byste petici za dekriminalizaci konopí pro léčebné účely?

Steve: Ano, už jsem to při mnoha příležitostech udělal.

Boris: Áno. A už som sa podpísal na Cannafeste 2010.

Steve Allin posledních 14 let nadšeně prosazuje použití konopí ve stavebnictví. Je autorem knihy „Building with Hemp” (Stavění s konopím) vydané v roce 2005.

Mezi lety 1998 a 2003 působil jako ředitel Hemp Ireland Ltd. založené, aby zkoumala možnosti zpracování konopí v Irsku. V současnosti je předním odborníkem v oboru, který má široké znalosti pěstování, zpracování a využití konopí ve stavebnictví.

V roce 2009 založil International Hemp Building Association (Mezinárodní asociaci konopného stavění, www.internationalhempbuilding.org), jež má dnes přes stovku členů po celém světě.

Pracuje jako konzultant stavění s konopím v Irsku a připravuje školení zaměřené na techniky konopného stavitelství. Sám sebe vnímá jako člověka, který pomáhá propojovat zájemce o alternativy z mnoha různých zemí.

Ing. Boris Baňas (36) vystudoval finanční management. Již na škole se spolu s přáteli Peterem Čabarou a Michalom Tözserom věnoval konopí jako užitkové rostlině a jejím přínosům pro ekonomiku. V roce 1998 založili neinvestičný fond Prečo nie konope? (www.konopa.sk).

Během působení v Stredoslovenských elektrotechnických závodoch testoval lisování a využití konopných plastů. V posledních letech obrací pozornost k potravinovým doplňkům z konopí, působí ve firmě Propaganda Production s. r. o. Je ženatý, má dvě děti, žije v Dolnom Kubíne na Slovensku.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!