Aktuální článek
Malá pacientka v Coloradu přepisuje historii léčby konopným výtažkem

Malá pacientka v Coloradu přepisuje historii léčby konopným výtažkem

  • Dvouměsíční dcera mladého páru z města Albuquerque bojuje kvůli závažné formě epilepsie o život, přičemž konvenční farmaceutika nenabízejí účinnou pomoc. Na žádost rodičů se proto lékaři rozhodli vyzkoušet léčbu pomocí konopného výtažku, čímž se z novorozence stal historicky první pacient legálně léčený v nemocnici pomocí konopného extraktu.

Amylea Nunezová trpí od narození záchvaty, jejichž příčinu se lékařům nedaří objevit. „Má velmi vzácnou formu epilepsie, kterou se zatím nedaří léčit,“ vysvětluje matka Nicole Nunezová.

Od narození v nemocnici

Amylea se narodila v prosinci a zatím neopustila novorozeneckou jednotku intenzivní péče. Podle Nicole přišel první záchvat pouhý jeden den poté, co se obě vrátily z porodnice. Lékaři v domovském Albuquerque v Novém Mexiku neuměli novorozenci pomoci a celá rodina se proto přemístila do Dětské nemocnice ve městě Aurora v Coloradu, kde všichni strávili uplynulé dva měsíce. Matka je s Amyleou prakticky nepřetržitě, otec Ernie Nunez pak denně cestuje mezi Aurorou a Albuquerque, kde pracuje a stará se o starší děti.

Personál nemocnice si po pouhých dvou dávkách všiml, že se dívce daří lépe, je pozornější a zvídavější.

„Došlo k velmi drastické změně v životech celé rodiny a pro všechny bylo obtížné se s ní vyrovnat,“ popisuje těžkou situaci Ernie. Největším problém pro něj představuje fakt, že nemůže být se ženou a dcerou v Coloradu. Lékaři podávají Amylee několik různých druhů medikace a v získaném čase hledají jiné, lepší alternativy.
„Léky, které momentálně užívá, představují velkou zátěž pro játra a snažíme se tedy nalézt léčbu méně náročnou pro její organismus,“ vysvětluje Ernie.

Účinný lék bez závažných vedlejších účinků

Zoufalá matka Amyley se o možné alternativy začala zajímat a narazila na zajímavou možnost – takzvanou Šarlotinu pavučinku (Charlotte’s Web), což je odrůda, jejíž extrakt je s vysokou úspěšností používán k léčbě epilepsie u batolat i starších dětí. Výtažek z této odrůdy obsahuje pouze 1 procento psychoaktivního THC a kolem 20 procent nepsychoaktivního CBD. Jeho užívání přesto budí kontroverzi.

Amylea je podle rodičů jediným pacientem v nemocnici, kterému je podáván tento typ léčiv, a zároveň nejmladším uživatelem vůbec. „Tři týdny jsem přesvědčovala lékaře, aby Amyleu léčili právě tímto prostředkem, a stálo mě to mnoho nervů a sil,“ vzpomíná Nicole. „Všechno jsem konzultovala s neurology tady v Auroře i s týmem odborníků, který stojí za výzkumem tohoto konopného léčiva. Pevně věřím, že to bude fungovat.“

Jediná šance

Ve druhém únorovém týdnu dostala rodina od lékařů konečně zelenou. „Už to, že nám lékaři z novorozenecké JIP umožnili zkusit konopný výtažek v průběhu hospitalizace, je v podstatě zázrak,“ prohlásila Nicole. „Na začátku byli všichni striktně proti a tvrdili, že Amylea může podobné preparáty užívat až ve chvíli, kdy bude propuštěna do domácího ošetřování.“

Farmaceutika představují velkou zátěž pro játra, takže jsme se snažili nalézt léčbu méně náročnou pro organismus.

Ani přes vyslovený souhlas s léčbou nemohou extrakt Amylee aplikovat samotní lékaři a o jeho podávání se tak stará rodina, hlavně pak matka. Personál nemocnice si po pouhých dvou dávkách všiml, že se dívce daří lépe, je pozornější a zvídavější.
Amylea se také stala jedním z účastníků klinické studie s cílem popsat a objasnit princip fungování výtažku z odrůdy Šarlotina pavučinka. Rodina plánuje zůstat v Albuquerque ještě nejméně čtyři měsíce a nadále pokračovat v léčbě.

Zdroj: www.krqe.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!