Aktuální článek
Legenda: Afghani

Legenda: Afghani

Profilový obrázek
  • Afghani je poslední odrůdou z těch skutečně nejklasičtějších, o nichž jsme v tomto seriálu ještě nepsali. Indika, které vděčíme vůbec za možnost pěstovat v indooru, si to rozhodně zaslouží.

Afghani, Afghan, Afghan #1 a mnoho dalších podobných názvů značí rodinu konopných odrůd, které se dostaly do rukou západních šlechtitelů někdy počátkem konopné revoluce na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Svou nízkou a košatou stavbou, specifickou vůní, obsahem účinných látek a v neposlední řadě i nádherným vzhledem si získala zejména první generaci indoorových pěstitelů, ale i venku patří mezi nejběžněji pěstované odrůdy. 

Původ

Afghani pochází, stejně jako Kush (viz Legalizace č. 30), Chitral či Mazar-i-Shariff, z hornatých oblastí kolem pohoří Hindúkuš na hranici Afghánistánu s Pákistánem. Konopí se tu pěstuje již stovky let a ještě donedávna sloužilo prakticky výhradně k výrobě hašiše, jímž byla tato oblast proslavena již ve středověku. Právě výroba hašiše je důvod, proč původní rostliny z této oblasti nemají tak objemné květy, jak je v současnosti zvykem. Objem květů vynahrazují ovšem monstrózní produkcí pryskyřice, na niž jsou šlechtěny posledních několik set generací.

Afghánských hašišových odrůd je nepřeberné množství.

Afghánistán byl po celou dobu své dlouhé a bohaté historie nárazníkovým územím
mocenských sporů větších hráčů a na tom se nic nezměnilo dodnes. Tomu odpovídá i uspořádání země, kde mají zásadní slovo ve veškerém rozhodování kmenoví starší, a země je tak rozdělena spíše příslušností k tomu kterému kmenu než podle správních území, jak je známe v Evropě.

Z tohoto kmenového uspořádání vyplývá i skutečnost, že afghánských hašišových odrůd je nepřeberně, a ač jsou si obecně podobné, rozhodně nejsou stejné. Kromě Kushe patří k tradičním afghánským liniím, jež se dostaly na Západ, též Mazar-i-Shariff ze stejnojmenné oblasti, která je ale spíše nížinná, tudíž Mazar dozrává později a nedosáhl takového věhlasu jako odrůdy z hor. Bohužel v současné době je prakticky nemožné zjistit původ toho kterého Afghani a pravděpodobně se nejedná o jedinou várku semen, která dorazila na Západ. Spíše jde o několik různých, ač příbuzných odrůd, přivezených v rozmezí až několika dekád.


Historie

Na konci padesátých a během šedesátých let se vracely do Spojených států první vlny květinových dětí ze svých výprav zejména do tradičně konopných oblastí Asie. S sebou si tito dobrodruzi, mnohdy synové a dcery předcházející generace beatniků, brali semena rostlin, které je zaujaly pro své psychotropní účinky. Poprvé se tak ve větším množství dostalo na Západ několik původně hašišových odrůd, které nabízely výrazně odlišné charakteristiky oproti dříve rozšířeným mexickým a jihoamerickým sativám. S přispěním nových genů bylo možné výrazně zkrátit dobu květu, čímž se oblast vhodná pro pěstování konopí rozšířila od rovníku až po padesátou rovnoběžku.

Současnost

Afghani je základním kamenem tak klíčových linií, jako je Skunk, Black Domina, Jack Herer, Critical, Super Silver Haze, Chronic, AK-47 a mnoha dalších. Pravděpodobně neexistuje odrůda, která by změnila konopný svět takovým způsobem jako Afghani. Je skutečně problém najít aktuální kultivar, který by v sobě neobsahoval alespoň stopové množství afghánských genů.

Pokud sháníte semena, možností je nepřeberně. Proto je zde namístě vypíchnout alespoň pár skutečně spolehlivých zdrojů. Asi tím vůbec nejlepším se můžete zásobit od seedbanky Toma Hilla, konkrétně odrůdy Deep Chunk a X-18, které jsou obě čisté linie Afghani, šlechtěné pouze selekcí, nikoli křížením. Zejména Deep Chunk získal velký věhlas díky stěží uvěřitelné produkci pryskyřice.

Druhým výborným zdrojem jsou Sensi Seeds. Paradoxně ale mým tipem není jejich Afghani #1, ale Maple Leaf Indica, kterou před pár lety vytvořili kombinací několika archivních linií Afghani ze sedmdesátých let. Jedná se bezesporu o jednu z nejlepších čistých indik a byl by pravděpodobně nadlidský úkol najít nějakou jednoznačně lepší.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!