Aktuální článek
Balkán zůstává hlavní heroinovou bránou do Evropy

Balkán zůstává hlavní heroinovou bránou do Evropy

  • Zpráva amerického Ministerstva vnitra zveřejněná na začátku března konstatuje, že země na Balkánském poloostrově představují hlavní transitní trasu pro přepravu neustále rostoucího množství heroinu a dalších drog z Asie do Evropy.

Nejnovější výroční zpráva Oddělení pro mezinárodní strategii kontroly narkotik při americkém Ministerstvu vnitra uvádí, že gangy pašeráků využívají Albánii, Bosnu, Černou Horu, Chorvatsko, Kosovo a Srbsko jako ideální tranzitní země pro přepravu desítek tun heroinu z Afghánistánu a Střední Asie až do zemí západní Evropy.

Albánie

Albánie zůstává důležitým producentem konopí a proudí přes ni také kokain a heroin, které následně končí na evropských trzích. Zpráva vyzdvihuje snahu země o řešení problému, která začala v roce 2014 a vyvrcholila „působivou sérií zadržení osob a zabavení kontrabandu“ v roce 2015.

Podle odhadů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) projde každoročně přes Srbsko 50 až 60 tun heroinu směřujícího z Afghánistánu dále na evropské trhy.

„Tento úspěch je postaven na pokračující spolupráci s italskou policií na regionální úrovni a také na velkém odhodlání politického vedení země i pořádkových jednotek. Boj s drogovou mafií je pro všechny prioritou,“ dočteme se.

Bosna a Hercegovina

Tato země je dle zjištění autorů pouze průjezdním místem, kde nedochází k přerozdělování ani jiné manipulaci s drogami. „Vláda Bosny a Hercegoviny má v současnosti jen omezené možnosti, jak tranzit drog zastavit. Policie a další bezpečnostní instituce by svou aktivitu mělo výrazně stupňovat,“ uvádí americké Ministerstvo vnitra. V chudé zemi ale není jednoduché najít finanční prostředky na potírání drog, které nejsou určeny na místní trh.

Chorvatsko

Také Chorvatsko hraje na pašerácké stezce roli „obyčejné“ tranzitní země. Heroin a kvalitní konopí jsou přes jeho území převáženy dále na západ, zatímco opačným směrem proudí chemické a syntetické drogy vyráběné v evropských zemích.

Kosovo

Situace v Kosovu, nejmladším státě vzniklém po rozpadu bývalé Jugoslávie, je zhoršována vysokou měrou korupce, která má na drogový byznys přímý dopad. Ve zprávě stojí: „Zákony sice korupci zakazují, existují ale důkazy o tom, že nadále dochází k masivnímu pohybu narkotik přes kosovskou hranici – často s tichým souhlasem úředníků.“

Černá Hora

Přírodními krásami oplývající Černá Hora se kromě nelichotivé pozice důležitého přepravního uzlu pro afghánský heroin na jeho cestě do Evropy ujala také role překladiště kokainu pašovaného přímo z jižní Ameriky.

V chudých zemích není jednoduché najít finanční prostředky na potírání drog, které nejsou určeny na místní trhy.

Odhaduje se, že přibližně 15 procent narkotik převážených přes území státu je určeno pro místní trh. 

Srbsko

Ani největší balkánská země nezaujímá důležité postavení mezi producenty narkotik a není ani významnou cílovou lokalitou. Přes hranice Srbska ale proudí zakázané látky prakticky do celé Evropy. Podle odhadů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) projde každoročně přes Srbsko 50 až 60 tun heroinu směřujícího z Afghánistánu dále na evropské trhy. Tento obchod je ovládán dobře organizovanými mezinárodními zločineckými skupinami.

Divoký kraj

Ačkoli trh s narkotiky je na Balkáně ve srovnání s jinými oblastmi malý, všímá si zpráva znepokojivé skutečnosti, že spotřeba drog stejně jako objem narkotik přepravovaných dále na západ vytrvale roste.

Zdroj: www.balkaninsight.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!