Aktuální článek
Do hlubin študákovy moči

Do hlubin študákovy moči

  • Ačkoli se po celém světě hovoří o potřebě ukončit válku proti drogám, české ministerstvo zdravotnictví se naopak rozhodlo přitvrdit, a to zejména ve školách. V návrhu takzvaného protikuřáckého zákona se objevují paragrafy, které umožňují testovat děti na přítomnost drog bez souhlasu rodičů. Zákon už loni v prosinci prošel přes první čtení v poslanecké sněmovně a ještě letos by mohl být schválen.

Podle projednávaného znění zákona je osoba mladší 18 let, u níž je „důvodné podezření“, že užila alkohol nebo jinou návykovou látku, povinna podrobit se „orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření“. Test může provést mimo jiné „pedagogický nebo jiný pracovník pověřený ředitelem školy“. Pokud daná osoba test a následně i vyšetření odmítne, „hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky“.

Věty, které popisují, jak má praxe potírání drog ve školách vypadat, jsou jak vystřižené z policejního protokolu. Však také policisté anebo zaměstnanci vězeňské služby jsou jedni z těch vyvolených skupin, kdo mohou podobné testy provádět. Učitelé se tak najednou ocitají bok po boku represivních složek. Vzhledem k tomu, že se má školství právě letos stávat vstřícnější a otevřenější v souvislosti s reformou směřující k inkluzivnímu vzdělávání, vypadá to na skvělý start!

V návrhu protikuřáckého zákona se objevují paragrafy, které umožňují testovat děti na přítomnost drog bez souhlasu rodičů.

Nejvíc zarážející je však to, že jde o návrh praxe, která je v odborných kruzích jednoznačně považována za neúčinnou a kontraproduktivní. Testováním dětí na drogy se především vytrácí důvěra ze vztahu mezi žáky a učiteli, potažmo i ze vztahu školy a rodiny, braní drog navíc získá ještě větší prestiž kvůli zvýšenému nebezpečí. Přesně takovéto závěry vyplývají nejen ze slov českých odborníků na drogy a závislosti, ale i z podrobné zprávy pro australskou vládu, kterou nechal před několika lety přeložit český Institut pro kriminologii a sociální prevenci. Mezi podklady, které využívali navrhovatelé zákona, tedy odborné studie a analýzy rozhodně nebyly.

O změnu v tomto směřování začala nedávno usilovat Platforma pro komplexní přístup k užívání drog a závislostem, která volně sdružuje lidi zajímající se z různých úhlů pohledu o problematiku drog a závislostí. Nedávno vydala prohlášení požadující vypuštění zmíněných pasáží z návrhu zákona. Celé znění prohlášení je možné najít na stránkách Platformy Závislosti komplexně.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!