Aktuální článek
Flashback: Buchny z Dožic

Flashback: Buchny z Dožic

  • Svou chloubu představil ve vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu starosta dobrovolných hasičů z obce Dožice. Sbor letos oslavil sto dvacet roků od svého založení a kromě zbrojnice, která schraňuje renovované technické unikáty v čele s funkční stříkačkou z roku 1936, povyprávěl redaktorům i pár střípků z tvrdé reality.

Reportáž doplněná písní „Šrouby a matice“ od skupiny Mandrage nabrala spád ve chvíli, kdy přišla řeč na náplň práce. „Jak hasiči z Dožic hrdě přiznávají, pro profesionální kolegy jsou hlavně doplňovači vody do cisteren. Mezi mnohem častější zásahy SDH Dožice patří boj s vodním živlem. Místní požární nádrž se umí pěkně vylít. Vodu tu čerpají poměrně často,“ říká do mikrofonu s úsměvem autor reportáže a zcela zřetelně se těší na zpověď dalších členů místního spolku. Na podzim si zde totiž vychutnali zásah u netradičního požáru.

Na otázku, co ještě kromě malé či děravé nádrže a pomoci při společenských akcích hasiče v obci nejvíce zaměstnává, odpověděl velitel zásahů Petr Novák: „Tak zaměstnávají nás nejvíce požáry, které jsme měli za posledních pět let tři. Hořela nám tady třeba velkokapacitní pěstírna drog, kterou se nám opravdu povedlo uhasit. Ač to bylo veliká akce, sundat masky a dýchat zhluboka jsme povinně nemuseli. Byl tam dokonce pán z kriminálky, který nám říkal, ať to naopak moc nedýcháme, jenže to při zásahu dost dobře nejde. Ale vysmátí jsme teda fakt byli,“ popisuje životní kuriozitu šéf hasičů. Na závěr přihazuje k dobru pochvalu mladších členů, kteří s nasazením chránili majetek spoluobčanů i v několika podobných případech. Dobrovolní hasiči z jihu Plzeňska si zaslouží respekt, a proto jsme jim poslali hlasy do profesní soutěže.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!