Aktuální článek
Zemřel celosvětově uznávaný legalizační aktivista a spoluzakladatel ENCOD Joep Oomen

Zemřel celosvětově uznávaný legalizační aktivista a spoluzakladatel ENCOD Joep Oomen

  • Z belgických Antverp přišla nečekaná a velmi smutná zpráva, která hluboce zasáhla všechny bojovníky za legalizaci konopí a dalších rostlinných drog: v pátek 18. března zemřel náhle Joep Oomen.

Jako aktivista bojoval více než čtvrt století za ukončení války proti drogám a za spravedlivou drogovou politiku postavenou na lidskosti. Byl zakládajícím členem mnoha nevládních organizací zaměřených na reformu drogové politiky, včetně Evropské koalice pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku (ENCOD), konopného společenského klubu Trekt Uw Plantv Antverpách nebo nizozemské obdoby českého hnutí Legalizace.cz: Unie za ukončení konopné prohibice (VOC).

Tragická ztráta pro evropský legalizační aktivismus

Smutná zpráva o Joepově smrti byla členům organizace a přátelům oznámena na shromáždění klubu Trekt Uw Plant.Dva zástupci klubu se v pátek poté, co se Joep nedostavil na pravidelnou schůzi, vydali k něm domů. Jeden z nich měl u sebe klíč, kontaktovali tedy Joepova nejstaršího syna a s jeho svolením vstoupili do domu – a našli svého přítele ležet v posteli bez známek života. Policie zahájila vyšetřování a předběžně vyloučila nepřirozenou příčinu úmrtí či cizí zavinění.

Joep byl aktivistou, jakých potkáte za život jen pár. Měl zdánlivě nevyčerpatelný zdroj energie a vytrvalosti, které ho hnaly kupředu.

Joep byl šťastně ženatý a kromě manželky Betariz po sobě zanechal dva syny a vnuka. Již v roce 1993 se stal jedním ze zakladatelů a nejdůležitějších členů ENCOD. Jako koordinátor byl hnací silou celého sdružení, jemuž se podařilo spojit podobně zaměřené jedince i organizace napříč evropským kontinentem.

V roce 2006 pak založil Trekt Uw Plant, první konopný společenský klub v Belgii. Tento spolek funguje zcela v souladu s belgickou legislativou, jež povoluje každému dospělému občanovi země pěstovat pro vlastní potřebu jednu rostlinu konopí. Po zdlouhavých a vyčerpávajících tahanicích byla existence TUP dvakrát posvěcena soudem a v současné době má klub přibližně čtyři stovky členů. Úspěch tohoto pilotního projektu inspiroval v roce 2014 Michela Degense k založení dalšího konopného klubu v Belgii – Mambo Social Club.

Neúnavný bojovník a skvělý člověk

Joep byl nesmírně aktivní také v Nizozemsku, odkud pocházel. Podílel se na organizaci Konopného tribunálu v Haagu a spoluzakládal i výše zmiňované sdružení VOC, které vzešlo právě z prvního jednání tribunálu. Byl členem řídícího orgánu amsterdamské nadace Legalize! a pravidelně se účastnil panelových diskuzí na schůzích VOC, do nichž přispíval s nekonečnou trpělivostí a obrovskou dávkou diplomacie.

Již v roce 1993 se stal jedním ze zakladatelů a nejdůležitějších členů ENCOD, Evropské koalice za spravedlivou a efektivní drogovou politiku.

Své vědomosti a zkušenosti využíval dále jako pokladník Latinskoamerické federace v Antverpách, na setkáních Klubu přátel kokového listu nebo jako zástupce organizace Het Kloosterzaměřené na poskytování přístřeší bezdomovcům.

Na stránkách VOC píše její předseda Derrick Bergman: „Joep byl aktivistou, jakých potkáte za život jen pár. Měl zdánlivě nevyčerpatelný zdroj energie a vytrvalosti, které ho hnaly kupředu, v kombinaci s bezúhonností a naprostou transparentností. V 80. letech, v době svých studií v Amsterdamu, se naučil plynně španělsky a v Antverpách se z něj stal napůl Vlám, především byl ale občanem celého světa. Považuji za velké štěstí, že jsem měl tu čest Joepa znát a po více než osm let s ním spolupracovat jak ve VOC, tak v ENCOD. Nebyl to jen velmi výkonný a inspirující aktivista, ale také skvělý přítel.“ 

Poslední rozloučení se bude konat 29. března v 11:30 v krematoriu Schoonselhof ve městě Wilrijk v Belgii.

Zdroj: www.voc-nederland.org

Rozhovor s Joepem v magazínu Legalizace si můžete přečíst zde.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!