Australský premiér Malcolm Turnbull začátkem loňského prosince oznámil, že federální vláda vytvoří systém udělování licencí na pěstování léčebného konopí, jenž bude platit pro všech šest států a všechna teritoria.
Podle ministryně zdravotnictví Sussan Leyové nebude muset každý stát zvlášť řešit zavedení vlastních schémat a regulí, čímž se značně urychlí proces zpřístupnění léčebného konopí pro všechny Australany, kteří ho potřebují. „Lokální produkce regulovaná federální vládou představuje kritický bod na cestě za plně funkčním programem léčby konopím v zemi,“ vysvětluje Leyová.
A z druhé polokoule přišla nedávno podobně potěšující zpráva: Na konci ledna informovala agentura Reuters o tom, že mexický Kongres díky shodě napříč politickým spektrem schválí s největší pravděpodobností v dubnu letošního roku zákon, který v zemi zlegalizuje léčebné konopí.
Návrh podaný senátorkou Cristinou Diazovou počítá s dovozem konopí pro zhruba 5 000 v současnosti indikovaných pacientů, jimž by podle lékařů mohlo konopí pomoci při léčbě.
„Před hlasování proběhne na půdě Kongresu série odborných diskuzí, jejichž cílem bude přesvědčit konzervativní zákonodárce a veřejnost o tom, že tento zákon potřebujeme,“ prohlásila Diazová. Kritici návrhu poukazují zejména na to, že by měla být okamžitě uzákoněna i domácí produkce, nejen import.