Aktuální článek
Včely dokážou vyrábět med z konopí

Včely dokážou vyrábět med z konopí

  • Francouzský včelař tvrdí, že díky speciálně trénovaným včelám dokáže vyrábět unikátní psychoaktivní med z květů konopí.

Francouz vystupující pod pseudonymem Nicolas Trainerbees údajně naučil své včelstvo vytvářet med z trávy. Díky videu, ve kterém ukazuje své rostliny konopí obsypané rojem včel, se z něj stala internetová celebrita.

Dvě lásky

Nicolas se údajně už několik let snažil zkombinovat dva oblíbené koníčky – lásku ke konopí a včelařství. Nakonec se mu podařilo jeho včelí regiment přesvědčit, aby konopí vzal útokem. Zelený včelař za několik týdnů získal téměř 10 000 fanoušků na Facebooku a samotné video má více než 9 milionů zhlédnutí.

O autentičnosti videa se sice objevily určité pochyby, dle názoru expertů z oboru je ale možné, že by včely psychoaktivní med doopravdy vyrábět mohly. Nicolas tvrdí, že člověka jeho med dostane do pořádného rauše, včela si však jeho účinků neužije. „Na včely produkující tento med zřejmě nepůsobí psychoaktivní látky obsažené v konopí, protože při sběru nevypadají jakkoli ovlivněné,“ uvedl včelař v rozhovoru pro server věnující se konopí.

Zástupce Britské asociace včelařů jednou navštívil laboratoř, kde byly včely cvičeny dokonce na vyhledávání výbušnin.

Naučit včely létat právě na rostliny konopí dalo Nicolasovi spoustu práce: „Včely jsem už naučil spoustu různých věcí. Uvedu příklad – běžně sbírají cukr z květů, ale jeden z mých rojů ho dokáže získávat přímo z plodů. Proto jsem si říkal, že bych je mohl naučit sbírat i pryskyřici z těchto rostlin,“ vysvětlil svůj nápad. Ke konopí má Nicolas kladný vztah – už od mládí ho pravidelně kouří jako lék na „hyperaktivitu“.

Nektar jako nektar

Včely podle něj konopný med vyrábějí tak, že sesbíranou pryskyřici přinesou do úlu, kde s ní pak pracují jako s běžným květovým nektarem – výsledkem je med, který se rozhodně nehodí na chléb k snídani na začátku pracovního dne.

Včelař ale tvrdí, že výsledný med si kromě psychoaktivity zachovává většinu léčivých účinků rostliny, které se kombinují s blahodárnými účinky medu. „Včely dokážou vylepšit všechno, co se jim dostane pod tykadla,“ uvedl v rozhovoru pro internetový magazín Now This Weed.

Z některých komentářů v diskuzi pod jeho příspěvky jsou však cítit pochyby. „Včely sají nektar, nikoli pyl. Vyhledávají ho, protože obsahuje hodně cukru. Pryskyřičné žlázy na samičích rostlinách konopí ale žádný cukr nevylučují – včely je tedy nemohou sát ani trávit,“ napsal jeden uživatel na Facebooku.

Zelený včelař za několik týdnů získal téměř 10 000 fanoušků na Facebooku a samotné video má více než 9 milionů zhlédnutí.

Proto jsme se obrátili na odborníky z organizace Bumblebee Conservation Trust, abychom zjistili, zda by tvrzení ohledně konopného medu mohly být pravdivé. Darryl Cox, informační referent společnosti odpověděl: „Včely jistě dokážou sbírat konopný pyl, a ten psychoaktivní účinky má. Z komerčně distribuovaných značek medu se pyl zpravidla odstraňuje, ale samotní včelaři ho v něm většinou nechávají. Z videa je znát, že včely z rostlin sají nektar – ten mimo cukru obsahuje i množství sekundárních metabolitů, a proto by mohl mít i omamné účinky. Med často cizí látky z rostlin obsahuje – například včelstva z některých oblastí Dálného východu se živí na rododendronech a jejich produktu místní říkají ‚med šílenství‘, protože na člověka působí jako jed.“ Dále poznamenal, že opylování probíhá u konopí podobným způsobem jako třeba u kopřiv.

Konopí i výbušniny

Zástupce Britské asociace včelařů (BBKA) Tim Lovett nám sdělil, že včely na hledání různých látek vycvičit lze. Jednou údajně navštívil laboratoř, kde byly včely cvičeny dokonce na vyhledávání výbušnin. „Myslím to smrtelně vážně, americká armáda chtěla zavést úly na letištích,“ prohlásil při rozhovoru pro deník Daily Mirror.

Včely lze vycvičit tak, že se jim do cukernatého sirupu přidávají chemikálie. Tyto látky jim pak zachutnají, a proto mají tendenci je vyhledávat. Trénink včelstva ale vyžaduje hodně úsilí a odhodlanosti. „Umím si představit, že kdybyste včelám v sirupu podávali konopný výtažek, mohly by ho poté vyhledávat,“ dodal Lovett a neodpustil si poznámku, že chléb s výsledným medem by mohl být „zajímavým zpestřením.“

Zdroj: www.mirror.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!