Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ať už proto, že ho užívají, nebo proto, že se ho obávají, konopí v lidech vzbuzuje mnoho otázek. A hledání té správné odpovědi je o to složitější, o co je těžší najít nezaujatého odborníka na problematiku drog, který nás netouží jen poučovat, ale naopak objektivně informovat a napomáhat odkrývat „pravdu” o drogách. Jedním z míst, kde se nemusíte bát zeptat na cokoliv, co byste rádi věděli o drogách, je internetový server on-line drogové poradny (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o. s. Sananim. S jejich svolením se s vámi o ty nejzajímavější otázky rádi podělíme.

Jak přestat kouřit trávu

Manžel už skoro 10 let kouří pravidelně marihuanu, popř. i hašiš. Nyní s tím chce skoncovat, ale pořád má nutkání si zakouřit. Jak má postupovat, aby přestal úplně?

Obvykle pomáhá změnit životní styl, dobrý je sport nebo jiné tělesné aktivity. Bývá také třeba opustit přátele, se kterými hulí, a pak postupně snižovat frekvenci a omezovat to například jen na víkendy. Lze přestat i naráz, ale to obvykle přináší větší problémy, ti, kteří redukují frekvenci, bývají úspěšnější. Nutkání bude asi přetrvávat, po dosažení plné abstinence se však postupně sníží a vymizí. Pokud by přetrvávalo i pak, asi nezbude než zajít za psychiatrem. A pozor na alkohol, nebylo by dobré, aby manžel konopí vyměnil za alkohol, přece jen je alkohol nebezpečnější droga.

Testy na THC

Dnes jsem se dozvěděl, že se ve škole budou provádět hromadné testy na THC. Je možné, že budou testovat THC ve vlasech? Někde jsem četl, že to stojí kolem 8000 Kč, to by se škole asi docela prodražilo… Dále mám otázku, jak dlouho vydrží THC v moči a v krvi?

Testy z rozboru vlasů vám zajisté ve škole provádět nebudou, toto testování je velice nákladné a provádí se pouze výjimečně, většinou na základě soudního rozhodnutí pro potřeby znaleckého posudku.

Prokazatelnost THC:

  • moč: v rozmezí 1–30 dní (při občasném užití cca do 14 dní);
  • krev: do 14 dní (při občasném užití cca do 10 dní);
  • sliny: jako u krve.

Zda-li budete mít testy v pořádku, nemohu jednoznačně posoudit. Je to vždy individuální záležitost a nikdy nelze dopředu říci, kdy kdo bude již beze stop. Záleží na několika aspektech:

1.      na intenzitě předešlé konzumace (jestli jste konzumoval denně, můžete mít zbytky THC ještě za hranicí 30 dní, pokud jste příležitostný kuřák, budete se pohybovat na té nižší hranici);

2.      na kvalitě drogy;

3.      na organismu, tedy jak dalece je schopen se s procesem odbourávání psychotropních látek vypořádat.

Pokud byste chtěl vědět, jak na tom jste, můžete si na své náklady zakoupit volně prodejný orientační test na detekci z moče a test si sám v domácích podmínkách provést. Test lze zakoupit v každé větší lékárně, stojí cca 100 korun a je zapotřebí zakoupit test přímo na THC. Jeho použití je velmi snadné, je obdobný testu těhotenskému, podrobný popis, jak test správně provést, je přibalen. Mohu jen doporučit pro příště, pokud budete chtít mít testy v pořádku a tím pádem být bez ,,potíží“, nejsnazším způsobem je marihuanu nekouřit. Nepřináší totiž jen rizika s výsledkem testu, ale mnohá další, ostatně jako všechny další drogy.

Mějte se pěkně a s marihuanou opatrně!

Škodlivost marihuany

Snažil jsem se na internetu najít nějaké objektivní (no dobře, spíše negativní) informace o marihuaně. Ale téměř nic z toho, co jsem našel, mě neuspokojilo. Buď jsem se dočetl, že drogy jsou špatné (s čímž souhlasím, ale alkohol je také droga), nebo že „tráva“ je vlastně neškodná. Myslím si, že je to způsobeno tím, že ti, kdo o drogách píší negativně, většinou nerozlišují, o jakou drogu jde, a ti, kteří marihuanu obhajují, ji pravděpodobně i kouří. Jak to tedy je? Je jediný problém s marihuanou jen v našem „špatném“ zákoně? Nebo je marihuana „stejná“ jako alkohol?

Máte pravdu, alkohol je také droga a rozhodně by nebylo moudré tvrdit opak. Rozdílem je však jedna zásadní věc, a to že alkohol je v naší společnosti drogou legální, zatímco marihuana ne. Je pravdou, že je marihuana zařazována mezi tzv. lehké drogy, kvůli menším rizikům, které její užívání přináší (např. se na ni nevytváří fyzická závislost, závislost psychická se projevit může, ale je nízká), to ale neznamená, že by neškodila vůbec. Při akutní intoxikaci je zde nebezpečí rizikového jednání, dochází k rychlým změnám nálad, někdy k depresím se sebevražednými sklony. Užívání THC může vyprovokovat psychické onemocnění, které bylo až dosud latentní a jinak by se neprojevilo. Z oblasti tělesné můžeme uvést potíže vznikající již způsobem aplikace marihuany: ta obsahuje o polovinu více rakovinotvorných látek než klasické cigarety; hrozí chronické záněty spojivek, u žen může dojít k poruchám menstruačního cyklu, u mužů klesá vzhledem k hromadění THC v těle kvalita spermatu, mužům tedy hrozí impotence. Pokud budete chtít další informace, nabízím vám tyto tituly k přečtení: Dr. Cristian Ratsch: Konopí – léčebný prostředek v dějinách lidstva; Eliáš Breyk: Cannabis; Czémy, Nešpor: Léčba drogových závislostí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!