Aktuální článek
Konopné společenské kluby se brzy objeví v několika švýcarských městech

Konopné společenské kluby se brzy objeví v několika švýcarských městech

  • Čtyři švýcarská města začala pracovat na pilotních projektech konopných klubů, jejichž členové budou moci užívat konopí bez hrozby právního postihu.

Podle informací zpravodajství SRF se na projektech budou podílet města Curych, Basilej, Bern a Ženeva. Tento plán údajně již nějakou dobu připravovala speciální pracovní skupina zástupců jednotlivých regionů.

Přimhuřme oči

„Zástupci měst se sešli ve čtvrtek 11. února, aby projednali budoucí přístup k regulaci prodeje konopí. Jeho držení je ve Švýcarsku sice nelegální, ale v mnoha kantonech policie obvykle nad malým množstvím pro osobní spotřebu přimhuřuje oko. Nicméně ať už se policie chová jakkoli, konopí se samozřejmě neustále pohybuje na černém trhu, což znamená, že stát nemůže jeho danit jeho prodej, kontrolovat kvalitu ani připravovat odpovídající preventivní programy,“ sdělil SFR Sandro Cattacin, profesor sociologie na Ženevské univerzitě a zástupce tohoto města ve zmíněné diskuzi.

Ženevský pilotní projekt by dospělým umožnil užívat konopí pro léčebné i rekreační účely a také by nabídl poradenství mladým uživatelům, kteří s touto drogou mají problémy. Podle SFR budou projekty trvat přes čtyři roky a získaná data budou podrobena vědeckému zkoumání. Jejich budoucnost je nyní v rukou vlád jednotlivých kantonů a federálního Ministerstva zdravotnictví.

Pokud budou plány na tento „pokus“ realizovány, k legálnímu konopí se tímto způsobem dostane maximálně 2 000 Švýcarů. Takové množství představuje jen zlomek z celkového počtu 500 000 nelegálních uživatelů konopí ve Švýcarsku – těm bude prozatím stále hrozit právní postih.

Zdroj: www.thelocal.ch

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!