Aktuální článek
Osobnost Legalizace – Tibor Stuchlík

Osobnost Legalizace – Tibor Stuchlík

Tibor Stuchlík

Věk: 42

Povolání:
Hoteliér, programátor a umělec

Aktivity:
•Matador a jeden ze zakladatelů Sdružení pěstitelů konopí (později OSLÍK – Občanské sdružení za legální konopí, ještě později o.s. Legalizace.cz)
•Organizátor prvního Million Marihuana March – demonstrace za   legalizaci konopí v Praze na Staroměstském náměstí
•Předseda sdružení OSLÍK do roku 2005
•Předseda petičního výboru petice za vyjmutí THC a jeho derivátů ze seznamu omamných látek, kterou v roce 1993 podepsaly tisíce lidí
•Muzikant, skladatel, grafik a hulič

Jsi jeden ze zakladatelů sdružení, který se u nás již 14 let snaží legalizovat konopí. Jak to tenkrát vlastně začalo?

Ještě o pár let dřív peticí, kterou jsme později odevzdali s 8000 podpisy. Jinak jsme hodně a úspěšně testovali účinky konopí na lidech. Prováděli osvětu, převážně v sektoru kulturním. Jelikož jsme byli skupina vzniklá převážně z členů Činoherního klubu, tak jsme museli vymetat narozeninové večírky umělců a jejich premiéry. A názorně demonstrovat a případně zásobovat. To je samozřejmě žert, chodili jsme tam, protože se tam vždycky nějaká tráva našla.

Měli jste kvůli sdružení a jeho aktivitám nějaké problémy? Například s policií nebo médii?

Snažíme se nezasahovat do práv ostatních prosazováním těch svých. Celé ty roky demonstrujeme nezávadnost konzumace konopí. Naše každoroční mítinky s mnohatisícovou návštěvností vykazují méně konfliktních situací než jakékoli jiné, třeba politické. Takže po policejní stránce bez problémů.

Nějak si nemohu vzpomenout, že by nás paparazzi nenechali vydechnout a v titulcích novin se objevily hlášky typu „Zastánci legalizace konopí tajně pijí alkohol” nebo „Zástupci Legalizace slavnostně přestřihli pásku v domově důchodců v Krčmarech u Prahy, u příležitosti zahájení akce Semínka seniorům”. Takže taky bez problémů.

Vlastně největší problém nastával ve chvílích, kdy jsem přišel na úřad a té paní v kanceláři jsem oznámil, že jsem přišel legalizovat marihuanu, a že na to potřebuju nějakej větší prostor. Samozřejmě nepočítám zásadní problém, který neustále přetrvává, a to ten, že si někteří lidé neustále myslí, že ti mohou diktovat, co smíš nebo nesmíš konzumovat.

Vnímáš nějaký zásadní posun za těch 14 let legalizování? Povedlo se něco konkrétního změnit? A pokud ano, tak co?

Dneska říkám: „Kdo mi bude bránit hulit tomu urazim pracky”. Ve dvaceti bych mu je usek. Myslím, že si lidé pomalu osvojují základní lidská práva. A bude nám to ještě dlouho trvat.

Zákon je podle mne malinko lepší v tom, že se z něho dá chápat: „Trochu si můžeš zahulit, když zaplatíš“. A jako konzumenti konopí jsme snad jedničkou v Evropě.

Takže určitě lepší. Ale zavření teenejdžra na šest měsíců do vězení za to, že dal pohulit spolužačce, považuji za FATAL ERROR a posadil bych do vězení toho, kdo o tom rozhodl: na šest let s doživotním zákazem provozování soudcovství.

Máš nějakou strategii, jak marihuanu v naší zemi zlegalizovat?

Rozhodně. THC na úrovni alkoholu by se dalo považovat za nediskriminační. Pokud máš na mysli něco pozvolnějšího, tak naším sdružením požadovaných pět kytek je minimum, co by měl někdo tolerovat, pokud si on chce v mé blízkosti vypěstovat třeba dens caninus (zub špičák, pozn. red.).

Jaká je tvoje osobní představa legalizace marihuany?

Totální. Stejně jako u čehokoli jiného. Můžeš pít, jíst, sportovat, řídit, relaxovat, hrát, mlsat, kouřit, toužit, milovat… Vším jsi nějak ovlivněn a na základě toho se nějak projevuješ. Není důležité čím, ale jak.

Co v poslední době vlastně děláš? Na čem pracuješ?

HTML, XML, THC, IP. Na první pohled nic vzrušujícího, ovšem pro mě velmi. Jsem programátor a programuji pro Palác Akropolis jeho interní informační systém. Jinak provozuji hotel, restauraci, coffee shop, lahůdky, rychlé občerstvení a ovoce zeleninu. Dělám do grafiky, točím klipy, skládám hudbu, hraju ve dvou kapelách. A abych to všechno neuspěchal, tak si občas zahulim. Také mám čtyřletého syna Bartoloměje, který ještě nehulí!!! Zatím sjíždí nurofen, kakako, echynaceu a tak všechno co se dá sehnat pro ty nejmenší.

Máš pro naše čtenáře nějaký vzkaz?

Nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že je marihuana špatná, a kdo šikanuje její konzumenty. Tito lidé jsou příčinou zla a ukázkou neschopnosti. Jenom lžou, strašej a zkreslujou fakta, aby získali moc, protože nedokážou nic pořádnýho. Marihuana bude tak dobrá nebo zlá, jak si o tom rozhodnete vy.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!