Aktuální článek
Ze slavného hokejisty legalizačním aktivistou aneb Jak se za legalizaci bojuje v americkém Michiganu

Ze slavného hokejisty legalizačním aktivistou aneb Jak se za legalizaci bojuje v americkém Michiganu

  • „Konopí zachraňuje životy,“ prohlásil Darren McCarthy, čtyřnásobný držitel Stanley Cupu pro nejlepší tým NHL, na 45. srazu příznivců rostliny nazývaném příhodně Hash Bash. V centrálním kampusu Michiganské univerzity mu naslouchaly tisíce lidí a mnoho z nich přitom souhlasně potahovalo z bongů a dýmek.

Do hokejového důchodu odešel McCarthy v roce 2009. S návštěvníky setkání se podělil o své zkušenosti s bojem se závislostí na alkoholu a přiznal, že konopí mu bez nadsázky zachránilo život.

Démon alkoholu

Z vyvýšeného místa na schodech univerzitní knihovny mluvil slavný hokejista k davu příznivců. Podle vlastních slov se alkoholu nedotkl už šest měsíců, dokázal se konečně poučit a přehodnotit své předchozí postoje. „Musíme se snažit společně, každý z nás se musí poučit,“ nabádal všechny zúčastněné. „Musíme se postavit za své názory a dát je hlasitě najevo. Vzdělávání může zachraňovat životy.“

Podle údajů policie se 45. výročního setkání příznivců legalizace konopí přímo na půdě univerzity zúčastnilo na 8 000 lidí, další tisíce se pak nacházely v přilehlých oblastech, nakupovaly v obchodech v centru města a sytily ovzduší nezaměnitelnou vůni konopného dýmu.

Komunikace po internetu a sdílení informací jedním ze základních kamenů fungování organizací bojujících za legalizaci.

Hlavní hostem letošního ročníku Hash Bash (něco jako Hašišový slet) byl sedmasedmdesátiletý Tommy Chong, jedna ze dvou hlavních postav legendárních huličských komedií s dvojící Cheech a Chong.

Chong hovořil ke shromážděným návštěvníkům o svém boji s rakovinou prostaty a konečníku a hlavně o tom, jak mu konopí na předpis pomohlo vyhrát nad zákeřnými chorobami i tím, že mu během náročné chemoterapie dodávalo chuť k jídlu.

„Konopí pomohlo mně a může pomoci každému pacientovi. Vrátilo mi chuť k jídlu a s ní přišla i nová chuť do života,“ popisoval Chong. „Pokud chcete zemřít, přestaňte jíst a výsledek se dostaví. Zemřete. Lidský organismus bez potravy nepřežije. Jestli je konopí v něčem opravdu dobré, je to zvyšování chuti k jídlu. Díky bohu za to.“ McCarthy s ním naprosto souhlasil: „Ať žije žravka!“

Hash Bash se z univerzitního kampusu plynule přeléval do Monroe Street, kde návštěvníci kromě živé hudby nalezli také nejrůznější prodejní stánky.

Legalizační fundraising

V pozdějších večerních hodinách se Chong i McCarthy zúčastnili fundraisingové akce na podporu všeobecného referenda o legalizaci konopí ve státě Michigan. Ta se konala v restauraci v centru města, kde organizátoři a dobrovolníci sbírali mezi zúčastněnými podpisy pod petici s oficiálním názvem Iniciativa za úplnou reformu konopných zákonů (Comprehensive Cannabis Law Reform Initiative). Jeff Hank, hlava michiganské kampaně za legalizaci trávy, je optimistický: „Pokud to máme někdy udělat, je právě letos ten správný čas.“

Za zvuku reggae vystoupil Hank na podium a ve své řeči vyjádřil přání celého týmu, aby bylo referendum o legalizaci konopí uspořádáno už v listopadu letošního roku.

Policie ve spolupráci s nekontrolovatelnými státními zástupci systematicky a naprosto zbytečně perzekvuje neškodné uživatele konopí.

„Co chceme? Svobodu!“ hřímal z vyvýšeného stupínku směrem k shromážděnému davu.

„Bude to leště letos?“ položil řečnickou otázku a v odpověď mu znělo jednohlasné: „Joooooooooo!“

„Budeme dál čekat s rukama v klíně?“ zeptal se. „Neeeeee!“ odpovědělo publikum.

Kytarista Jake Texus, hudebník žijící v Los Angeles a absolvent Michiganské univerzity, zahájil sobotní program vlastní verzí americké hymny. První sobotní řečník pobavil všechny přítomné, když upozornil, že univerzitní kampus je striktně nekuřácký. Oblaka dýmu a konopné vůně se v tu chvíli vznášela všude okolo a další a další lidé si zapalovali první dopolední jointy.

„Kolik z vás má v kapse joint?“ zeptal se publika moderátor minulých ročníků Adam Brook. Do vzduchu vyletěly stovky třepotajících se rukou. Nato Brook vyzval všechny shromážděné, aby – pokud tak ještě neučinili – vyndali konopné cigarety, zapálili je a podělili se s lidmi kolem sebe. Jsme konec konců pořád ve válce a musíme držet pospolu.

„Lidi, to, co tu děláme, je proti snad všem pravidlům,“ zvolal do mikrofonu a přímo na podiu si zapálil vlastního špeka. Mluvčí Oddělení pro ochranu a bezpečnost Michiganské univerzity Diane Brownová uvedla, že v průběhu akce byly za držení konopí zatčeny tři osoby.

Ukončeme válku proti drogám

Charmie Gholsonová, zakladatelka organizace Michigan Mums United bojující za ukončení války proti drogám, promluvila o téměř vojenských přepadech prováděných strážci zákona. Uvedla, že policie ve spolupráci s nekontrolovatelnými státními zástupci systematicky a naprosto zbytečně perzekvuje neškodné uživatele konopí.

Konopí pomohlo mně a může pomoci každému pacientovi. Vrátilo mi chuť k jídlu a s ní přišla i nová chuť do života.

Vyzvala proto účastníky setkání, aby v otázce konopné prohibice kontaktovali své volené zástupce a požadovali, aby skončilo nesmyslné ždímání rozpočtu policie a aby rodiny ani širší veřejnost netrpěly důsledky represe.

Svůj projev pronesl v sobotu i konopný aktivista Rick Thompson. Během řeči požádal všechny návštěvníky, aby svými mobilními telefony fotili dění okolo a prezentovali ho na sociálních sítích s hashtagem #HashBash. Podle jeho názoru je právě komunikace po internetu a sdílení informací jedním ze základních kamenů fungování organizací bojujících za legalizaci a záleží proto na každém jednotlivém hlase.

Mohutný potlesk se areálem rozléhal poté, co jeden z dalších mluvčích připomněl, že jeden z kandidátů na amerického prezidenta, demokrat Bernie Sanders, podporuje legalizaci konopí na celonárodní úrovni. 

Zdroj: www.mlive.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!