Aktuální článek
Kanada: Potenciál konopí při léčbě rakoviny konečně začíná přitahovat pozornost lékařů, vědců a médií

Kanada: Potenciál konopí při léčbě rakoviny konečně začíná přitahovat pozornost lékařů, vědců a médií

  • Nedávno jsem napsal otevřený dopis našemu premiérovi, ve kterém jsem upozorňoval na to, jak zásadně mi pomohlo konopí při léčbě rakoviny. Od té doby se mi na Facebooku ozvala spousta lidí, jejichž příběhy jsou podobné tomu mému a často znějí dost neuvěřitelně. Dnes jsem ale dostal zatím nejdůležitější zprávu.

Napsala mi totiž Amy Mathiasová, koordinátorka v oblasti digitálních médií u Kanadské nadace pro léčbu pacientů s nádorovým onemocněním mozku (Brain Tumour Foundation of Canada).

Více pacientů, než si myslíme

„Obdobných případů, jako je ten váš, je více, než si většina lidí myslí, a naše organizace je tu od toho, aby vám pomohla. Děkujeme, že pomáháte šířit povědomí o problematice spojené s různými možnostmi léčby nádorových onemocnění mozku. Čím více lidí bude o této nemoci vědět, tím snadněji s ní budeme moci bojovat.“

Když jsem si s ní psal dále, dozvěděl jsem se i další informace, které mě nejen dojaly, ale i motivovaly k dalšímu šíření osvěty.

Co když jsme celou tu dobu chodili kolem nejnadějnějšího léku na různé druhy rakoviny, který jakožto přírodní produkt nemá vedlejší účinky pozorovatelné u současných moderních postupů? 

Amy jsem napsal, že věřím, že konopí může při léčbě rakoviny mozku výrazně pomoci, a po její odpovědi jsem zjistil, že nejsem zdaleka první, kdo tuto domněnku vyslovil.

„Naše společnost také sleduje novinky ohledně léčby konopím a od spousty pacientů s nádorem mozku jsme zjistili, že bychom tuto možnost rozhodně neměli přehlížet. Veřejnost se o této alternativě chce dozvědět co nejvíce. V říjnu pořádáme konferenci a hlavní blok přednášek se bude věnovat právě tomuto tématu,“ odpověděla koordinátorka.

Tady to máte černé na bílém – mezi ústředními tématy konference pořádané letos v říjnu Kanadskou nadací pro léčbu pacientů s nádorovým onemocněním mozku se objeví i možnost kanabinoidní léčby těchto nemocí.

Podpůrná léčba nestačí

Odborná i laická veřejnost se tak konečně začíná otevírat možnému využití konopí při léčbě rakoviny. V různých oblastech je zatím rozšířené alespoň při potlačování vedlejších účinků léků, zejména při léčbě nádorových onemocnění mozku by však mohlo pomoci více než jen s potlačováním symptomů nemoci a konvenčních forem léčby.

THC a CBD totiž ovlivňují několika způsoby jak zdravé, tak nádorové mozkové buňky. Celá rostlina má navíc mnohem širší spektrum účinných látek a objevuje se čím dál více důkazů o tom, že především kanabinoidy a terpeny působí synergicky (jejich účinek se násobí, jsou-li aplikovány dohromady).

V poslední době se o tuto alternativu zajímá čím dál více pacientů i onkologů a díky tomu, že účinky konopí při léčbě rakoviny mozku se dají přesně měřit a jsou potvrzené svědectvími i lékařskými zprávami mnoha vážně nemocných, měli bychom se touto možností léčby začít zabývat důkladně.

Proto mě doopravdy frustruje, když vidím, že většina výzkumných projektů na tomto poli je blokována prohibiční politikou. Od té doby, kdy americká propaganda ve dvacátých letech minulého století začala konopí spojovat s mexickými imigranty, se tento mýtus bohužel rozšířil do celého světa a konopí globálně stigmatizoval.

Věřím, že konopí může výrazně pomoci při léčbě rakoviny mozku.

Předtím se kolem konopí soustřeďoval fungující průmysl, využívalo se i napříč celým zdravotnictvím. Od nastolení prohibice se však veškerý výzkum pozitivních vlastností konopí zastavil. Kdyby tenkrát konzervativní politici nezneužili strachu americké společnosti z imigrantů, byl by dnes výzkum v tomto oboru na mnohem vyšší úrovni.

Promarněná léta

Vinou této lživé propagandy jsme přišli o takřka sto let, kdy se medicínské využití konopí mohlo zevrubně zkoumat. Kolik jsme za tu dobu mohli zachránit životů, kolik nemocných jsme mohli ušetřit utrpení? A to nemluvím o nelegálním obchodu a nárůstu moci drogových kartelů, které za sebou nechávají tisíce mrtvých.

Co když jsme celou tu dobu chodili kolem nejnadějnějšího léku na různé druhy rakoviny, který jakožto přírodní produkt nemá vedlejší účinky pozorovatelné u současných moderních postupů, mezi něž patří zdraví devastující chemoterapie nebo ozařování? Tato úvaha mě v šíření povědomí o konopí motivuje asi nejvíce. Dochází mi, že nebojuji jen za sebe, ale i za velkou skupinu lidí se stejnými problémy.

Potřebujeme vaši pomoc. Rakovina je jedním z nejhorších prokletí lidstva a největší hrozbou pro zdraví společnosti. A jak už jsem uvedl, existuje reálná šance, že právě na onkologická onemocnění by konopí mohlo působit velmi účinně.

Zdroj: www.huffingtonpost.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!