Aktuální článek
Konopí jako rostlina budoucnosti – jakou roli bude hrát ve vývoji nových technologií a materiálů?

Konopí jako rostlina budoucnosti – jakou roli bude hrát ve vývoji nových technologií a materiálů?

  • Konopí lze využívat nesčetnými způsoby – někteří ho proto považují za „superrostlinu“. Semena byla po tisíce let důležitou součástí jídelníčku našich předků a z jeho vláken se předla lana a látky využívané na výrobu oděvů, plachet a provazů. V poslední době se na tuto rostlinu začíná obracet pozornost stále většího počtu producentů a zpracovatelů nových high-tech materiálů.

Jak se zákony ohledně konopí postupně uvolňují, začínají se o něj zajímat vývojáři z různých oborů, kteří z něj (nebo jeho příměsí) vyrábějí materiály se širokou škálou využití.

Konopný boom

Na rozdíl od ostatních průmyslových plodin, jako je například bavlna, je konopí nenáročné a lze ho pěstovat v různých půdních a podnebných podmínkách. Jedná se o rostlinu přirozeně odolnou proti škůdcům a plevelu, která na rozdíl od jiných plodin nevyžaduje velké množství pesticidů ani herbicidů.

Když se nad těmito výhodami zamyslíte, dost možná se podivíte, proč se konopí nevyužívá častěji. Správně, důvodem je dlouhotrvající prohibice a protikonopná politická propaganda. Kvůli zařazení mezi nebezpečné drogy mnoho zemí pěstování konopí omezuje či přímo zakazuje.

V dnešní době klademe čím dál větší důraz ne ekologickou udržitelnost průmyslu, přičemž konopím budeme moci jednoduše nahradit materiály využívané napříč všemi sektory od dopravy až po architekturu.

Teprve zhruba před dvaceti lety začaly některé státy zákony týkající se konopí – alespoň toho technického, neomamného – uvolňovat a tato rostlina se tak znovu dostala do centra zájmu výzkumníků a vývojářů.

Nanodestičky

Pravděpodobně nejpokrokovější využití nachází konopí při produkci karbonových nanodestiček. Ty se vyrábějí z lýkových vláken, které obklopují vnitřní část stonku rostliny. Vlákna se nejprve zahřívají po dobu 24 hodin na teplotu kolem 180 °C a pak jsou vystavena další prudké vlně horka, načež se z nich začnou nanodestičky odlupovat. Výsledný materiál dokáže udržet ještě více energie než grafen, který se na výrobu nanodestiček běžně používá. Další nespornou výhodou konopných nanodestiček jsou mnohem nižší výrobní náklady. Tyto materiály jsou pak ideální surovinou na výrobu superkapacitorů a baterií využívaných ve všech možných produktech od mobilů po auta.

Biopalivo

Z konopí lze stejně jako z kukuřice a dalších rostlin vyrábět biopalivo, což je biologicky lépe udržitelná alternativa k fosilním palivům – ta se běžně využívají na pohon automobilů a výrobu elektrické energie. Biopalivo se sice nejčastěji vyrábí právě z kukuřice, ale konopí má oproti ní řadu výhod – jeho pěstování je šetrnější k životnímu prostředí a také napomáhá odbourávat uhlík usazený v ekosystému, čímž snižuje uhlíkovou stopu celého průmyslu.

Plasty

I v tomto odvětví dokáže konopí nahradit nákladná a ekologicky neudržitelná fosilní paliva. Díky silným vláknům a vysokému obsahu celulózy z něj lze vyrobit lehké, odolné a ekologicky nezávadné výrobky.

Na rozdíl od ostatních průmyslových plodin, jako je například bavlna, je konopí nenáročné a lze ho pěstovat v různých půdních a podnebných podmínkách.

Vzniklý materiál si navíc uchovává většinu vlastností běžného plastu – lze jej využít ve vstřikovacích formách i 3D tiskárnách – podstatným rozdílem je jen to, že finální výrobky jsou biologicky odbouratelné.

Stavební materiály

Konopí se jako stavební materiál využívá již po celá tisíciletí. V dnešní době se v tomto ohledu dají jeho vlastnosti za použití moderních technologií ještě vylepšit. S postupným uvolňováním zákonů se na trhu objevily kompozitní materiály obsahující konopí, jež lze využít při výrobě nábytku a střešních krytin. Materiáloví vývojáři přišli dokonce s konopným betonem, na kterém je možné budovat základy domů – ty pak můžete izolovat konopnou vatou.

V dnešní době se klade čím dál větší důraz ne ekologickou udržitelnost průmyslu. Právě konopím budeme moci jednoduše nahradit materiály využívané napříč všemi sektory od dopravy až po architekturu, důkazem čehož je, že se tato plodina stává nedílnou součástí mnoha moderních materiálů. Doufejme, že v blízké budoucnosti přiláká ještě mnohem větší zájem velkých investorů a budoucnost bude opravdu zelená.

Zdroj: news.liftcannabis.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!