Aktuální článek
Pomoc! Kámoš se „přehulil“ aneb Co dělat, když to někdo přežene s konopím

Pomoc! Kámoš se „přehulil“ aneb Co dělat, když to někdo přežene s konopím

  • Před pár týdny jsme s partou pařili u mě doma a jeden kámoš se hrozně přehulil. Myslím, že před tím už měl pár koláčků, a když dorazil, párkrát si pořádně potáhnul z bonga. Jenže místo toho, aby prostě odpadnul a usnul, se naprosto pomátnul. Nějakou dobu trvalo, než se uklidnil, a protože bych tohle nerad někdy zažil znova, ptám se: Co mám dělat, když se nějaký můj kámoš přehulí?

Vystrašený kamarád

Milý vystrašený kamaráde,

máš pravdu, když se někdo „přehulí“, nemusí to být traumatické a nepříjemné pouze pro něj, ale stejně tak to může notně vyděsit i ty, kdo se o něj musí postarat. Předně mě mrzí, že ses ocitnul v takové situaci. Pravidlo číslo jedna u konopí (a jakékoli jiné látky ovlivňující mysl či tělo) je znát své hranice. Každopádně je dobře, že vás tam kamarád měl, abyste se o něj mohli postarat.

Pokud můžeš oddělit překouřeného jedince od ostatních, udělej to, ale nenechávej ho o samotě.

Než si povíme o tom, jak pomoct někomu, kdo to přehnal s THC, pojďme si vyvrátit dva velké mýty, které často způsobují zbytečnou paniku: 

1. Z marihuany se lze smrtelně předávkovat

Na rozdíl od jiných drog neexistuje jediný zaznamenaný případ, kdy by se někdo předávkoval z konopí. Fyzicky to v podstatě ani není proveditelné – výzkumy ukázaly, že k úmrtí by bylo třeba užít zhruba čtyřicetitisícinásobek běžné dávky.

2. Zkouřenost a psychóza nikdy neodezní

Navzdory rozšířeným báchorkám (jedna taková celkem vtipná kolovala svého času na mojí střední škole – o spolužákovi, který se zkouřil tak, že si druhý den myslel, že je sklenice pomerančového džusu, takže si nechtěl sednout ze strachu, aby se nevylil) ty ani tvůj kamarád nezůstanete zkouření napořád. Ačkoli tento stav může působit strašidelně, snažte se vždy mít na paměti, že nakonec pomine. Samozřejmě to záleží na množství a formě zkonzumovaného konopí, ale průměrný rauš trvá okolo 2–3 hodin v případě kouření a 4–8 hodin v případě orální konzumace poživatin s obsahem THC.

Teď, když ti je jasné, že se tobě nebo tvému kamarádovi nemůže stát nic nevratného nebo něco, co by vás ohrožovalo na životě, si můžeme říct pár tipů, díky kterým můžeš špatný rauš všem zpříjemnit: Na začátek by se všichni zúčastnění pokud možno uklidnit. Pokud můžeš oddělit překouřeného jedince od ostatních, udělej to, ale nenechávej ho o samotě. Ujisti se, že s ním někdo neustále je. Pokud je to na tebe moc zodpovědnosti, rozdělte si hlídání na směny. A nezapomeň, že to zabere jen pár hodin – to zvládnete!

Navzdory rozšířeným báchorkám nezůstanete ty ani tvůj kamarád zkouření napořád.

Připomínej sobě i kamarádovi, že vše bude v pořádku a že tyto pocity nebudou trvat věčně. Po patnácti minutách mu to připomeň znova a po dalších znova. Tu a tam se také zeptej, zda se cítí pohodlně. Můžeš mu i navrhnout horkou koupel nebo sprchu, pokud to zvládne. Horká koupel mu může pomoct přijít na jiné myšlenky (jako je třeba příjemný pocit vody na kůži), což mu pomůže uvolnit se.

Pokud tě zajímá nějaký „lék,“ podle některých účinky marihuany snižuje citron, podle jiných zase mléko nebo sladké. Ačkoli to nebylo vědecky prokázáno, určitě neuškodí, když kamarádovi nachystáš trochu limonády s citronem, mléčný nápoj nebo sušenky (tentokrát již bez konopí). A když mu řekneš, že na zkouřenost to „stoprocentně zabírá“, nebudeš sice mluvit úplnou pravdu, ale dost možná kamarádovi díky placebo efektu pomůžeš.

Zdroj: www.merryjane.com

A co vy, máte zkušenost s přehulením”? Co v těchto případech nejlépe funguje? Sdílejte své názory v komentářích! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!