Aktuální článek
Konopný výtažek hrál zásadní roli při léčbě rakoviny mého synka, tvrdí otec z Filadelfie

Konopný výtažek hrál zásadní roli při léčbě rakoviny mého synka, tvrdí otec z Filadelfie

  • Chvíli poté, co se Brianu Jamesovi Dwyerovi a jeho manželce Danielle narodil syn, přišla zdrcující zpráva. V pouhých šesti měsících byl Waldovi diagnostikován bilaterální retinoblastom – agresivní forma rakoviny oka.

Toto onemocnění je velmi vzácné, v celých Spojených státech se vyskytuje zhruba 200 případů ročně. „Jako první jsme si všimli toho, že jeho oči vrhají zvláštní odraz,“ uvedl při rozhovoru Dwyer. Později se ukázalo, že za to může zhoubný nádor v pravém oku.

Není na vybranou

Lékaři manželům Dwyerovým sdělili, že nemají na vybranou – Waldo měl buď okamžitě nastoupit na chemoterapii, nebo mu hrozilo, že přijde o zrak či dokonce o život. „Samozřejmě jsme z toho byli zdrcení,“ vysvětluje Dwyer a dodává, že děti s touto nemocí často přinejmenším oslepnou. Jednatřicetiletý Brian Dwyer je v okolí známá osobnost, protože založil a vede první muzeum pizzy s restaurací na světě s názvem Pizza Brain. V poslední době však podnikání opustil – kvůli Waldově nemoci se chce své rodině věnovat naplno.

„Nejenže po hodině přestal brečet, ale později začal lézt a dokonce se smál… Od chvíle, co jsme mu výtažek začali dávat, už nikdy nezvracel.“

Poté co lékaři Waldovi diagnostikovali rakovinu, okamžitě nastoupil na chemoterapii, a i přes svůj nízký věk podstoupil velké množství procedur – další zátěží pro jeho organismus byl nespočet doplňkových léků na mírnění vedlejších účinků chemoterapie. Ale Waldovi, kterému jsou nyní dva roky, se neustále přitěžovalo.

„Jestli mají v nemocnicích lidem pomáhat, proč do těch dětí cpou tolik chemie?“ stěžuje si Dwyer. „Z našeho případu bylo jasně vidět, že to je jen kupa léků, které nemoc doopravdy neléčí.“ Waldo postupně ztrácel váhu, chuť k jídlu i vlasy, neměl energii a neustále plakal a zvracel.

Ještě jedna možnost

V této přetěžké době trávili manželé Dwyerovi jeden večer s blízkými známými – Waldovými „strýčky“ Garym a Mikem , kteří jim naznačili, že jejich syn má ještě jednu možnost podpůrné léčby. „Byla to velice smutná večeře,“ popsal Brian setkání s přáteli, při kterém se jim svěřil s Waldovou diagnózou. Gary a Mike však zareagovali nečekaně. Místo vyjádření soustrasti mu pověděli o příběhu tříletého chlapce jménem Landon Riddle z Colorada, který trpí akutní lymfocytickou leukémií – rakovinou krve a kostní dřeně. Lékaři tomuto chlapci dávali pouhé tři měsíce života, ale když mu jeho matka začala podávat konopný výtažek, jeho stav se výrazně zlepšil.

Dwyera zajímalo, jestli by konopí mohlo pomoci i Waldovi. Po večeři strávil celou noc vyhledáváním informací a dokonce zavolal Landonově matce Sieře, aby se o tomto způsobu léčby dozvěděl více. Následujícího dne se vydal přes celou Ameriku, aby se v Kalifornii setkal s Dr. Dinou – aktivistkou, jejíž život se stal volným námětem pro oblíbený komediální seriál Tráva (Weeds), a domů se vrátil s konopným výtažkem.

Štít proti chemii

Waldo musel mezitím na další chemoterapii a po otcově návratu mu bylo stále špatně, pořád jen zvracel a plakal. Otec mu proto dal kapku extraktu a poprvé v životě tak porušil zákony.

„Doufal jsem, že mu to třeba jen zmírní nevolnosti,“ uvedl Dwyer. „Nejenže po hodině přestal brečet, ale později začal lézt a dokonce se smál… Od chvíle, co jsme mu výtažek začali dávat, už nikdy nezvracel.“ 

„Jestli mají v nemocnicích lidem pomáhat, proč do těch dětí cpou tolik chemie?“

Oba rodiče mají za to, že výtažek vrátil jejich synovi život. „Chemoterapie dokážou člověka naprosto zdevastovat… konopí ale fungovalo jako štít,“ tvrdí. V následujících měsících sledovali, jak se Waldův zdravotní stav výrazně zlepšoval. Stále podstupoval chemoterapii a bral konopný výtažek, ale doplňkové léky na zvládání nežádoucích účinků léčby zcela vysadil. A nyní je bez nádoru.

Dwyer urychleně dodává, že za vyléčením jeho syna nestojí pouze konopný výtažek, ale že je přesvědčený o tom, že výrazně zvýšil jeho šanci na přežití. „V kombinaci s chemoterapií to zafungovalo perfektně. Bylo to, jako by rakovina dostala pravý a levý hák zároveň,“ prohlásil.

Extrakt, který svému synovi podávají, neobsahuje podle rodičů prakticky žádný psychoaktivní tetrahydrokanabinol (THC). Hlavní složkou je kanabidiol (CBD), jenž omamné účinky nemá. Díky tomuto výtažku mohl chlapec překonat těžké vedlejší účinky léků na předpis doporučených při chemoterapii, tvrdí Brian Dwyer. „Pro děti je takový extrakt mnohem bezpečnější než běžné výtažky s vyšším obsahem THC. Rozhodně po něm nejsou zdrogované, naopak jsou mnohem více samy sebou,“ dodává.

Míří do Oregonu

Dwyer si v průběhu léčby naplno uvědomil, jak v nemalé části společnosti stále převládají mylné předsudky spojené s užívání konopí (natož u dětí). Někteří lidé se k němu začali poté, co zjistili, že svému synovi dává konopí, chovat jinak. Také má starosti ohledně toho, co by na to mohly říct úřady pro ochranu dětí.

Kvůli tomu, že léčba konopím je ve státě Pensylvánie stále nelegální, a protože chtějí svého syna chránit, se Dwyerovi rozhodli z Filadelfie přestěhovat do Oregonu, kde je konopí zcela legální.

„Musím být upřímný – můj syn má před sebou celoživotní boj s potenciální rakovinou. Musíme to pro něj udělat,“ objasnil své důvody ke změně bydliště. „Nechce se mi do toho, ale už to nemůžu dále odkládat.“ 

V kombinaci s chemoterapií zafungoval konopný výtažek perfektně.

Když jsme se ho zeptali na návrh zákona o částečné legalizaci léčby konopím, který byl v Pensylvánii nedávno přijat, odpověděl, že tuto změnu podporuje – sám jel do hlavního města Harrisburgu bojovat za ukončení prohibice. Ke schválenému návrhu má však určité výhrady: „Jistě předznamenává pozitivní změny v přístupu ke konopí, ale ve skutečnosti nezajišťuje legální přístup k rostlinnému materiálu – povoluje pouze z něj vyrobené léky, extrakty a masti. K nim se navíc dostanou pouze pacienti trpící jednou ze sedmnácti vybraných nemocí – a to ještě ne všichni.“

Waldo na trávě

„Nemůžou povolit přístup ke konopí pouze omezenému množství pacientů, “ namítá Dwyer. V současné době pracuje na dokumentu s názvem Waldo na trávě (Waldo on Weed), jenž bude zachycovat chlapcovu náročnou cestu ke zdraví. Dle jeho slov takový projekt nejprve ani neplánoval – pouze točil první roky života svého syna. Jako správný hrdý otec tomu říkal „tátova kamera“. Pak ale jeden z jeho přátel přišel s tím, že má dost materiálu na sestavení dokumentu o celém průběhu léčby, čehož se Brian chytil s nadějí, že by Waldův příběh mohl pomoci i jiným rodičům, kteří čelí obdobnému trápení.

„Dá se říci, že je to dokument, ale zároveň i domácí video obyčejné rodinky,“ vysvětluje Waldův otec. „Účelem není lidem ukázat, jakými útrapami jsme si prošli – jde o to předat lidem, kteří čelí obdobným životním překážkám, informaci o možném řešení.“

Podívejte se na trailer k dokumentu o Waldovi

Zdroj: www.phillyvoice.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!