Aktuální článek
Mírný pokrok v mezích zákona

Mírný pokrok v mezích zákona

  • Vtipně zhruba na letošního apríla završila další kapitolu série „legalizace léčebného konopí po česku“. Ani jsme se nenadáli, právě uběhly „jen“ tři roky od vstupu nového zákona v platnost, a do českých lékáren se dostává první lokálně vypěstované legální konopí s vysokým obsahem THC.

Konopí pro léčebné použití je v České republice na papíře realitou již delší dobu, praxe však za deklarovaným účelem nového zákona stále poněkud zaostává. V loňském roce se k první zhruba třicítce nemocných lidí dostalo konopí dovezené od nizozemské firmy Bedrocan. Za nehoráznou cenu kolem 300 Kč za gram, bez jakéhokoli hrazení pojišťovnami, při minimálním počtu předepisujících lékařů a vydávajících lékáren a v důsledku k neschopnosti státního aparátu efektivně nastartovat zákonem vyžadovaný systém na elektronické recepty si ho za celý rok pacienti dohromady pořídili méně než kilogram.

Léčba konopím nadále naráží na komplikovanou byrokracii, nepříliš průhledné výběrové řízení na české pěstitele a zatím stále omezenou informovanost lékařů a jejich ochotu konopí předepisovat.

Mezitím se stihla vyměnit vláda a přepsat vyhláška, která určuje podmínky nakládání s legálním konopím, a proběhlo výběrové řízení na českého producenta, jež vyhrála slušovická firma Elkoplast, s. r. o. A právě první várka jí vypěstovaného konopí se letos na jaře dostala na pulty lékáren. Elkoplast na základě smlouvy se Státním ústavem pro kontrolu léčiv dodal něco přes 11 kg konopí z celkem 40 kg určených pro letošní rok. Zatím se jedná o jedinou odrůdu vysoce potentního indoorového konopí (tj. pěstovaného uvnitř pod lampami ve sterilních podmínkách) s obsahem 19 procent THC a méně než 1 procento CBD. Koncová cena pro pacienty se pohybuje okolo 100 Kč za gram, jelikož k ceně 68 Kč za gram garantované pěstitelem je nutno připočíst náklady na distribuci a skladování, desetiprocentní DPH a marži lékárny. I tak se však cena českého léčebného konopí konečně dostala pod úroveň maloobchodních cen na černém trhu. Současný ministr zdravotnictví Němeček, který se zdá být konopí nakloněnější než jeho předchůdce Heger, se navíc nechává slyšet, že v blízké budoucnosti by snad zdravotní pojišťovny mohly alespoň některým pacientům léčbu proplácet. Společnost Elkoplast oznámila, že další várka je již na cestě a měla by být SÚKLu dodána na přelomu dubna a května.

Na jednu stranu tak v oblasti léčby konopím v ČR nepochybně dochází k postupnému, byť pomalému zlepšování situace – cena se výrazně snížila a pozvolna roste počet lékařů a lékáren oprávněných konopí předepisovat a vydávat. Na straně druhé léčba konopím nadále naráží na komplikovanou byrokracii, nepříliš průhledné výběrové řízení na české pěstitele a zatím stále omezenou informovanost lékařů a jejich ochotu konopí předepisovat. Rozšíření nabídky dostupných odrůd, vytvoření zdravého konkurenčního prostředí udělením licencí dalším pěstitelům, úhrada konopí zdravotními pojišťovnami nejpotřebnějším pacientům a další snižování ceny představují výzvy, kterým bude léčba konopím čelit v nejbližší budoucnosti.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!