Aktuální článek
Přátelé konopí: Margaret Mead

Přátelé konopí: Margaret Mead

  • Jedna z nejvýznamnějších badatelek v oblasti antropologie minulého století se proslavila zejména dlouholetým studiem „primitivních“ kultur, na jehož základě následně komentovala celou řadu aktuálních společenských témat ve „vyspělém“ světě.

Autorka či spoluautorka více než čtyřiceti odborných publikací za svou činnost získala řadu ocenění včetně osmadvaceti čestných doktorátů nebo (posmrtně udělené) prezidentské medaile svobody a v průběhu života působila ve vysokých funkcích na mnoha univerzitách a vědeckých institucích. Třikrát vdaná a rozvedená antropoložka a matka jediné dcery se nevyhýbala ani kontroverzním tématům. Svými pracemi na téma sexuálních zvyklostí exotických kultur přispěla v šedesátých letech k sexuální revoluci ve Spojených státech, a ačkoli to sama nikdy veřejně nepřiznala, mnohé indicie naznačují její lesbickou či bisexuální orientaci.

Podobně se zabývala také užíváním psychoaktivních látek a do dějin konopné kultury se nesmazatelně zapsala svým vystoupením na toto téma před Kongresem Spojených států v roce 1969, kde se jednoznačně postavila za legalizaci konopí. Margaret již tenkrát ctihodné kongresmany seznámila se skutečností, že marihuana není ani zdaleka tak škodlivá jako alkohol a tabák, a spojení konopí s tvrdými drogami označila za výmysl, který přirovnala k dávnějšímu spojování kouření cigaret s prostitucí. „Zkušenosti s užíváním konopí v různých formách jsou známy velmi dlouho a napříč kulturami. Jsou případy, kdy při dlouhodobém nadužívání po dobu řekněme dvaceti let dochází k jistému mentálnímu úpadku, což však můžeme říci i o jakémkoli chemickém přípravku. (…) Dle mého nejlepšího uvážení není marihuana škodlivá, není-li užívána příliš často a v enormním množství.

Domnívám se, že současnou prohibicí poškozujeme tuto zemi a její zákony a že ničíme důvěru mezi staršími a mladými lidmi, což je daleko horší než škody, které konopí může způsobit pár těžkým uživatelům. (…) Jde o novou formu tyranie dospělých nad mladými, kdy dospělý s koktejlem v jedné ruce a cigaretou ve druhé vykřikuje, že seřeže své děti, jestli se někdy dotknou konopí. Taková pozice je neudržitelná,“ vysvětlila Margaret známou pravdu zákonodárcům již před téměř půlstoletím. Následně novinářům přiznala, že sama konopí také vyzkoušela: „Nebylo to nic pro mě. Ale jsem si jistá, že kdybych dnes byla mladší, trávu bych kouřila,“ uvedla tehdy již postarší vědkyně. Její slova bohužel nepadla na úrodnou půdu a nám nezbývá než doufat, že se legalizace dožije alespoň naše generace…

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 35. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!