Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Beta-karyofylen jako lék na záchvaty

IACM Zpravodaj: Beta-karyofylen jako lék na záchvaty

  • Ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím.

Beta-karyofylen je terpen, jenž spolu s dalšími látkami tohoto typu přispívá ke specifickému aroma a chuti konopí. Na rozdíl od kanabinoidů se kromě konopí terpeny nacházejí i v dalších bylinách, koření a rostlinné potravě.

Již dříve bylo vědecky ověřeno, že beta-karyofylen má protizánětlivě a antidepresivní účinky, v březnu letošního roku ale přišli brazilští výzkumníci z Federální univerzity v Santa Maria se zjištěním, že tento v konopí poměrně rozšířený terpen má nezanedbatelné protiepileptické vlastnosti.

Studie publikovaná v odborném žurnálu Epilepsy Behaviour zkoumala laboratorní hlodavce, jimž byly podávány postupně se zvyšující dávky beta-karyofylenu (0, 10, 30 a 100 mg/kg). Pomocí elektroencefalografické analýzy bylo poté zjištěno, že „administrace látky zpozdila nástup myoklonických záchvatů (rychlých svalových záškubů)“.

V odděleném pokusu bylo prokázáno, že nejvyšší dávky 100 mg/kg vedly ke zlepšení rozpoznávacího indexu při rekogničním testu, a zároveň nebyly provázeny behaviorálními změnami, což potvrdil pohyb ve volném prostoru i ve vodě. Na druhou stranu ani nejvyšší použitá dávka betakaryofylenu nezabránila zvýšení oxidativního stresu.

V závěru se přesto dočteme, že „výsledky tohoto výzkumu ukazují na antikonvulzivní účinky betakaryofylenu u myší, kterým byl vpravena látka pentylenetetrazol způsobující záchvaty. Vzhledem k tomu, že u námi aplikovaného množství tohoto terpenu se neobjevily žádné závažné vedlejší účinky, lze doporučit další výzkumy zaměřené na možné využití při klinické léčbě záchvatů.“ 

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Přehled dalších zpráv ze světa konopí IACM najdete v Legalizaci
č. 35.  Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!