Aktuální článek
Kalifornští voliči budou rozhodovat o legalizaci konopí

Kalifornští voliči budou rozhodovat o legalizaci konopí

  • O schválení zákona, který by v Kalifornii legalizoval rekreační užívání konopí, budou voliči rozhodovat 8. listopadu. Koalice, kterou mimo jiné financuje i Sean Parker, mladý miliardář a jeden ze zakladatelů Facebooku, začátkem května prohlásila, že se jí podařilo nasbírat více než 600 000 podpisů, takže listopadovému referendu v největším americkém státě již nestojí nic v cestě.

Mezi zastánce legalizačního návrhu patří i Gavin Newsom, člen Demokratické strany a zástupce guvernéra Kalifornie, který spolu s dalšími podporovateli zahájil v San Francisku kampaň na podporu nové legislativy. Zákon by dovoloval starším jednadvaceti let nakupovat a přechovávat konopí v množství do 28 gramů, každý dospělý občan by navíc mohl pěstovat pro vlastní spotřebu až šest rostlin.

Nazrál čas na změnu

„Letos v listopadu budou mít voliči konečně šanci podpořit adekvátní zákon ohledně konopí postavený na zkušenostech ostatních států, které již konopí legalizovaly. Součástí návrhu jsou samozřejmě i velmi důsledné preventivní programy pro mládež. Legalizace přinese do naší státní pokladny miliardy dolarů,“ prohlásil oficiálně Newson. Koalice, mezi jejíž členy patří i členové bezpečnostních složek a lidskoprávní organizace, potřebovala k prosazení referenda minimálně 365 880 podpisů od registrovaných voličů.

Nejúčinnějším způsobem, jak ochránit zdraví veřejnosti, je důkladně sledovat, kontrolovat a regulovat prodej konopí.

Jedním z bodů návrhu je uvalení patnáctiprocentní daně na maloobchodní prodej a mezi navrhovaná omezení patří stejně jako v jiných státech užívání konopí na veřejnosti a samozřejmě za volantem.

Na kampaň významně přispěl již zmíněný miliardář Sean Parker, jenž na kampaň přispěl více než milionem dolarů. Pokud komise potvrdí, že podpisy odevzdané do konce dubna jsou platné, a voliči změnu zákona v listopadu podpoří, Kalifornie se přidá ke Coloradu, Washingtonu, Aljašce a Oregonu – v těchto amerických státech je rekreační užívání konopí již legální.

Občané proti legalizaci

Odpůrci legalizace se také sdružují do různých skupin s cílem zmařit snahy prokonopných aktivistů – nejznámější je asi organizace Občané proti legalizaci marihuany (Citizens Against Legalizing Marijuana), která měla již v roce 2010 podíl na odmítnutí obdobného návrhu – odpůrci legalizace tehdy zvítězili o tři procenta hlasů. „Marihuana je velice nebezpečná,“ nechal se slyšet Scott Chipman, podnikatel, jenž je předsedou této organizace v jižní Kalifornii. „Již dříve se ukázalo, že náš stát nedokáže a ani nechce konopí regulovat odpovídajícím způsobem – proto této změně chceme zabránit i dnes.“

Bludy policistů

Proti legalizaci se staví i Kalifornské sdružení policejních ředitelů (California Police Chiefs Association) – dle vlastních slov musejí zasáhnout, protože vidí, jaké problémy přinesla legalizace v Coloradu.

Předsedou této organizace je Ken Corney, policejní ředitel pro okres Ventura. Dle jeho slov se v Coloradu začalo prodávat velmi silné konopí, a proto se obává, že mezi jeho uživateli zde přibude závislých a také případů psychózy. „Občanům státu Kalifornie by taková změna jen ublížila – zejména mladým lidem. V podstatě se jedná o snahu komercializovat drogy, aby se na nich dalo lépe vydělávat,“ uvedl Corney.

Letos v listopadu budou mít voliči šanci podpořit adekvátní zákon ohledně konopí postavený na zkušenostech ostatních států, které již konopí legalizovaly.

V roce 1996 byl 55 procenty kalifornských voličů schválen zákon s názvem Návrh 215 umožňující využití konopí pro léčebné účely, což byl první zákon tohoto druhu ve Spojených státech. Navzdory porážce zastánců úplné legalizace v roce 2010 se v průzkumech veřejného mínění opakovaně ukazuje, že většina Kaliforňanů je pro ukončení konopné prohibice. Například loňský průzkum vypracovaný Kalifornským institutem veřejné politiky (Public Policy Institute of California – PPIC) ukázal, že v otázce navrhované změny zákona by se k úplné legalizaci konopí přiklonilo opět 55 procent voličů.

„Jsem nadšený z toho, že na prosazení toho návrhu spolupracuje jedna z největších koalic konopných i nekonopných organizací,“ prohlásil Nate Bradley, výkonný ředitel Asociace konopného průmyslu v Kalifornii. Bradley stál i za neúspěšnou kampaní v roce 2010. Nyní si ale myslí, že „voliči vidí na příkladech ostatních států, že legalizace úspěšně funguje“.

Podpora z nejvyšších politických pater

Gavin Newsom patří do nastupující generace mladých a oblíbených politiků a v roce 2018 se chystá kandidovat na post kalifornského guvernéra. Tento prominentní člen Demokratické strany sestavil komisi zabývající se právními záležitostmi spojenými s konopím, která vypracovala většinu bodů nového legalizačního návrhu. Ten podporují i nejvýznamnější legalizační organizace ve Spojených státech Drug Policy Alliance (DPA), National Organization for the Reform of Marijuana Laws (NORML) a Marijuana Policy Project (MPP) a dále pak i místní organizace, mezi něž patří Asociace konopného průmyslu v Kalifornii (California Cannabis Industry Association), Kalifornská zdravotnická asociace (California Medical Association) a Kalifornská pobočka Národní asociace bojující za práva barevných Američanů (California NAACP). 

V průzkumech veřejného mínění se opakovaně ukazuje, že většina Kaliforňanů je pro ukončení konopné prohibice.

Zdravotnická asociace navíc vydala prohlášení, že návrh zákona podporuje, protože „nejúčinnějším způsobem, jak můžeme ochránit zdraví veřejnosti, je důkladně sledovat, kontrolovat a regulovat prodej konopí, a zároveň provést detailní výzkum, na jehož základě by pak bylo možné vzdělávat veřejnost o možných zdravotních dopadech. Prohibice je v tomto ohledu vysoce neefektivní.“

Zastánci legalizace doufají, že loňské pozitivní změny, kdy se v Kalifornii zaváděly nové regulace týkající se léčebného konopí, budou pokračovat i letos schválením úplné legalizace.

Zdroj: www.latimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!