Podle hlavní autorky Dr. Raquel Lingeové se podařilo na mozcích 40 laboratorních hlodavců prokázat, že nepsychoaktivní složka konopí – kanabidiol (CBD) – dokáže velmi rychle a velmi účinně potlačovat symptomy deprese u myší, mezi něž patří především hyperaktivita, zhoršená paměť a snížená chuť na cukr v podobě odměny za vykonaný úkol.
Výzkum probíhal tak, že pokusným myším byla odebrána část mozku zvaná čichový bulbus, což způsobuje depresivní projevy (odborně se tomuto postupu říká laboratorní model odnětí čichové laloku nebo čichová bulbektomie – OBX).
První zlepšení bylo pozorovatelné již po třiceti minutách, přičemž dlouhodobější denní aplikace CBD vedla ke kompletnímu potlačení depresivních symptomů projevujících se sníženou potřebou cukru a zhoršenými behaviorálními procesy. Při zkoumání probíhajících chemických procesů bylo zjištěno, že kanabidiol stimuluje produkci serotoninu a glutamátu.
Výsledky výzkumu byly publikovány v dubnovém vydání odborného žurnálu Neuropharmacology a potvrdily závěry dřívějších prací, podle nichž kanabinoidy obsažené v konopí dokáží mírnit projevy deprese a účinně tak nahrazovat syntetická antidepresiva, jejichž častou nevýhodou jsou méně či více závažné vedlejší účinky.
Zdroj: www.sciencedirect.com
Další aktuality ze světa konopí IACM najdete v Legalizaci č. 35. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků!