Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Konopní pacienti v Kanadě si mohou vybrat mezi nákupem v lékárně a samozásobením

IACM Zpravodaj: Konopní pacienti v Kanadě si mohou vybrat mezi nákupem v lékárně a samozásobením

  • Kanadští pacienti, kteří mají od lékaře legálně předepsané konopí k léčbě svých onemocnění, budou mít znovu právo sami si pěstovat toto léčivo.

Vláda premiéra Justina Trudeaua (který slíbil legalizovat konopí i pro rekreační užívání) na konci března oznámila, že se podvolí rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž zrušil zákaz samopěstování vydaný předchozí konzervativní vládou Stephena Harpera.

Zástupci současné vlády potvrdili, že zákon o léčebném konopí bude přepsán a 24. srpna schválen v nové podobě. „Postaráme se o to, aby občané, kterým konopí pomáhá s různými zdravotními problémy, měli více možností, jak si ho obstarat,“ prohlásila ministryně zdravotnictví Jane Philpottová.

V roce 2013 změnila tehdejší vláda zákon a zakázala všem pacientům, kteří měli od lékaře předepsané konopí, aby si ho pěstovali sami doma (anebo toto právo delegovali na osobu blízkou). Tím donutila nemocné, aby si konopí začali kupovat od státem licencovaných producentů a distributorů prostřednictvím zásilkové služby. Skupina pacientů a aktivistů z Britské Kolumbie ale stát zažalovala a před měsícem, kdy Nejvyšší soud ve Vancouveru prohlásil změny za protiústavní, vybojovala velké vítězství pro desetitisíce kanadských pacientů.

Lidé léčící se konopím v České republice by si měli vzít z Kanaďanů příklad a zažalovat český stát, který sice legalizoval konopí pro léčebné využití, ale to je stále víceméně nedostupné, předražené a neproplácené zdravotními pojišťovnami. O možnosti samopěstování se přitom při tvorbě zákona vůbec nediskutovalo a nediskutuje se ani nyní…

Zdroj: www.reuters.com

Přehled dalších zpráv ze světa konopí IACM najdete v Legalizaci č. 35.  Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!