Aktuální článek
USA: Počet uživatelů konopí starších 55 let vytrvale stoupá. Pomůže konopí v boji se závislostí na lécích proti bolesti?

USA: Počet uživatelů konopí starších 55 let vytrvale stoupá. Pomůže konopí v boji se závislostí na lécích proti bolesti?

  • Televizní stanice CBS News zveřejnila v pořadu CBS Sunday Morning video s názvem Senioři a konopí, které se jako lavina šíří internetem. Tento „virál“ vysvětluje divákům, proč čím dál tím více seniorů užívá konopí proti bolesti, nespavosti nebo jen pro zlepšení nálady a uvolnění.

Ne všichni dříve narození jsou nicméně ochotni přistupovat ke konopí otevřeně a bez předsudků. Pro mnoho lidí má tato rostlina stále stigma zakázané drogy, které bylo mohutně propagováno mimo jiné ve filmu Reefer Madness (Marihuanové šílenství) zobrazujícím konopí jako nebezpečnou látku vyvolávající halucinace a šílenství. Ve většině zemí je navíc stále nelegální.

Uvědomělí senioři

Někteří senioři si naštěstí uvědomují, že jim konopí může v mnoha ohledech prospívat. Zájem veřejnosti o alternativní způsoby léčby bolesti ještě zesílil po tragickém úmrtí zpěváka Prince, které je přičítáno nadužívání na opiátech založeného léku Percocet. Lékaři seniorům často předepisují Vicodin, podobný preparát tlumící bolest a obtíže způsobené cukrovkou nebo rakovinou, a možnost léčit tyto problémy namísto syntetických opiátů přírodním konopím je tak pro mnohé pokrokově smýšlející velmi lákavá.

Mezi občany ve věkové kategorii nad 55 let pomalu, ale stabilně stoupá počet uživatelů konopí.

Jednou z aktérek videa stanice CBS je i známá obhájkyně legalizace, osmašedesátiletá Sue Taylorová. Před odchodem do penze pracovala jako ředitelka školy a její postoj k drogám byl striktně negativní, postupně ale změnila názor zejména na konopí a dnes je v komunitě známá pod přezdívkou Weed Lady – Konopná dáma neboli Konopaní.

Sue pravidelně cvičí, chodí do posilovny a konopí užívá místo prášků na spaní nebo jako prostředek proti svalovým bolestem a křečím. Aby si udržela nízkou hladinu cholesterolu, pije pravidelně čerstvé smoothie vyrobené z kapusty, jablek a dalších zdraví prospěšných plodin. Kromě toho užívá konopné potraviny Gummi Cares, jež jsou podle magazínu Sticky Guide ideální volbou pro uživatele, kteří nekouří a konopí chtějí užívat v nenápadné, diskrétní a chutné formě. Seznam indikací je u tohoto produktu velmi dlouhý a čítá například hyperaktivitu (ADHD), úzkost, artrózu, astma, autismus, bipolární poruchu, rakovinu, křeče, deprese, epilepsii, fibromyalgii, poruchy trávicí soustavy, šedý zákal, HIV/AIDS, záněty, nespavost, nechutenství, migrénu, roztroušenou sklerózu, spasmus, premenstruační syndrom, posttraumatickou stresovou porucha, bolesti svalů a kloubů, neuropatické bolesti, záchvaty nebo kožní choroby.

Vnuk rádcem

Taylorovou přivedl ke konopí syn a její pohled na tuto rostlinu se s narůstajícím povědomím o jejích pozitivních účincích postupně obrátil o 180 stupňů. Podle CBS News stoupá mezi občany ve věkové kategorii nad 55 let počet uživatelů konopí pomalu, ale stabilně. Jednou z příčin tohoto jevu je legalizace, neboť téměř 50 procent obyvatel Spojených států žije v dojezdové vzdálenosti od jednoho ze států, kde je konopí dostupné buď výhradně pro léčebné, nebo i pro rekreační účely.

Zájem americké veřejnosti o alternativní způsoby léčby bolesti ještě zesílil po tragickém úmrtí zpěváka Prince.

Sue věří, že konopné přípravky mohou pomáhat seniorům bojovat s celou řadou problémů: „Číslo jedna je bezpochyby artróza. Existují tinktury, krémy a oleje k vnějšímu použití, které nanesete na pokožku v místě bolesti stejně jako jakoukoli jinou mast. Většina starších klientů výdejen užívá konopí jako prostředek proti bolesti a nespavosti. Nechtějí být zkouření, jen zdraví.“

Stále více studií potvrzuje, že konopí může být účinným lékem na některé typy bolesti. Neodstraní ji sice vždy stoprocentně, přináší ale znatelnou úlevu bez nutnosti konzumace návykových analgetik.

Také coloradský guvernér John Hickenlooper je přesvědčen o tom, že konopí přináší i dříve narozeným mnohá pozitiva: „Pro seniory, kteří si chtějí s přáteli posedět a popovídat, relaxovat, a přitom neinklinují k alkoholu, může být konopí velmi zajímavou alternativou. Občané ve věkové kategorii nad 65 let patří historicky k nejzarputilejším odpůrcům legalizace. Čím více jich konopí vyzkouší a pozná, tím rychleji se to může změnit. Nejde přitom zdaleka jen o Colorado, stejný trend se dá očekávat napříč celými Spojenými státy.“

Zdroj: www.inquisitr.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!