Aktuální článek
Microsoft je první velkou společností, která nabídla své služby konopnému průmyslu

Microsoft je první velkou společností, která nabídla své služby konopnému průmyslu

  • I když států legalizujících konopí v různých podobách v Severní Americe neustále přibývá, velké americké společnosti se do nového odvětví stále moc nehrnou. To se ale nyní zásadně mění.

Společnost Microsoft je první velkou korporací, která zelené tabu prolomila, když tento týden oznámila, že navázala partnerství se společností Kind.

Od semínka k prodeji

Firma Kind hodlá v rámci nové spolupráce nabízet software, jenž umožní sledovat pohyb rostlin konopí „od semínka až k prodeji“ (tzv. model „from seed to sale“, který zajišťuje stálou kontrolu legálně produkovaného konopí určeného k prodeji.

Tento software je novinkou mezi produkty Microsoftu z oblasti cloud computingu (model vývoje a používání počítačových technologií k obchodování na internetu). Jeho cílem je pomoci státům, které konopí legalizovaly pro léčebné nebo rekreační účely, mít přehled o produkci a prodeji konopí, a tím přispět k otevřenému a bezpečnému fungování tohoto podnikání.

Kind je jednou z menších technologických společností, jež nabízí širokou škálu produktů, mezi jiným i automaty prodávající konopí.

Až do nedávna připadala i tato na první pohled nudná stránka obchodu s konopím zavedeným společnostem příliš kontroverzní. Nyní je ale zřejmé, že trend postupné legalizace konopí se – alespoň ve Spojených státech – jen tak nezastaví. Letos na podzim bude totiž nejméně pět amerických států, z nichž jednoznačně nejdůležitější je nejlidnatější Kalifornie, hlasovat o legalizaci konopí pro rekreační účely.

Společnostem, které se zabývají prodejem nebo pěstováním konopí, zatím poskytuje služby jen pár menších bank, přičemž Microsoft problematiku financí v této oblasti řešit nehodlá. Jeho vstup na tento trh a spolupráce se státními orgány však ukazují, že konopný průmysl, který rychle roste a přitahuje hodně pozitivní i negativní pozornosti, začíná být vnímán jako legitimní odvětví.

Prostor pro výrazný růst

„Domníváme se, že zde dojde k výraznému růstu,“ uvažuje Kimberly Nelson, výkonný ředitel divize Microsoftu pro styk se státními a samosprávními orgány. „Když bude průmysl regulován, vzroste počet transakcí. Věříme, že s tím se objeví i sofistikovanější požadavky a vzroste i poptávka po sofistikovanějších nástrojích.“

Microsoft podnikl první krok ve čtvrtek, kdy oznámil navázání spolupráce s losangeleským startupem Kind. Tato společnost vyvinula software, který bude Microsoft nabízet ve svém portfoliu.

Kind je jednou z menších společností, jež se snaží konopný průmysl přenést do mainstreamu. Nabízí širokou škálu produktů, mezi jiným i automaty prodávající konopí. Tyto automaty podobné bankomatům fungují díky spolupráci s několika menšími státními bankami, které mají zájem na spolupráci s podobným typem klientů.

Přímo s automaty ani s konopím jako takovým však Microsoft nebude mít nic společného, namísto toho bude spolupracovat s oddělením společnosti Kind pro styk se státními orgány a bude pouze nabízet zmiňovaný software státním a samosprávním orgánům, které usilují o vzájemnou spolupráci s prodejci a pěstiteli konopí.

Trend postupné legalizace konopí se – alespoň ve Spojených státech – jen tak nezastaví.

Pro nově vznikající odvětví je však ochota Microsoftu spojit své jméno s firmou působící v konopném byznysu velkým krokem vpřed.

„Nikdo jiný takovou odvahu neměl,“ komentuje krok Microsoftu Matthew A. Karnes, zakladatel společnosti Green Wave Advisors, jež poskytuje data a analýzy z oblasti konopného průmyslu. „Dosud žádná podobně významná společnost jako Microsoft neriskovala tím, že by navázala spolupráci se společností, která podniká v konopném segmentu.“

Hodně času a úsilí

Podle Davida Dinenberga, zakladatele a výkonného ředitele společnosti Kind, bylo potřeba hodně času a přesvědčování, než se první z velkých společností odhodlala do spolupráce zapojit.

„Všichni, kdo se pohybují na poli obchodu s konopím, volají po větší legitimitě této oblasti podnikání,“ dodává Dinenberg, původně developer, který se do Kalifornie přestěhoval z Filadelfie, aby mohl založit společnost Kind. „Rád bych věřil, že nyní nastane dominový efekt.“

Těžko říct, zda i jiné velké korporace neposkytují, i když nenápadněji, služby prodejcům konopí. Stát New York prý například spolupracuje se společností Oracle při monitorování uživatelů léčebného konopí. O zapojení nějaké velké společnosti přímo do konopného byznysu ale zatím nevíme – stále je totiž možné (i když velice nepravděpodobné), že by se federální vláda mohla v jednotlivých státech pokusit znovu zavést prohibici.

Spolupráce se společností Kind je dalším smělým krokem Microsoftu, kterým se snaží nahradit ztráty vzniklé v důsledku upadajícího prodeje svého desktopového softwaru. V pondělí například Microsoft oznámil koupi profesní sociální sítě LinkedIn. 

Pro nově vznikající odvětví je ochota Microsoftu spojit své jméno s firmou působící v konopném byznysu velkým krokem vpřed.

Microsoft klade velký důraz na svoji cloudovou výpočetní platformu Azure. Software od společnosti Kind bude jednou z celkem osmi součástí upřednostňovaného softwaru, které Microsoft nabízí uživatelům platformy Azure Government, a současně jediným, jenž se týká konopí.

Co bude zítra

Kvůli legislativním rozporům mezi federální prohibicí konopí a legalizačními zákony jednotlivých států má konopný průmysl ve Spojených státech stále poměrně nejistou budoucnost. Neochota bank jakkoli se zabývat penězi z konopného průmyslu škodí především obchodům, které prodávají konopí. Naprostá většina prodejen tak musí pracovat s velkým množstvím hotovosti, případně se poohlížet po startupech, jako je Kind, jenž umožňuje prodej konopí v prodejních automatech.

Na menší startupy se ohledně vývoje technologií na monitorování prodejů a rostlin konopí spoléhají i státní úřady. Floridská softwarová společnost BioTrackTHC tak například pomáhá státům Washington, Nové Mexiko a Illinois monitorovat uživatele konopí k léčbě.

Společnost Kind zakázky od států nemá, ale ve spolupráci s Microsoftem bude poskytovat software Portoriku, které legalizovalo léčebné konopí začátkem roku. Konopí v té či oné formě legalizovalo pětadvacet států amerických, nejnověji Pensylvánie a Ohio. Největší obchodní příležitosti se ale logicky nabízejí ve státech, kde je povoleno i rekreační užívání – tedy ve Washingtonu, Coloradu, Oregonu a na Aljašce. Letos na podzim se k těmto státům navíc dost možná připojí pět dalších, z nichž především nejlidnatější Kalifornie vzbuzuje veliká očekávání.

Neochota bank jakkoli se zabývat penězi z konopného průmyslu škodí především obchodům, které prodávají konopí. 

Karnes z Green Wave Advisors očekává nárůst obratu z prodeje legálního konopí až na 6,5 miliard dolarů oproti loňským 4,8 miliardám. Dodává, že pokud voliči v Kalifornii schválí legalizaci konopí pro léčebné účely, k roku 2020 by podle obecných očekávání mohl obrat z prodeje konopí vzrůst až na 25 miliard dolarů.

Potenciální velikost kalifornského trhu předjímá možnost obrovských zisků – a Microsoft bude v dobré pozici na to, aby mohl z legalizace těžit. Slečna Nelsonová z Microsoftu tvrdí, že společnost bude nabízet software firmy Kind nejen na konferencích pro vládní sektor, ale zvažuje i účast na akcích konopné komunity, kde je již Kind zavedeným jménem.

„Pro nás jde o zcela novou oblast,“ dodává. „Musíme se rozhodnout, na jaké události bychom se mohli oficiálně představit konopnému světu.“

Zdroj: www.nytimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!