Aktuální článek
Nový filipínský prezident nabádá veřejnost k zabíjení drogových dealerů

Nový filipínský prezident nabádá veřejnost k zabíjení drogových dealerů

  • Vítězný kandidát na pozici filipínského prezidenta Rodrigo Duterte žádá občany, aby mu pomohli v boji se zločinem zabíjením drogových dealerů.

Nově zvolený prezident nabádá Filipínce, aby mu pomohli v boji se zločinem – ti z nich, kdo vlastní zbraň, mají zabíjet drogové dealery, kteří se v jejich čtvrtích brání zatčení.

Odměna za vraždu

Duterte v celostátně vysílaném projevu sdělil začátkem června obrovskému davu v jihofilipínském městě Davao, že Filipínci, kteří mu pomohou potírat zločin, budou odměněni.

„Klidně dejte vědět nám, policii – nebo to udělejte sami, pokud máte zbraň. Máte moji podporu,“ prohlásil Duterte a varoval před rozbujelým obchodem s drogami, do kterého jsou zapleteni i filipínští policisté.

„Pokud se drogový dealer brání zatčení nebo se nechce nechat odvést na policii a vyhrožuje občanům pistolí nebo nožem, můžete jej zabít,“ pronesl Duterte. „Zastřelte ho a já vám dám medaili.“

Jednasedmdesátiletý Duterte zvítězil v prezidentských volbách 9. května s troufalým slibem, že skoncuje se zločinem a s korupcí za šest měsíců od svého nástupu do funkce. Tento slib na Filipínce, jejichž zemi sužuje zločinnost, zapůsobil. Představitelé policie ho ale považují za populistický a nesplnitelný.

Nový prezident chce nabízet odměnu těm, kdo vydají spravedlnosti drogové bossy – živé či mrtvé.

Ochránci lidských práv se obávají, že Duterteho tažení proti zločinu může vést k rozsáhlému porušování základních svobod.

Duterte, který ve městě Davao dlouhodobě působil jako starosta, je spojován s vraždami mnoha údajných zločinců. Tyto vraždy prováděli zabijáci na motorkách zvaní „Eskadry smrti z Davaa“. Podle ochránců lidských práv ale Duterte nebyl nikdy oficiálně obviněn, protože nikdo nenašel odvahu svědčit proti němu u soudu.

Duterte ve svém středečním projevu vyzval tři policejní generály z policejního ústředí v hlavním městě k rezignaci kvůli zločinům, do kterých měli být zapleteni, ale které nový prezident nespecifikoval. V případě, že neodejdou z funkce, jim pohrozil veřejným zostuzením. Také prohlásil, že chce překontrolovat odložené případy, ve kterých figurují aktivní policisté, čímž chtěl naznačit, že někteří z nich se mohli vrátit k policii pomocí úplatků.

„Opět chtějí ukřižovat Filipínce,“ řekl. „To nedovolím.“

Agresivní populismus

„Pokud pořád jedete v drogách, zabiju vás, a nemyslím to jako vtip. Nesnažím se vás pobavit, vy parchanti. Doopravdy vás zabiju,“ pohrozil Duterte za hlasitého jásání a potlesku posluchačů.

Velkohubý exprokurátor tvrdí, že policisté se se zločinem zapletli kvůli „extrémní chamtivosti a extrémní nouzi“. Dodal, že by přispěl policistovi, jemuž zemřela matka nebo jehož žena má rakovinu, ale také že se „postará“ o ty, kdo porušili zákon čistě kvůli chamtivosti: „Nechám je zabít.“

„Pokud se drogový dealer brání zatčení nebo se nechce nechat odvést na policii a vyhrožuje občanům pistolí nebo nožem, můžete jej zabít.“

Duterte, který bude počínaje 30. červnem vykonávat funkci prezidenta po dobu šesti let, zopakoval svůj plán, v rámci kterého chce nabízet odměnu těm, kdo vydají spravedlnosti drogové bossy – živé či mrtvé.

Jak to nakonec bude s Duterteho výhružkami, to se ukáže, až nastoupí do úřadu, nicméně někteří policisté jeho volání po tvrdším přístupu ke zločinu vyslyšeli už teď. Na manilském předměstí Las Pinas zadržela policie přes sto nezletilých, kteří porušili noční zákaz vycházení, a také muže, kteří ve velkém popíjeli na veřejnosti nebo se i přes místní nařízení promenádovali na ulici polonazí. Tento zátah byl neoficiálně nazván „Oplan RODY“ podle Duterteho přezdívky Rody, ovšem zároveň se jedná o anglickou zkratku Operational Plan Rid the Streets of Drinkers and Youths neboli „Operační plán zvaný Opilci a mládež pryč z ulic“.

Zdroj: www.latimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!