Aktuální článek
Loky za šluky: Konopí frčí víc než alkohol

Loky za šluky: Konopí frčí víc než alkohol

  • Možná si to ani neuvědomujeme, ale preference mladých lidí ohledně rekreačního užívání drog se mění. A jsou to v podstatě skvělé zprávy: Z nedávného výzkumu za oceánem vyplývá, že čím dál víc Američanů dává před alkoholem přednost konopí, které je bezpečnější a netoxické.

Pití do němoty? Raději ne

Změny lze pozorovat napříč vysokoškolskými kolejemi. Dnešní mládež je daleko chytřejší, než jsem byla svého času já, a jsou si více vědomi nebezpečí spjatých s opíjením se do němoty. Rizika spojená s pitím alkoholu s cílem vyloženě se „zkalit“ jsou velmi vysoká a mohou skončit i smrtelnými nehodami. Naproti tomu z „předávkování konopím“ nikdo nikdy neumřel.

Kocoviny po propité noci bývají tíživé a bolestivé, zatímco po konopí vás žádná opice trápit nebude. Zato následky konzumace přílišného množství alkoholu, případně i menšího množství nekvalitního alkoholu – například nejlevnějších lihovin, krabicových vín nebo lepidlových drinků s hromadou cukru – člověk cítí i celý den.

Deset pátečních piv vám může notně zkomplikovat sobotní ranní běhání.

Nedávno jsem navštívila svou sestru v Gainesville na Floridě a spolu s jejími přáteli jsme zapařili. Jednalo se o studenty bakaláře, magistra a několik kluků, kteří si dělají nástavbu. Na výběr bylo pivo, whisky a tráva. Whisky a pár piv ten večer padlo, ale většina dávala před alkoholem přednost konopí – a hádejte, co následovalo? Ráno v osm byli všichni normálně vzhůru a v plném provozu. Někteří v posilovně, jiní v knihovně nebo na procházce.

Huličky v lodičkách

V Americe pozorujeme nový trend, kdy přibývá takzvaných „huliček v lodičkách“ (říká se jim taky „zelené mámy“). Slečny a mladé paní se už nestydí za to, že si raději místo skleničky dají jointa a vzdají se vína ve prospěch konopí.

Stejně jako u studentů pro ně hraje důležitou rolí stav, v jakém se probudí následující ráno. Ženy mají od probuzení spoustu povinností a žádná nemá čas trpět kocovinou, protože od rána musí být svěží a krásná. A ty starší z nás si s přicházejícím věkem uvědomují, že opíjení se není zrovna zdraví prospěšné a na kráse nepřidává.

Rozhodnutí učiněná pod vlivem alkoholu navíc bývají dosti zrádná. Spíše se ztrapníme, dotáhneme si domů špatnou osobu, v horším případě i usedneme za volant. Na druhou stranu konopí k unáhleným nebo vyloženě nesmyslným rozhodnutím většinou nevede. Britský poradní sbor pro otázky zneužívání drog tvrdí, že konopí se od alkoholu liší zejména v jednom zásadním ohledu: Nepřispívá k rizikovému chování jednotlivce.

Zeleninou ke štíhlé linii

Pro (nejen) mladé muže a ženy, kteří žijí aktivně, je tu další velmi důležitý faktor: kalorie. V případě, že pijete alkoholické drinky, konzumujete spousty cukru. Takto získané energii se pak říká „prázdné kalorie“, protože dodávají energii pouze krátkodobě. Redbullu s vodkou se nakonec neříká „křídla“ pro nic za nic.

Jenže takováto energie nevydrží. Brzy vyhoříte a budete potřebovat palivo znovu doplnit. Vaše tělo bude prahnout po karbohydrátech. McDonald, kebab, půlnoční pizza a další oblíbené zastávky na cestě z hospody… Všechno tohle se negativně podepíše na denním kalorickém příjmu. 

Kocoviny po propité noci bývají tíživé a bolestivé, zatímco po konopí vás žádná opice trápit nebude.

Konopí má v podstatě nulový obsah kalorií, zejména v případě inhalace. Samozřejmě že vás po něm může honit mlsná, ale i přesto podporuje hubnutí a stimuluje metabolismus, což se mezi veřejností stále moc neví.

Mnoho lidí se s mlsnou vypořádává tak, že konopí konzumují jako poslední jídlo společně s večeří v podobě konopného másla nebo tinktury. Tím si můžete zlepšit jak náladu, tak zdravotní stav.

Běžci, kulturisté a další vrcholoví sportovci – což jsou většinou mladí lidé – též hromadně mění, obrazně řečeno, loky za šluky. Všechen ten cukr a prázdné kalorie v alkoholu můžou mít negativní dopad na úroveň testosteronu a lidé snažící se žít zdravě a být fit raději odkládají láhev stranou. Nehledě na to, že deset pátečních piv vám může notně zkomplikovat sobotní ranní běhání.

Ať už si toho všímáte, nebo ne, vaši kamarádi, kolegové a možná i rodiče vystupují z kruhu alkoholových dýchánků a nahrazují je vdechováním konopného kouře. Ostatně není divu – kdo by nechtěl mít večer menší útratu a hlavně pak pohodový pocit během následujícího rána, a to jak po fyzické, tak po duševní stránce.

Zdroj: herb.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!