Aktuální článek
Vyplýtvané světlo

Vyplýtvané světlo

  • Manuály pro indoorové pěstování vždy zmiňují, jak důležité je použití reflektorů k zužitkování každého paprsku světla, který opustí lampu. Ovšem většina amatérských pěstitelů si neuvědomuje, jak moc na tom skutečně záleží.

Konopí každý den zběsile hltá světlo, čímž činí z osvětlení jeden z nejvýrazněji limitujících faktorů celkového výnosu. Jednoduše řečeno, čím více světla, tím lepší sklizeň. Při troše dobré vůle lze zvýšit intenzitu osvětlení v porostu až o 60 procent i bez potřeby zapojovat další lampy.

Trocha definic

Jakým způsobem vlastně měříme intenzitu světla pro účely pěstování rostlin? Tok fotosyntetických fotonů (photosynthetic photon flux neboli PPF) je suma všech fotosynteticky aktivních fotonů mezi vlnovým délkami 400 (modré světlo) a 700 nanometrů (červené světlo), což přibližně odpovídá spektru viditelnému pro lidské oko. PPF se měří v mikromolech fotonů za sekundu (μmol/s). Hustota toku fotosyntetických fotonů (photosynthetic photon flux density, PPFD) pak udává množství světla dopadajícího na plochu s jednotkou μmol/s/m2. Poslední mírou, kterou budeme potřebovat, je denní světelný integrál (daily light integral, DLI), který je sumou všech fotosynteticky aktivních fotonů dopadnuvších na danou plochu během jednoho dne. Jednotkou je tedy mol/den/m2.

Pro účely měření, kolik světla dostávají vaše rostliny, je vhodná PPFD. Na druhou stranu DLI je nástrojem, který používají botanici k porovnávání světelných nároků různých rostlinných druhů a je to i veličina, která zajímá skleníkové pěstitele při rozhodování, jestli a kolik je třeba přisvěcovat, když je venku pod mrakem. Například orchidejím k perfektnímu růstu stačí slabých 8 molů/den/m2, zatímco pořádná rajčata nesklidíte, pokud nedostávají nějakých 30 molů/den/m2. V tropické Kalifornii dostává zeleň v temném a chladném prosinci 10–15 molů/den/m2, ale v červnu se tato hodnota vyšplhá až na nějakých 55 molů/den/m2.


Konopí přímo zběsile hltá světlo.

Kdybychom věděli, jaký je ideální DLI pro konopí, řekli bychom vám to. Křičeli bychom to z vrcholků hor od Malibu až po Maroko, ale realita je taková, že nikdo to neví jistě. Víme jen, že 25 molů/den/m2 je plně dostačující hodnota pro slušnou úrodu, ale čím více světla, tím lépe. Pokud konopí potřebuje 25 molů/den/m2 při 18 hodinovém cyklu, dostaneme 1,38 molů/hodinu/m2. Vydělme toto číslo hodnotou 0,0036 a dostaneme PPFD, jaké požadujeme od lamp, tedy 385 μmolů/s/m2.

Použití reflektorů

Jak moc tedy může reflektor ovlivnit PPFD pod výbojkou? Změřili jsme to. 400W HPS lampa (s vestavěným reflektorem přímo za výbojkou, ale nikoli po stranách) vyprodukovala PPFD 148 μmolů/s/m2 přímo pod lampou ve vzdálenosti 90 centimetrů. Pouhé přidržení postranních reflektorů u cooltuby (tak, aby vytvořily úhel 120°) zvýšilo PPFD na 235 μmolů/s/m2, což znamená nárůst o 59 procent. Čím ostřejší byl úhel mezi reflektory, tím vyšší bylo PPFD a tím více by vzrostl potenciální výnos.

Pokrytí stěn alobalem tento problém neřeší.

Na čem tedy záleží

Světlo z vašich lamp by mělo být maximálně koncentrováno na rostliny. Pokud nějaké dopadá na stěny nebo podlahu, nedostanou vše, co by jinak mohly využít. Pod naším modelovým 400W světlem dostávaly rostliny DLI necelých 10 molů/den/m2. S párem reflektorů se DLI vyšplhalo na 26 molů/den/m2 s tím samým odběrem elektřiny.

Prosté pokrytí stěn alobalem tento problém neřeší. Světlo se musí odrážet přímo do zeleně. Alobal odráží jen asi 80 procent světla, které na něj dopadne. Pokud má mít osvětlení rozumnou efektivitu, je třeba zainvestovat do regulérních reflexních povrchů a dejte si záležet na umístění reflektorů. Nenechte své rostliny a účet za elektřinu trpět vyplýtvaným světlem. Dostaňte ze svých lamp maximum a vaše malá zahrádka bude produktivnější, než jste si kdy představovali.

Pokud vás měření světelných podmínek v pěstebním prostoru ze všech možných i nemožných pohledů jen trochu zaujalo, přečtěte si na toto téma podrobný, detailní, ba až puntičkářský sedmidílný seriál nazvaný „Neprůhledné světlo“, který vycházel v Legalizaci od 5. do 11. čísla. Všechna archivní čísla Legalizace jsou k přečtení na našem webu.

Zdroj: hightimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!