Aktuální článek
Editorial č. 36: Nespalte se!

Editorial č. 36: Nespalte se!

  • O tom, jak je pro člověka a vlastně i celou planetu konopí prospěšné a blahodárné, jsme toho napsali zatím celkem dost. Nedávno jsem to počítal a při průměrné váze 350 gramů za jeden časopis vynásobenou dvanáctitisícovým nákladem vychází jedno vydání časopisu na 4 200 kg informací. Myslím, že to je solidní váha, která jistě už nejednoho přesvědčila o závažnosti našich slov.

Že konopí pomáhá a léčí, si tedy opakovat nebudeme. Dnes se krátce podíváme, s ohledem na začínající cestovní a festivalovou sezónu, spíše na možné negativní účinky, které užívání konopí může provázet.

Mezi ty nejčastější krátkodobé efekty, které při užití nastávají, patří bezesporu zarudlé oči a sucho v ústech. Ani jedno vás samozřejmě nezabije, ale problémy vám způsobit může. Rudé oči vás zbytečně prozradí a přilákají pozornost policajtů nebo celníků, sucho v ústech vám pak zabrání se adekvátně a bryskně vymluvit na zánět spojivek nebo jinou smysluplnou příčinu vašich angorských očí. Únava, možné závratě, zrychlený srdeční rytmus či zpocené ruce pak rozhodně nejsou příjemnými společníky v jakémkoli boji proti nepřízni osudu.

Ti zkušenější, kteří si letitou praxí výše zmíněné již osvojili, mohou zažívat nepříjemné účinky, které se objeví až po dlouhodobějším pravidelném užívání. Patří sem především úzkostný strach či dokonce paranoia, že vás například na ulici zastaví policejní hlídka, která se, na základě vašich zarudlých očí po probdělé noci, bude domnívat, že u sebe máte dvě kila trávy a tak ze strachu raději celý den nevylezete z bytu.

Z neustálého sezení doma v objetí trávy, o kterou se tak nemůžete podělit s ostatními, můžete dostat i depresi. Tu podle mnoha studií ovšem tráva také zmírňuje, takže se snadno dostanete do spirály, ve které se tou samou látkou jak ohrožujete na duševním zdraví, tak zároveň i léčíte. Jestli to je ideální způsob, jak strávit léto, netuším, nechám na uvážení každého z vás.

Že si kouřením obecně ničíte plíce a dýchací cesty, je snad každému jasné. Pokud cennou trávou šetříte a mícháte si ji před konzumací s tabákem, můžete se propadnout do tabákové závislosti, která se dá lehce zaměnit za pocit závislosti na trávě, protože na tu jedinou vlastně myslíte. A když pak z takového pocitu závislosti dostanete zase depresi, na kterou si připravíte další medicínu, která se vám ovšem už nezdá tak účinná jako před týdnem, pak jste si vybudovali na konopí toleranci. Ta vám však nic dobrého nepřinese, jen vás bude stát vaše zásoby, zdraví i čas.

A v takové chvíli všem takto negativně ovlivněným doporučuju se na trávu na chvíli vykašlat a vyrazit raději někam do přírody a na sluníčko. A věřte, že to vás dokáže spálit taky.

Přeji vám slunné, ničím nerušené léto a snad jsem na nic podstatného nezapomněl. 

Robert Veverka
šéfredaktor 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!