Aktuální článek
Legenda: Eagle Bill Amato

Legenda: Eagle Bill Amato

  • Muž, který zpopularizoval techniku vaporizace v Evropě i Americe.

Letošního 22. května tomu bude jedenáct let, co Frank William Wood, známější spíše pod jménem Eagle (Orel) Bill Amato, zesnul poklidně ve spánku. Bylo mu pouhých 63 let.

Mládí

Bill vyrůstal na georgijském venkově, kde kradl auta, vybíral peněženky a páchal další drobnou kriminalitu. Jeho život v šedesátých letech změnilo, když jednoho dne vyhazoval starý gauč a vedle příjezdové cesty se z něj vykutálelo konopné semínko. Ve chvíli, kdy si uvědomil, že mu na dvorku roste konopí, měla rostlina už skoro tři metry, a když dozrála, přesáhla metrů pět. Každý následující rok zasadil „Orel“ Bill o několik rostlin více a živil se především prodejem vlastní sklizně.

Když si uvědomil, že mu na dvorku roste konopí, mělo už tři metry.

Útěk do Evropy

Po několika letech veselého pěstování a prodeje dostihla Eagle Billa ruka zákona. Když si svůj trest odseděl, pěstoval sice dál, ale pouze pro vlastní potřebu a stal se na tuto bohulibou činnost uznávaným expertem. Protidrogová agentura mu ale nedala nikdy úplně pokoj a tak v devadesátých letech na radu svého známého Dona Wirtschaftera přesídlil do Amsterdamu, kde se již dříve seznámil s Benem Dronkersem (hlavou Sensi Seeds) a jeho rodinou. U něj také hledal pomoc a Ben mu nabídl práci v Muzeu hašiše, marihuany a konopí.

Vaporizér Bill

Když se „Orel“ Bill dozvěděl od Bena Dronkerse o technologii vaporizace, byl ztracen. Začal vyrábět jeden vaporizér za druhým a Ben byl jeho prototypy natolik ohromen, že z vaporizování se stala jedna ze stálých expozic hašišového muzea a Eagle Billa ustanovil oficiálním předváděčem. Zde se Eagle Bill skutečně našel. Je jedním z lidí, kteří se výraznou měrou zasloužili o současný boom vaporizérů.

V roce 1994 dostal Eagle Bill pod hlavičkou Sensi Seeds na Cannabis Cupu prostor k prezentaci své technologie i myšlenek. Tehdy se veřejnost poprvé dozvěděla o vaporizaci coby zdravější alternativě kouření marihuany, při které nevznikají žádné spaliny, protože odpařování účinných látek zajistí proud horkého vzduchu. Zároveň nabídl jednoduchou možnost, jak to provádět, a sice jednoduchý skleněný vaporizér podle vlastního návrhu, který se pod názvem Eagle Bill Shake & Vape prodává dodnes.

Když mu byla diagnostikována rakovina, zbývaly mu jen dva měsíce života.

Konec Eagle Billa

V roce 2005 přišel zvrat. Eagle Billovi byla diagnostikována pokročilá fáze rakoviny. V tu chvíli mu zbývaly pouhé dva měsíce života. Po dvanácti letech strávených v Amsterdamu se Eagle Bill vrátil do Států, aby se mohl rozloučit s přáteli a zemřít poklidně v rodinném kruhu. Dcera Debby svolala dva týdny před koncem setkání, během nějž si Eagle Bill urovnal všechny pozemské záležitosti, a když bylo vše zařízeno, poklidně odešel ve spánku. Byl pravý Čerokí až do konce a tváří v tvář smrtelné chorobě si zachoval důstojnost, jaká odpovídala důležitosti jeho poslání. Eagle Bill Amato se v roce svého úmrtí stal druhým člověkem, který obdržel cenu Cannabis Culture Award za celoživotní zásluhy.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!