Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Užívání konopí dospělými nemá závažné zdravotní důsledky

IACM Zpravodaj: Užívání konopí dospělými nemá závažné zdravotní důsledky

  • Podle nejnovějšího výzkumu pracovníků Dukeovy univerzity v Durhamu v Severní Karolíně jsou lidé, kteří dlouhodobě (až dvacet let) kouří konopí, stejně zdraví jako neuživatelé.

Podle jedné z vedoucích autorek studie Dr. Terrie Moffittové se zdá, že „jediným zdravotním problémem, který ohrožoval více kuřáky konopí než nekuřáky, je paradentóza.“

Výsledky studie, která zkoumala data 1037 Novozélanďanů narozených v letech 1972 a 1973 ve městě Dunedin, byly publikovány v červnovém vydání odborného žurnálu JAMA Psychiatry. Kromě konopí se výzkumníci zaměřili také na užívání tabáku a hodnotili zdravotní stav účastníků od 18 do 38 let, přičemž v abstraktu se můžeme mimo jiné dočíst, že „vyjma zhoršeného zdravotního stavu dásní ve věku 38 let nebyly u kuřáků konopí vypozorovány žádné další zdravotní problémy, zatímco u kuřáků tabáku byly zjištěny systematické záněty, zhoršené fungování plic, zvýšená hladina cholesterolu a narušení látkové výměny.“

Výzkumníci se přitom zaměřovali na celou řadu možných zdravotních obtíží od krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti (BMI) přes zmiňovanou funkci plic až po látkovou výměnu (metabolismus).

Podle Dr. Moffittové nesouvisí problémy s dásněmi přímo s konopím, ale spíše s inhalací horkého kouře. „Kouřením čehokoli vystavujeme dutinu ústní přílišnému teplu a tím zvyšujeme pravděpodobnost zánětu, což není dobré pro naše zuby,“ uvedla Dr. Moffitová pro agenturu Reuters.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!