Pár slov úvodem
Při kouření konopí nedostáváme do těla pouze kanabinoidy, tedy látky, kvůli kterým konopí konzumujeme, ale i spoustu těch nechtěných: hlavně zplodin ze spalování, jako jsou aromatické uhlovodíky, popílek, dehet nebo oxid uhelnatý. Hořením se také zničí až tři čtvrtiny obsažených účinných látek, takže prakticky jakákoliv jiná forma užívání je efektivnější. Užívání konopí v potravě je také výrazně lepší pro nemocné, kteří konopí užívají dlouhodobě, vzhledem k odlišnému profilu nástupu účinku. Při perorálním užití se účinek dostavuje pozvolněji, déle vydrží a pomaleji odeznívá. Zejména u „neduhů“ jako je Parkinsonova choroba, zhoubné bujení nebo roztroušená skleróza je to zdravým člověkem těžko docenitelná výhoda. Nemocný člověk se tak nevystavuje riziku, že by si musel každých pár hodin ubalit konopnou cigaretu (joint) a být klasifikován jako feťák, ať už policií, nebo svým okolím.
Mechanismus účinku
Na rozdíl od kouření se konzumací v jídle konopí většinou nedegraduje. Jistá část se absorbuje již po cestě do žaludku, tedy v jícnu. Jak velká bude tato část, závisí hodně na koncentraci účinných látek v jídle. Třeba u silně koncentrovaného konopného mléka můžete první náznak účinků cítit těsně po vypití, ale to neovlivní, kdy skutečně dojde k vrcholu intoxikace. Obecně ovšem tento způsob vstřebání přispívá k celkové dávce pouze nevýznamnou částí. Pokud je konopí částečně nebo úplně rozpuštěno v alkoholu, vstřebává se i skrze žaludeční výstelku, a pokud by se jednalo například o zelenou vodku užitou nalačno, podílí se tento způsob vstřebání na celkovém účinku až padesáti procenty. Pokud užíváme konopí rozpuštěné v tuku, je lepší jídlo nezapíjet ani nepřikusovat nic jiného. V žaludku jsou tuky emulgovány (rozpráší se na jemné kapičky), což významně přispívá ke vstřebatelnosti ve střevech. Tím se dostáváme k poslední fázi vstřebávání kanabinoidů. Právě v tenkém střevě se vstřebává většina účinných látek. Pokud je potravy velký objem, může vstřebaná část kanabinoidů být i na úrovni kouření, tedy pod polovinou. Pokud ovšem nalačno vypijeme konopné mléko, efektivita se dostane až k devadesáti procentům. Díky tomu, že krev z tenkého střeva jde nejprve do jater, má tento typ vstřebání mírně odlišný profil intoxikace. V játrech se totiž delta-9-THC metabolizuje na 11-hydroxy-delta-9-THC, které má na svědomí velkou měrou ty pomalejší účinky THC. Sem patří třeba zvýšená chuť k jídlu, smyslová relaxace nebo analgetické účinky. Část užité dávky se samozřejmě metabolizuje v játrech při jakémkoliv podání, ale při perorálním je tento poměr vyšší, čímž dostáváme další argument, proč se léčit radši jídlem, než pokuřováním jointů.
Tekuté médium
První možností je tedy připravit si konopný nápoj. THC, CBD i ostatní kanabinoidy jsou jen minimálně rozpustné ve vodě, lépe v alkoholu, nejlépe v tucích. Ideální je tak připravit si nápoj z plnotučného mléka. Rostlinný materiál nejdříve povaříme ve vodě, abychom se zbavili palčivé chuti. Jak již bylo řečeno, kanabinoidy se ve vodě téměř nerozpouštějí a ani bod varu není v tomto ohledu problém, takže povaříme důkladně, klidně přes hodinu. Během vaření je dobré párkrát vyměnit vodu, dokud nebude čistá. Pak materiál vložíme do hrnce s mlékem. Mléko vaříme ve vodní lázni, aby se nepřipálilo. Po hodině až dvou je nápoj hotový. Nyní ho můžeme ochutit dle libosti chilli, pepřem, skořicí, kakaem a spoustou dalších ingrediencí. V tekutém podání nastupuje účinek velice rychle a první příznaky je možné pozorovat už po půl hodině. Při rozumném dávkování (rozvedu dále) dosáhne efekt maxima asi po dvou hodinách od požití, po třech začne účinek vyprchávat a doznívá asi šest hodin po požití. Tato čísla platí při pití nalačno, protože strava v žaludku může absorpci i několikanásobně zpomalit a pokud mléko vypijeme po solidním obědě, první známky účinku se dostaví až po asi dvou hodinách. V takovém případě bude účinek i pozvolnější, maximum nastane za delší dobu a déle i odeznívá celý stav. Proto pokud potřebujete dávkování na celý den, stačí vypít skleničku po snídani a skleničku po večeři. Dávkování je trochu ošemetné, protože mezi jednotlivými odrůdami konopí jsou rozdíly v obsahu účinných látek i v násobcích. Obecně se dá ale říci, že pro léčebné účely nemá smysl začínat na dávce vyšší, než gram paliček, případně plná hrst velkých listů či půl gramu hašiše na den. Dávku můžeme postupně zvyšovat až do úrovně, kdy se dostaví subjektivní nepohodlí.
Pevné médium
Při konzumaci v jídle jsou základem stejné informace, jako při pití zeleného mléka po jídle. Účinek se dostavuje pozvolna a trvá dlouho. Velkou roli hraje poměr konopí k objemu jídla. Logicky – pokud budou kanabinoidy koncentrovanější, účinek bude rychlejší a silnější, o to ovšem kratší. Když zkombinujete plný žaludek a konopné jídlo, můžete účinek zaznamenat klidně až za tři hodiny. Mírná dávka alkoholu (sklenička vína nebo panák žaludečního likéru) rychlost vstřebání zvýší. Dávkování konopného jídla je obdobné jako u pití.
Konzumace surového materiálu
Je možné konzumovat i samotné listy, paličky nebo hašiš. Osobně to nedoporučuji, protože konopí má velmi štiplavou chuť. Pokud se ale takto rozhodnete, je důležité materiál dobře podrtit. Výjimku tvoří velké listy, ale těch je beztak nutné zkonzumovat plnou hrst a nemyslím si, že by se do toho hrnulo moc lidí. Paličky se bez důkladného podrcení ani moc jíst nedají, protože obsah pryskyřice velice ztěžuje žvýkání, navíc se z ní na zubech tvoří nepříjemný povlak. Ideální je tedy paličku nadrtit, vložit do úst a zapít několika loky tekutiny. U hašiše se postupuje obdobně, jen je nutné ho nadrtit ještě důkladněji, protože větší kusy jsou těžko stravitelné a ochudili byste se tak o účinek. Tento způsob je méně efektivní, než výše zmíněné, protože nedochází k rozpuštění kanabinoidů v žádném médiu. Na druhou stranu to může být mnohem pohodlnější a pokud jste třeba pacient s Parkinsonovu chorobou, tak jídlo si těžko připravíte, zatímco rozcupovat a spolknout paličku dokážete i tak.
Pár slov závěrem
Ústní užívání konopí je jednoznačně zdravější, než jeho kouření, a při správném použití i výrazně efektivnější. Navíc odpadá problém s balením jointů a otravováním vzduchu dalších lidí konopným aroma. Zejména u těžce nemocných, kde je třeba neustálých a vysokých dávek, je tento způsob podání nezastupitelný. Nikoliv poslední výhodou je rychlejší metabolizace THC na hydroxylovanou formu, která nese velkou část pozitivních efektů THC.