Aktuální článek
Dánsko: po zátahu na trhy s konopím v Christianii volá veřejnost po legalizaci

Dánsko: po zátahu na trhy s konopím v Christianii volá veřejnost po legalizaci

  • Během června provedla dánská policie tři razie na území proslulé kodaňské komuny Christianie. Cílem policistů byly stánky, kde se prodávalo konopí. Restriktivní politika dánské vlády se ale míjí účinkem – po raziích se ukazuje, že stále více Dánů požaduje legalizaci konopí.

Při zatím poslední policejní razii proti konopí bylo v Kodani zavřeno 37 stánků, zatčeno bylo 18 lidí. Policisté zabavili až 10 kilogramů sušiny a produktů z ní. Policejní akce však prodeji konopí v Christianii nijak výrazně neuškodila. Prodejci již pár minut po odchodu stovky policistů stánky znovu otevřeli.

Nečekaný efekt

Policejní razie v poslední době však v Dánsku rozvířily veřejnou debatu na téma legalizace konopí. Lidé z celého Dánska, včetně řady odborníků z oblasti práva, odsoudili restriktivní vládní politiku, která se ukazuje být zcela neefektivní.

Dokud je prodej konopí nelegální, tyto peníze končí v rukou organizovaného zločinu.

Ohledně zvýšení podpory legalizace u dánské veřejnosti jeden deník nedávno provedl průzkum veřejného mínění. Pro legalizaci se vyslovilo 45 procent dotázaných, 41 procent naproti tomu podporuje stávající prohibici. 88 procent respondentů pak vyjádřilo podporu legalizaci léčebného konopí (a takřka tři čtvrtiny z nich uvedlo, že za prodej léčebného konopí by měl odpovídat stát).

„Osobně si myslím, že prodej konopí by měl být zlegalizován. Tuto bitvu totiž nemůžeme vyhrát,“ tvrdí Brigitte Sturupová, generální prokurátorka z kodaňského vrchního státního zastupitelství. „Prodej konopí jsme se snažili potírat řadu let a výsledkem je neúspěch. Užívání konopí nedokážeme zastavit zákazem – je to nákladné a neefektivní.“

Dlouhá tradice


Prodej konopí má v Christianii dlouhou historii, která sahá až do roku 1971, kdy skupina hippies obsadila bývalé vojenské kasárny. Jejich cílem bylo vytvořit stát ve státě, který by byl nezávislý na vládě. Tržby z prodeje na Pusher Street (tedy „Dealerově ulici“). hlavní tepně Christianie, kde ony razie proběhly, se odhadují na jednu miliardu dánských korun ročně (asi 3,6 miliardy českých korun). A právě touto částkou argumentují zastánci legalizace.

Prodej konopí jsme se snažili potírat řadu let a výsledkem je neúspěch. Užívání konopí nedokážeme zastavit zákazem – je to nákladné a neefektivní.

Ti také tvrdí, že dokud je prodej konopí nelegální, veškerý zisk jde ve prospěch organizovaného zločinu. Na druhou stranu, pokud by byl prodej konopí legalizován, jako například v Uruguayi a několika státech USA, obohatily by tyto tržby státní pokladnu. Potvrdil to i ředitel kodaňské policie Per Larsen, když prohlásil: „Tyto peníze končí ve špatných rukou.“

I když se zdá, že pro legalizaci konopí nastala ideální doba, Dánové si na ni ještě nějakou dobu počkají. Tamní vláda totiž nejen že veřejnosti v tomto ohledu nenaslouchá – dokonce prý chce novými opatřeními přístup ke konopí ještě ztížit.

Zdroj: www.dinafem.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!