V úvodu práce australští odborníci vysvětlují, že „agonisté kanabinoidních receptorů prokazují účinnost v klinických studiích neuropatické bolesti, přičemž jejich efektivita by mohla být ještě zvýšena souběžnou aplikací opioidů. Vzájemná synergie těchto látek již byla prokázána na zvířecích modelech akutní bolesti a tento pokus měl za cíl porovnat jejich působení na neuropatickou bolest.“
Laboratorním hlodavcům byl chirurgicky poškozen ischiatický neboli sedací nerv, načež jim byl po dobu 7 až 10 dní podáván morfin a syntetický agonista kanabinoidních receptorů WIN 55,212-2, který má obdobné účinky jako rostlinné kanabinoidy. Pomocí izobolografické analýzy bylo poté zjišťováno, zda kombinace obou druhů léčiv měla synergický, tedy vzájemně se násobící účinek.
V závěru se dozvíme, že „morfin snižoval alodynii (bolest vyvolaná podnětem, který ji obvykle nevyvolá) a zhoršoval motorickou koordinaci v závislosti na dávce. To samé lze říci i o WIN 55,212-2, který měl navíc sedativní účinky a způsoboval strnulost končetin v závislosti na dávce.“ Co je ale nejdůležitější, při „kombinaci obou látek došlo k synergickému efektu na nervové poranění a ke snížení alodynie, přičemž došlo jen k zanedbatelnému narušení koordinace pohybů.“
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov