Čokokon
Asi málokoho překvapí, že cukrem dochucená čokoláda je bezkonkurenčněnejoblíbenějším světovým pamlskem. Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, pocházejí ze Střední Ameriky a dávno před příchodem španělských dobyvatelů je v chutný a povzbuzující nápoj zpracovávali i Mayové či Aztékové. Na starém kontinentu se objevily poprvé v 16. století a velice rychle se z nich stal obrovský hit. Díky obchodnímu loďstvu se rozšířily i do Indie či na Filipíny a dnes patří k nejdražšímu potravinovému zboží, které v obchodech naleznete. Ačkoli podle starých zvyků je běžné dochucovat čokoládu například vanilkou, někteří výrobci se nebojí být inovativní a konvenční plodiny nahrazovat například konopím. Díky jihočeské značce Hempoint se tak můžete seznámit i s několika druhy konopných čokolád. Receptur je využito hned několik a ochutnat tak můžete například bílou čokoládu s rozemletými konopnými květy, hořké varianty s loupanými semínky či pro změnu velmi sladký druh s třtinovým cukrem. Design obalu výrobků je inspirovaný mexickou kulturou státu Chiapas reprezentující čtyři světové strany, nebe a zemi.
Konopná mouka
Využití konopných sladkostí se samozřejmě nabízí úplně samo, ale najdou se i tací, co rádi stráví pár hezkých chvil v kuchyni a předvedou své kuchařské umění přátelům nebo rodině. Určitě každý zná tu radost, když šéf kuchyně oznámí buchty, vdolky nebo třeba čokoládové palačinky s marmeládou. Právě pro ně se vyloženě nabízí spojení příjemného s užitečným: nyní mohou do jídelníčku stylově zařadit také jídlo z konopné mouky. Jemně mletou mouku, která zanechává intenzivní chuť a tmavější barvu, je nejlepší přidávat až do podílu patnácti procent. Míchat lze prakticky se všemi obilninami, dobře se pojí s vodou a obohacuje stravu o vysoký podíl bílkovin, sacharidů, tuků a minerálních látek. Výhodou je, že neobsahuje laktózu, kvasnice, lepek ani cukr a je tak ideálním doplňkem pro mlsouny s alergiemi nebo pro vegany. Konopnou mouku vyrábí nebo dováží hned několik českých obchodníků, z domácích plodin si pak můžete zvolit například oblíbené vážené produkty firmy Hemp Production z Chraštic.
Sýr Konopáč
Pro ty, kdo si potrpí na štíhlou postavu nebo jim sladkosti mnoho neříkají, se nabízí buď osamocená, nebo vhodně kombinovaná varianta ve znamení konopného sýra. Sýr Konopáč z rodinného kolektivu již mnoho roků objíždí se svým stánkem společenské akce a určitě na něj brzy natrefíte i vy. Konopáč je alespoň tři měsíce uleželý sýr z ovčího a kravského mléka s přídavkem konopného semene. Mléko je vždy čerstvé, dojené od Velikonoc do Dušiček, a díky zpracování a zrání dospívá v pochoutku italského typu s jemnou ušlechtilou plísní na povrchu. Domácí sýrárna doplňuje dobrůtku o loupané konopné semínko od občanského sdružení Konopa a listů z domácí produkce. A pokud by někdo chtěl ochutnat opravdovou tradiční lahůdku, může rovnou sáhnout po tvarohu, brynze nebo oštěpcích podle původní slovenské receptury.
Konopné víno
Co by to bylo za pochutnání na dobře vyzrálé dobrotě, kdyby na stole nestálo také kvalitní bílé víno. U nás je to nejlepší samozřejmě z prosluněné Moravy, a tak se můžeme poohlédnout například v nabídce ostravského obchůdku Carun. Ten nabízí moravské konopné víno pod svou značkou, přičemž se jedná o ryzlinkový typ obohacený o bio extrakt ze semínek a nadzemních částí rostliny konopí. Vzácná réva Kerner 2008 byla vyšlechtěna křížením odrůd vína Trolínského a rýnského ryzlinku. Víno se nejprve jmenovalo po svém šlechtiteli, ovšem později došlo k změně názvu na počest lékaře z Weinsbergu jménem Justinus Andreas Christian von Kerner, který svým pacientům doporučoval sklenku denně, jako nejlepší přírodní léčebný prostředek. Spojením s konopím, které prováděli již staří Egypťané louhováním, se tento nápoj stává neocenitelným pomocníkem, jenž pohladí na duši i na zdraví. Víno je suché a dá se tedy servírovat prakticky ke všem pokrmům. Zajímavé spojení chutí nemusí být vhodné pro každého, ale rozhodně by nikdo neměl váhat a konopné vínko alespoň ochutnat.
Konopné pivo
Ne každému víno vyhovuje a s nástupem teplého jarního počasí to občas prostě chce zalít dobře vychlazeným chutným pivem. Také další tip je z čistě malého rodinného podniku. Zajímavé nesycené nepasterované pivo vyrábí rodina Trojanových v Rakousku, necelých deset kilometrů od českých hranic. Pivo je bez přidaného cukru, chmelových výtažků či barviv, zato hojně doplněné výtažkem z konopných květů. Vše se vaří podle původní středověké receptury z lokálních surovin a kvalitní spodní vody. Pivovárek leží v ekologickém zemědělském regionu Waldviertel, kde sídlí sdružení kontrolovaných výrobců. Tímto se přispívá nejen k ochraně klimatu a životního prostředí, ale i prvotřídních domácích surovin. Pivovar se zabývá především vařením pivních specialit a kromě ochutnávek nabízí i exkurze přímo ve výrobě. Pokud byste tedy měli zálusk na nějaký ten cyklovýlet z jižních Čech a zajímala by vás výroba nápojů s přídavkem konopí, není nic jednoduššího a rovnou můžete navštívit webové stránky: www.schremser.at
Konopná limonáda
Jarní tipy zakončíme chutným osvěžujícím nealko pitím od rodinného obchůdku Koldokol z malé obce Krhov v Bílých Karpatech. Farma se díky přítomnosti ekologického ovocného sadu věnuje produkci moštů, džemů a jiných ovocných lahůdek. Bio nápoj se vyrábí louhováním lístků konopí setého a zeleného čaje a doslazuje se koncentrovanou jablečnou šťávou, tedy pouze přírodními ovocnými cukry. Produkt je ekologicky šetrný, profesionály kladně hodnocený a mezi zákazníky velice oblíbený. Důkazem může být i cena odborné poroty, kterou si farma odnesla z mezinárodního veletrhu léčivých bylin Cannafest 2012.
Bohatý výběr konopných dobrot najdete také v e-shopu Legalmarket.