Aktuální článek
Legální konopí mění města k lepšímu: z výnosů jsou financovány silnice, školy, charitativní organizace a místní projekty

Legální konopí mění města k lepšímu: z výnosů jsou financovány silnice, školy, charitativní organizace a místní projekty

  • Z Colorada nepřestávají přicházet zajímavé zprávy prokazující, že ukončení prohibice konopí, které bylo dlouhá desetileté lživě očerňováno a démonizováno, prospívá celým komunitám.

Jsou tomu dva roky, co Colorado zahájilo oficiální prodej konopí. Z tohoto rozhodnutí v mnohém profitují města v celém státě. Očekávaná hodnota prodaného konopí by za letošní rok měla v tomto státě dosáhnout 1 miliardy dolarů (cca 24 miliard korun) a místní samosprávy se těší z neočekávaných výnosů na daních, které využívají k financování vzdělávání, zlepšení infrastruktury i na pomoc lidem bez domova.

Dvě konopné prodejny zachrání jedno město

Například malé městečko Mountain View už nemusí dohánět nedostatky v rozpočtu z pokut za rychlou jízdu. Teď tu sídlí dva obchody s konopím.

„Ve městě máme velmi nízký základ pro výběr daní,“ vysvětluje starosta Jeff Kiddie, který byl nejprve proti otevření místních obchodů s konopím. „Musím ale říct, že prodej léčebného i rekreačního konopí městu rozhodně prospěl. Lhal bych, kdybych to nepřiznal.“

 Lidé se vzdávají předepsaných léků proti bolesti a užívají raději konopí.

Ve 22 okresech a 62 městech, které také dovolují prodej konopí, najdeme podobných příkladů mnoho. Například město Aurora vybralo na daních z prodeje konopí a s ním spojených poplatků od října roku 2014 miliony dolarů. Město tyto peníze vkládá to zvláštního fondu, aby měla veřejnost přehled, co přesně se děje s výnosem z této nedávno ještě ilegální drogy. Jeden a půl milionu dolarů bude vyčleněno pro lidi bez domova, 2,8 milionu na rekreační centrum a 3,8 milionu na nový dálniční sjezd.

Město Northglenn využívá těchto peněz na investiční projekty a na nákup přednostních práv na vodu. Okres Adams County vyhradil 500 000 dolarů na stipendia pro studenty z finančně znevýhodněných rodin. Další města tímto způsobem financují například opravu silnic.

Peníze navíc

„Máme peníze navíc, které můžeme využít ke zvýšení bezpečnosti nebo je investovat do projektů, jež by pro místní komunitu jinak byly nedostupné,“ uvedl Mike Elliott, výkonný ředitel společnosti Marijuana Industry Group. „Pro některé komunity má tento daňový příjem velký význam.“

Hlavní město Denver vybralo v minulém roce na daních a licenčních poplatcích 29 milionů dolarů a tento příjem plánuje využít „na zdokonalení regulací a jejich vymáhání, na veřejné zdraví a na vzdělávání“.

Úředníci si nové příjmy pochvalují. Co je ale ještě důležitější, občané Colorada si užívají nově získanou svobodu. Obrovský tržní úspěch prodeje konopí ukazuje, že se jedná o žádaný produkt. Možná se lidem jeví jako lepší a bezpečnější alternativa k alkoholu. Existují i důkazy toho, že se lidé vzdávají předepsaných léků proti bolesti a užívají raději konopí.

„Prodej léčebného i rekreačního konopí městu rozhodně prospěl. Lhal bych, kdybych to nepřiznal.“ — starosta Mountain View Jeff Kiddie

Dalším významným přínosem prodeje legálního konopí je potlačení černého trhu. Vládní statistiky ukazují, že od roku 2012, kdy státy Washington a Colorado odhlasovaly legalizaci konopí, zásadně poklesl nelegální prodej.

Hlavním problémem nelegálního obchodu s konopím není ani tak násilí, jako spíše otázky jeho neznámého původu a zacházení s ním. Díky legalizaci mají zákazníci přehled, odkud přesně zboží pochází a co obsahuje, včetně obsahu THC.

Teď, když se otevřela veřejná konkurence, nemusí se obchodníci ukrývat před nesmyslnou drogovou válkou, mohou produkovat mnohem kvalitnější konopí a využívat přitom metody šetrné k životnímu prostředí.

Daně nejsou všechno

Lákadlo daňových výnosů je určitě jedním z důvodů, proč se zákonodárci v Coloradu i jiných státech USA rozhodli pro legalizaci prodeje konopí pro rekreační užívání. Zdanění by ale nemělo být hlavním důvodem pro legalizaci. Důkazem toho je Oregon. Vláda tohoto státu uvalila na konopí pro rekreační účely 25procentní daň, což vedlo některé uživatele k návratu na černý trh.

Snaha vybrat na daních co nejvíce je známkou bobtnajícího státního aparátu a hrozí, že odvrátí občany od legálního trhu.

Hlavní město Denver vybralo v minulém roce na daních a licenčních poplatcích 29 milionů dolarů a tento příjem plánuje využít na zdokonalení regulací, veřejné zdraví a na vzdělávání.

Na druhou stranu je pozitivní, že Oregon vůbec nedaní léčebné konopí, pravděpodobně kvůli tomu, že místní zákon o zdravotní péči pochází již z roku 1998 a náhlé zavedení nových zdanění by mohlo vyvolat výrazný odpor. Pro další státy, které se chystají legalizovat použití a prodej léčebného konopí, je důležité, aby následovaly příklad Oregonu a léčebné konopí nedanily.

Colorado i nadále zůstává zajímavým příkladem státu, jenž legalizoval rostlinu démonizovanou federální vládou již několik desetiletí. I přesto, že zdanění prodeje konopí pro rekreační účely přináší komunitám mnoho pozitiv, měli bychom mít na paměti, že svoboda je hlavním důvodem k legalizaci konopí všude na světě.

Autorem článku je Justin Gardner, píše pro stránku TheFreeThoughtProject.com, která tento článek publikovala jako první.

Zdroj: www.mintpressnews.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!