Aktuální článek
Většina lékárníků v Uruguayi nechce prodávat konopí, ale proč?

Většina lékárníků v Uruguayi nechce prodávat konopí, ale proč?

  • V těchto týdnech zavádí uruguayská vláda prodej konopí v lékárnách, zatím se však přihlásilo pouhých 50 z celkových 1 200 lékáren v zemi.

Rossana Rillová by nyní mohla díky novému uruguayskému zákonu prodávat ve své lékárně konopí. Jak ale sama tvrdí, rozhodně nic takového neplánuje.

Obavy z napadení

Za 28 let její praxe ve farmacii ji už několikrát napadli – zloději ji zmlátili, vláčeli po podlaze, mířili na ni zbraní a dokonce jí vyhrožovali granátem. Proto se bojí, že kdyby do svého sortimentu zařadila konopí, stala by se pro ně ještě mnohem lákavějším cílem.

„Hned jak se jim podíváte do tváře, je vám jasné, že to nejsou žádní obyčejní zákazníci, co do lékárny přišli pro léky,“ prohlásila lékárnice o „podezřelých lidech,“ kteří se v posledních dnech začali v její lékárně v Montevideu vyptávat, zda „neprodává trávu“. 

„Prodáváme všechny legální drogy, a pokud mezi ně nyní patří i konopí, nevidím důvod, proč bychom ho do svého sortimentu neměli zařadit.“

Rillová přitom není jediná, kdo nemá zájem zapojit se do prodeje konopí v Uruguayi. Většina místních lékárníků se do programu nepřihlásila z obavy, že dojde k ohrožení jejich provozoven, bude je čekat zbytečné papírování, nastane zvýšení cen anebo zákazníci nebudou souhlasit s prodejem čerstvě legalizovaného konopí. 

Dlouhé tři roky

Uruguay legalizovala pěstování a prodej konopí v roce 2013 ve snaze zavést v této zemi první legální trh s konopím na světě regulovaný vládou. Cílem bylo snížit v tomto jihoamerickém státě vzrůstající počet vražd a zločinů, které měly souvislost s černým trhem s drogami.

Místní vláda chce podle plánu zavést prodej konopí v lékárnách během léta, ale zatím se dobrovolně přihlásilo pouhých 50 z celkových 1 200 uruguayských lékáren – a teprve nyní se rozbíhá diskuze o tom, jestli by rostlina neměla být distribuována jinak.

„Nechápu, proč bych měl konkurovat zdejším prodejcům trávy, kteří tu byli od nepaměti,“ prohlásil Marcelo Trujillo, vlastník tří lékáren v montevidejské čtvrti Cerro. „Nechci prostě ohrozit sebe ani své zaměstnance,“ dodal. Vedle něj právě jeden řemeslník opravoval sklo rozbité při nedávném pokusu o vykradení lékárny.

Nový zákon povoluje pěstování konopí jedincům, spolkům pěstitelů a konopným klubům vlastnícím licenci. Řádně registrovaní uživatelé si mohou v lékárnách koupit 40 gramů sušiny měsíčně (nemusí být pacienti). Tento plán byl celosvětově přijat s nadšením – mnozí ho vidí jako ještě progresivnější krok, než byla legalizace konopí v amerických státech Colorado a Washington; většina Uruguayců se však této změně brání.

Odpor veřejnosti

„Většina mých zákazníků s novým zákonem nesouhlasí,“ prohlásila Isabel Regentová, ředitelka Sdružení místních lékáren, které zastupuje provozovny mimo hlavní město Montevideo. „Kromě toho, že mají strach z krádeží, pro ně zprovoznění výdejního registru znamená další náklady, k tomu složité papírování pro ministerstvo zdravotnictví – to si rozhodně nemůže dovolit každý,“ objasnila nesouhlas mnoha lékárníků s novým programem.

Většina lékárníků se do programu nepřihlásila kvůli obavám o bezpečí, zbytečnému papírování, zvýšení cen či nesouhlasu zákazníků s prodejem nedávno legalizovaného konopí.

Regentová vlastní lékárnu v luxusním přímořském resortu Punta del Este, kam ročně míří na dovolenou desetitisíce turistů ze sousední Argentiny. Přesto se rozhodla, že svou lékárnu do vládního programu nezapíše. Turistům z jiných zemí totiž zákon konopí prodávat nedovoluje – koupit si ho zde smí pouze občané Uruguaye starší 18 let. Lékárny ve třech ze čtyř uruguayských regionů sousedících s Brazílií se také rozhodly nabídku vlády odmítnout.

Problém tkví v tom, že předem nebyly provedeny žádné studie či průzkumy zaměřené na možné obtíže, kterým by lékárníci čelili, kdyby se rozhodli konopí do svého sortimentu zahrnout – většina z nich se přitom obává, že by čelili celé řadě problémů, jakkoli jsou jejich obavy dost možná neopodstatněné.

„Má provozovna není dostatečně zabezpečená, abych si mohla dovolit prodávat konopí,“ nechala se slyšet Mariana Etchessarriová – majitelka další lékárny ve čtvrti Cerro. „Nechápu, proč ho nemohou prodávat třeba na policejních stanicích. Ty jsou přeci v každé čtvrti a navíc jsou hlídané čtyřiadvacet hodin denně,“ dodala.

Kartely se nevzdávají

Gonzalo Miranda, mluvčí Uruguayské lékárnické komory, což je společnost sdružující místní velké lékárenské řetězce, během setkání s představiteli vlády prohlásil, že někteří farmaceuti museli čelit vydírání a výhružkám ze strany drogových dealerů. Fernando Gil pracuje na ministerstvu vnitra v kanceláří věnující se styku s veřejností a s výše napsaným nesouhlasí, jelikož podle něj tyto výhružky nebyly nahlášeny policii.

Někteří lékárníci s novým přístupem ke konopí nesouhlasí i z jiných důvodů než kvůli obavám o jejich vlastní bezpečí. „Nesouhlasím už z principu,“ řekl Julio Gadea. „Jako lékárník pracuji již čtyřicet let a stojím za tím, že lékárny by měly prodávat léky, nikoli drogy.“

Odborníci na konopnou problematiku tvrdí, že nová uruguayská opatření ohledně konopí přecházejí do praxe tak pomalu, protože se v této oblasti jedná o odvážné průkopnické snahy a autority nemají dostatek podrobných plánů a pravidel pro regulaci takového trhu.

„Nechápu, proč bych měl konkurovat zdejším prodejcům trávy, kteří tu byli od nepaměti.“

„Prodáváme všechny legální drogy, a pokud mezi ně nyní patří i konopí, nevidím důvod, proč bychom ho do svého sortimentu neměli zařadit,“ prohlásil jeden lékárník, který se do programu přihlásil. Své jméno nechtěl uvést, protože si nechtěl popudit zákazníky, kteří povětšinou s legalizací konopí nesouhlasí. „Přihlásil jsem se, ale stále jsem se ještě nerozhodl, zda konopí budu prodávat,“ uvedl. „Chybí mi spousta důležitých informací. Nic nám neřekli například o elektronickém registru, který budeme používat, a ani o tom, jak se konopí bude prodávat a jestli se nám to vůbec vyplatí.“ 

Uvidíme, co se bude dít

Podstatné množství lékárníků, kterých jsme se ptali, prohlásilo, že ještě nejsou zcela rozhodnutí – budou sledovat, jak se situace vyvine, a možná se ještě do programu přihlásí.

V Uruguayi se mezitím konopí už začalo pěstovat – první sklizeň měla být připravena na konci července, jak sdělili dva vládní pracovníci tiskové agentuře Associated Press (AP). Také chtěli zůstat v anonymitě, protože od vlády k takovému výroku zatím nedostali oficiální povolení. Zároveň dodali, že díky tomu, že lékáren zapsaných v programu je zatím pouze 50, bude zavedení tohoto programu pro vládu mnohem jednodušší. „Prozatím nevylučujeme, že konopí budeme v budoucnu distribuovat jiným způsobem – uvažovali jsme i o prodejních automatech,“ uvedl úředník.

Zdroj: www.thecannabist.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!